Filmy o Indianach od zawsze budzą silne emocje w widzach. Najczęściej dlatego, że pojawiają się w nich kowboje, dziki zachód i kulturowy tygiel, ale to stereotypowe podejście do tematu. Z tego powodu przygotowaliśmy listę dzieł filmowych, w których istotną rolę odgrywa indiańska kultura.
Najlepsze filmy o Indianach
Kiedy myślimy o doświadczeniach i filmach rdzennych Amerykanów, musimy zdać sobie sprawę, że ten związek zawsze był skomplikowany. Przez wiele lat rdzenni Amerykanie byli przedstawiani w filmie jako karykatury prawdziwych kultur. W rzeczywistości istnieje 573 indywidualnych kultur rdzennych amerykanów, historii stworzenia i języków. Niektóre z tych pozycji nie przedstawiają właściwego obrazu kultury Indian, ale znajdują się w tym zestawieniu z uwagi na znaczenie dla historii kinematografii, bowiem są to tak zwane filmowe „klasyki”. Sprawdź nasze zestawienie 10 filmów o Indianach.
„Mały wielki człowiek” (1970), reż. Arthur Penn
W adaptacji powieści Thomasa Bergera o tym samym tytule Jack Crabb (Dustin Hoffman) ma 121 lat i stanowi pryzmat rewizjonistycznego spojrzenia na Indian z równin. Biała sierota Crabb jest wychowywana przez Czejenów i poślubia jedną z Czejenek, aby później być świadkiem jej morderstwa przez 7. Kawalerię Custera. Zwerbowany przez Custera jako zwiadowca, widzi, jak Cheyenne i Sioux dokonują zemsty w bitwie pod Little Big Horn. To niezwykle wzruszająca historia o tym, w jaki sposób można zmienić uprzedzenia.
„Chodzenie na wietrze” (1980), reż. Kieth Merrill
Uduchowiony western z udziałem starzejącego się Trevora Howarda. Indyjski wojownik wspomina swoją młodość, kiedy jeden z jego synów został porwany przez rywalizujące plemię. Windwalker to starszy czejeński wojownik, który jako młody mąż i ojciec patrzył bezradnie, jak jego żona Tashina została zabita, a jeden z ich bliźniaczych synów porwany. Wszystko miało miejsce podczas najazdu rywalizujących wojowników. Po tych wydarzeniach spędza resztę życia na poszukiwaniu zaginionego syna.
„Strzelby Apaczów” (1964), reż. William Whitney
Klasyczny amerykański western, w którym 7. Kawaleria zmierzyła się z Apaczami z niezwykłym proindiańskim podejściem. Młody oficer kawalerii otrzymuje zadanie schwytania bandy Apaczów terroryzujących wieś, czy mu się uda?
„Truposz” (1995), reż. Jim Jarmush
Chwalony zarówno przez publiczność, jak i krytyków, Jim Jarmusch stał się jednym z największych przedstawicieli współczesnego kina undergroundowego. Jego osobisty styl odcisnął piętno na historii współczesnego kina, które wytrwale naśladuje jego pragnienie opowiadania małych mikro historii w wielkich historiach, tak jest również w tym filmie.
William Blake postanawia odejść z pracy jako księgowy w Cleveland w stanie Ohio po otrzymaniu oferty pracy w Machine, niegościnnym przemysłowym mieście na zachodzie Stanów Zjednoczonych. Kiedy przyjeżdża na miejsce, dowiaduje się, że właściciel fabryki, John Dickinson, oddał już pracę komuś innemu. Po utracie zatrudnienia konfrontuje się z synem Dickinsona, Charliem, który zabija swoją żonę po znalezieniu jej w łóżku z Blakiem. Odpowiada Charliemu, zabijając go. W ten sposób księgowy z Cleveland staje się „uciekinierem”, ściganym przez trzech łowców nagród.
„Apacze” (1973), reż. Gottfried Kolditz
Po kapitulacji Geronimo, Massai (Burt Lancaster), ostatni wojownik Apaczów, zostaje schwytany i wysłany do rezerwatu na Florydzie. Massai ucieka i udaje się do swojej ojczyzny, aby odzyskać żonę. Czy wie, że jego prześladowcy mają wobec niego inne plany?
„Geronimo: Amerykańska legenda” (1962), reż. Arnold Laven
Geronimo to imię bardzo cenione przez plemię Apaczów i ważne dla historii Ameryki. Jest rozpoznawany jako przywódca, który zjednoczył swoje plemię, aby stworzyć opór przeciwko rządowi Stanów Zjednoczonych. W tamtych czasach rząd próbował ukraść ich ziemię, a wiele filmów indiańskich wspomina o tym konflikcie.
Ten film jest fabularną wersją wydarzeń z 1886 roku. Wówczas, rząd USA zatwierdził rezerwat dla Indian Apaczów i zostali oni zmuszeni do opuszczenia swojej ziemi. W nowym środowisku Indianie borykają się z trudnościami i napięciami. Rząd nie stara się dotrzymać obietnic, a Geronimo zaczyna myśleć o alternatywnym sposobie na powrót. Zbierze 30 najlepszych wojowników plemienia i przeprowadzi najazdy na placówki rządowe, unikając schwytania. Opór zaczyna narastać, a ze strony rządu pojawi się postać antagonisty, Charlesa Gatewooda.
„Ostatni Mohikanin” (1963), reż. George B. Seitz
To jeden z najbardziej rozpoznawalnych filmów o Indianach. Sokole Oko, adoptowany przez Mohikanów biały mężczyzna, który mieszka ze swoim ojcem Chingachgookiem i bratem Uncasem, wpada w zasadzkę, w której ratuje przed pewną śmiercią Corę Munro – córkę angielskiego pułkownika, w której się zakochuje. Jak zakończy się to zderzenie kultur?
„Tańczący z wilkami” (1990), reż. Kevin Costner – western wszech czasów
Film Kevina Costnera został uznany za jeden z najlepszych westernów w historii kina. Po wojnie domowej (1861-1865) i w trakcie kolonizacji Zachodu (1785-1890), rozczarowany porucznik John J. Dunbar udaje się do odległej placówki, opuszczonej przez żołnierzy. Jego samotność skłania go do nawiązania kontaktu z Indianami Siuksów. Tak poznaje „Stojącą z podniesioną pięścią”, białą kobietę, która jako dziecko została adoptowana przez plemię. Stopniowo między Dunbarem a Siuksami nawiązuje się relacja szacunku i wzajemnego podziwu.
„Rio Grande” (1950), reż. John Ford
W tym słynnym westernie Johna Forda John Wayne i Maureen O’Hara znajdują się w samym sercu wojny z Apaczami. Film powstał na podstawie opowiadania Jamesa Warnera Bellaha opublikowanego w Saturday Evening Post. Klasyk, który łączy akcję i emocje.
Podpułkownik Yorke (Wayne) dowodzi pułkiem kawalerii w kierunku Rio Grande. Musi stawić czoła ciągłym atakom Indian, a jedynym planem, który wydaje mu się rozsądny, może być sąd wojenny. Więzień tego konfliktu, musi ocalić swój honor bez narażania własnej rodziny. Jak skończy się tak historia?
„Autostrada Powwow ” (1989), reż. Jonathan Wacks
Flm drogi Jonathana Wacksa łączy komedię wybryków głównego bohatera, Buddy’ego Red Bow z komentarzem społecznym na temat praw do ziemi rdzennych Amerykanów. W ten sposób nadaje inny wymiar tradycyjnym relacjom między Czejenami a chciwymi białymi, pokazując, że Manifest Destiny jest daleki od rozegrania. Historia jest daleka od bezlitosnej powagi: zawiera komiczne ucieczki z więzienia, handel marihuaną, a nawet „bromance”. „Autostrada Powwow” zdobyła nagrodę na Sundance Film Festival, a także trzy nagrody na festiwalu filmowym Native American.
Bonus dla najmłodszych: „Pocahontas” (1995), reż. Mike Gabriel, Eric Goldberg
Córka wodza, obserwuje przybycie dużej grupy angielskich osadników, dowodzonych przez ambitnego gubernatora Radcliffa i odważnego kapitana Johna Smitha. Wraz ze swoją zabawną towarzyszką Meeko, psotnym szopem i Flitem, wesołym ptakiem, Pocahontas nawiązuje silną przyjaźń z kapitanem Smithem. Kiedy zaczynają pojawiać się napięcia między dwiema kulturami, Pocahontas szuka sposobu na zaprowadzenie pokoju.
Oto lista 10 filmów o Indianach. Mamy nadzieję, że obejrzysz je wszystkie, miłego seansu!