W wielu domach przygotowania do Bożego Narodzenia nie ograniczają się do kupowania prezentów, strojenia choinki i lepienia uszek. Miłośnicy filmów i seriali dużą wagę przywiązują również do tego, co oglądają w każde święta. Niektórzy są tradycjonalistami i nie są w stanie poczuć magii świąt, dopóki nie obejrzą „Kevina samego w domu” („Home Alone”), „To właśnie miłość” („Love Actually”) czy „W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju” („National Lampoon’s Christmas Vacation”). Inni z wypiekami na twarzy śledzą listę nowości Netflixa na nadchodzące święta. Nie należysz do żadnej z tych grup, ale masz ochotę z końcem grudnia obejrzeć coś świątecznego? Polskie filmy świąteczne wcale nie muszą być nudne! Proponujemy sięgnąć po filmy na Boże Narodzenie zrealizowane w naszym kraju.

Najlepsze polskie filmy świąteczne –ranking TOP 10

najlepsze polskie filmy świąteczne

Polska kinematografia z pewnością nie może poszczycić się listą świątecznych filmów na miarę Hollywood. Nie oznacza to jednak, że nad Wisłą nie powstają filmy o świętach. Wśród rodzimych produkcji z Gwiazdką w tle możemy znaleźć zarówno komedie romantyczne i filmy familijne realizowane na wzór zachodnich hitów, jak i głęboko polskie, przejmujące dramaty. Poniżej znajdziesz czołowych przedstawicieli obydwu grup.

„Listy do M.” – seria filmów na Boże Narodzenie (2011-2021)

Listy do M. plakat

Zestawienie otwiera jeden z największych hitów w historii polskiego kina, który doczekał się aż czterech części. „Listy do M.” to produkcja luźno inspirowana fantastyczną brytyjską komedią romantyczną „To właśnie miłość”. Polska wersja szkatułkowej opowieści o ludziach szukających miłości w święta nie może się wprawdzie równać z oryginałem, ale i tak udało jej się podbić serca milionów polskich widzów.

W serii „Listy do M” zagrały już niemal wszystkie gwiazdy polskiego kina masowego. W kolejnych częściach pojawiali się m.in. Roma Gąsiorowska, Maciej Stuhr, Agnieszka Dygant, Tomasz Karolak, Piotr Adamczyk, Katarzyna Zielińska, Paweł Małaszyński, Agnieszka Wagner, Wojciech Malajkat, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Małgorzata Kożuchowska, Magdalena Różczka, Borys Szyc, Magdalena Boczarska i Cezary Pazura.

„Cicha noc” (2017) – świąteczny film bez lukru

Cicha noc plakat

Pełnometrażowy debiut Piotra Domalewskiego, który za sprawą dojrzałego przekazu zrobił wrażenie na widzach i zdobył uznanie krytyków. Obsypany nagrodami film ukazuje, jak naprawdę wygląda wigilijny wieczór w wielu polskich domach.

W przeciwieństwie do lukrowanych świątecznych komedii romantycznych, w „Cichej nocy” otrzymujemy cierpki obraz pijaństwa, grubiaństwa, rodzinnych sporów i wizję pozycji kobiet w polskim społeczeństwie. Główne role w tym przejmującym dramacie zagrali Tomasz Ziętek, Dawid Ogrodnik, Arkadiusz Jakubik, Tomasz Schuchardt, Maria Dębska, Agnieszka Suchora, Magdalena Żak oraz Paweł Nowisz.

„Żółty szalik” (2000) – smutna opowieść wigilijna

Żółty szalik plakat

Film Janusza Morgensterna, do którego scenariusz napisał Jerzy Pilch, to gorzka opowieść o mężczyźnie przegrywającym z nałogiem alkoholowym. Z pozoru bohater radzi sobie świetnie i raz za razem obiecuje najważniejszym kobietom swojego życia, że skończy z piciem. Jednak zawsze sięga w końcu po kieliszek i pijany gubi wszędzie tytułowy dodatek. Kiedy po dwóch dniach pełnych wrażeń dociera na Wigilię do matki, ta obdarowuje go kolejnym żółtym szalikiem z nadzieją, że tym razem uda mu się wytrwać w postanowieniu i że już go nie zgubi.

„Żółty szalik” to świetny polski film wigilijny z doskonałymi kreacjami aktorskimi Janusza Gajosa, Danuty Szaflarskiej, Joanny Sienkiewicz i Krystyny Jandy. Nie polecamy jednak sięgania po ten tytuł, jeśli twoim celem jest wprowadzenie się w typowo wesoły świąteczny nastrój.

„Noc świętego Mikołaja” (2000) – warto obejrzeć te perypetie

Noc świętego Mikołaja plakat

Zbigniew Buczkowski i Leszek Zduń w tej świątecznej komedii Janusza Kondratiuka zagrali więźniów na jednodniowej przepustce, którzy wybierają się do domu dziecka, by wręczyć jego mieszkańcom prezenty od Mikołaja.

Muszą jednak w pewien sposób uratować Boże Narodzenie. Okazuje się bowiem, że zaszła pomyłka i zamiast zabawek dla dzieci w paczkach znajdują się zabawki dla dorosłych. Lucjan i Jędruś nie dają jednak za wygraną i postanawiają zrobić wszystko, by zdobyć podarunki dla dzieciaków i uratować świąteczny nastrój.

„Żurek” (2003) – niezbyt cicha noc

Żurek plakat

Kolejne przygnębiające dzieło na liście polskich filmów bożonarodzeniowych. Jego główną bohaterką jest wdowa o imieniu Halina, której córka zaszła w nieślubną ciążę.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia kobieta stara się za wszelką cenę odnaleźć ojca dziecka, by móc ochrzcić swojego wnuka. W Halinę wcieliła się Katarzyna Figura, przełamując swój wcześniejszy wizerunek. Jej córkę zagrała Natalia Rybicka. W filmie wystąpił także Zbigniew Zamachowski.

„Hania” (2007) – kolejny polski film z przesłaniem

Hania plakat

„Hania” to kolejny dowód na to, że nic nie rozczula Polaków bardziej niż osierocone dziecko. Dlatego też wątek małej sierotki pojawia się w wielu polskich świątecznych filmach.

W obrazie Janusza Kamińskiego na pierwszy plan wysuwa się młode małżeństwo, które postanawia zaprosić do świątecznego stołu chłopca z domu dziecka. Pojawienie się Kacpra na zawsze odmienia życie dwojga ludzi.

W rolach głównych występują Agnieszka Grochowska i Łukasz Simlat oraz Maciej Stolarczyk.


„Nieznana opowieść wigilijna” (2000) – bożonarodzeniowy klasyk po polsku

Nieznana opowieść wigilijna plakat

Słynna opowieść Charlesa Dickensa w polskim wydaniu (także z domem dziecka w tle). Biznesmen o nazwisku Skrudziak planuje wybudować supermarket i stację benzynową w miejscu, gdzie znajduje się sierociniec. Nie obchodzi go los podopiecznych siostry Hortensji i dba jedynie o własne korzyści. W Wigilię dostaje jednak ważną lekcję od losu, która na zawsze zmienia jego patrzenie na świat.

W polskiego Ebenezera Scrooge’a wcielił się Piotr Machalica. W pozostałych rolach wystąpili Danuta Szaflarska, Krzysztof Stroiński, Andrzej Zieliński, Grażyna Wolszczak, Lech Dybik i Sara Muldner.

„Przedświąteczny wieczór” (1966) – klasyczny film świąteczny

Przedświąteczny wieczór plakat

Absolutny klasyk w kategorii polskich filmów świątecznych. „Przedświąteczny wieczór” to dramat psychologiczny z 1966 roku, za którego scenariusz i reżyserię odpowiadają Helena Amiradżibi i Jerzy Stefan Stawiński. Krzysztof Chamiec zagrał w nim rolę mężczyzny, który pragnie spędzić święta ze swoją wymarzoną, zmyśloną kobietą. W tym celu w dzień poprzedzający Wigilię postanawia odszukać swoją „Ewę”.

Poza Chamcem w filmie Stawińskiego i Amiradżibi wystąpili m.in. Ewa Wiśniewska, Zbigniew Cybulski i Zdzisław Maklakiewicz.

„Planeta Singli 2” (2018) – czas na komedie romantyczne

Planeta Singli 2 plakat

Sequel uwielbianej komedii romantycznej, w której główne role grają Maciej Stuhr i Agnieszka Więdłocha. Minął okres pierwszego zauroczenia. Ania i Tomek gorzko przekonali się, że przeciwieństwa może i się przyciągają, ale nie do końca potrafią ze sobą żyć.

Ich związek jest w ruinie, ale show musi trwać, ponieważ stacja, dla której pracują, szykuje specjalny świąteczny odcinek. Oboje zaciskają więc zęby i starają się przygotować profesjonalny występ. Tymczasem na horyzoncie pojawia się przystojny Aleksander (Kamil Kula), który pragnie skraść serce Ani.

„To musi być miłość” (2021)

To musi być miłość plakat

Najświeższa ze świątecznych komedii romantycznych, która podobnie jak „Listy do M.” próbuje ogrzać się w blasku „Love Actually”, nawiązując do brytyjskiego hitu tytułem. Akcja filmu toczy się w okresie świątecznym i przedstawia rozterki uczuciowe trzech sióstr oraz ich matki.

Film w reżyserii Michała Rogalskiego nie dorównuje poziomem ani „To właśnie miłość”, ani nawet „Listom do M.”. Można jednak podziwiać w nim plejadę polskich gwiazd, wśród których znaleźli się Małgorzata Kożuchowska, Tomasz Karolak, Anna Smołowik, Rafał Królikowski, Ina Sobala, Mateusz Rusin oraz Jan Englert i Małgorzata Zajączkowska.

Polecane na święta

Archiwum: styczeń 2024