Z każdym mijającym rokiem wybór filmów związanych z tematyką świąt Bożego Narodzenia jest coraz szerszy. Masowo produkuje je już nie tylko Hallmark, czyli amerykański kanał, który jest powszechnie znany ze swoich produkcji o tematyce bożonarodzeniowej. Zazwyczaj te filmy o świętach powtarzają utarty schemat.

Od kilku lat coraz więcej filmów na święta produkuje również Netflix. W tym przypadku propozycje wydają się ciekawsze, jednak najnowsze dzieła z tej platformy omówimy później.

Najpierw przypomnijmy sobie klasyki – najpopularniejsze lub najlepsze filmy świąteczne w historii. Na tej liście coś dla siebie znajdzie każdy. Niezależnie od tego, czy szukasz filmu familijnego, pozycji skierowanej dla najmłodszych, komedii romantycznej, a nawet… filmu akcji. Oto 5 świątecznych produkcji, które zasługują na miano klasyków, a także 20 najnowszych filmów świątecznych! Nasza lista pędzi niczym renifer!

Polska komedia świąteczna, którą warto obejrzeć, czyli „Listy do M.”

Listy do M. plakat

Chociaż powstał stosunkowo niedawno, jest najbardziej rozpoznawalnym polskim filmem na Gwiazdkę. To jednocześnie najlepszy przykład na to, że polski romantyczny film komediowy może być przyjemny do oglądania. „Listy do M” idealnie uchwyciły magię świąt, wplatając w fabułę także kilka poważniejszych tematów.

Chociaż plakat i konwencja kilku luźno łączących się ze sobą historii przypomina brytyjski klasyk „To właśnie miłość”, to na tym kończą się podobieństwa. Przewodnim tematem filmu zdecydowanie są przemiany, jakie przechodzą bohaterowie pod wpływem wydarzeń dziejących się wokół nich w szczególny grudniowy czas.

W filmie ze świętami w tle śledzimy cztery główne wątki. Poznajemy prezentera radiowego i samotnego ojca, Mikołaja, który niespodziewanie poznaje nieporadną Doris. W tym samym czasie Szczepan decyduje się zmienić swoje życie i naprawić swoje relacje rodzinne. Wracający do domu Wojciech spotyka idącą poboczem dziewczynkę i postanawia podwieźć ją do domu.

Jeśli jesteś fanem „Listów do M.”, twoja przygoda nie musi kończyć się już po jednym filmie. Niestety, podczas gdy pierwsza część zazwyczaj uważana jest za naprawdę dobry romantyczny film komediowy (szczególnie jak na polskie standardy) pozostałe filmy świąteczne z serii nie cieszą się już tak dobrą sławą. Niemniej, jeśli planujesz maraton filmowy z przyjaciółmi, możesz również wziąć je pod uwagę.

Kultowy film o świętach, czyli „Kevin sam w domu”

Kevin sam w domu plakat

Święta bez Kevina są dla większości Polaków czymś absolutnie niewyobrażalnym. Ten film stał się nieodłączną częścią wigilijnej tradycji w naszym domach. Co roku niemal wszyscy wyczekują go ze zniecierpliwieniem i oczekują zapewnień, że zobaczą „Kevina samego w domu” w Polsacie i również w te święta. Prezes zarządu stacji rozwiał wątpliwości, deklarując na konferencji prasowej, że „Są sprawy ważne i ważniejsze, a Kevin w święta należy do tych drugich” . Oczywiście, film zostanie wyemitowany.

Nic tak nie pozwoli poczuć prawdziwego klimatu świąt, jak śledzenie przygód rezolutnego chłopca. Nawet wówczas, gdy wiele osób zna już sceny na pamięć.

„Love Actually”, czyli „To właśnie miłość”

Love Actually plakat

To absolutny klasyk, nie tylko wśród filmów na temat Gwiazdki, lecz również komedii romantycznych w ogóle. Zdecydowanie nie można o nim nie wspomnieć na takiej liście. Podczas seansu możesz śledzić dziesięć luźno połączonych ze sobą historii miłosnych różnych bohaterów. Splatają się one ze sobą i wzajemnie przenikają, tworząc realistyczny obraz grupy pozornie niezwiązanych ze sobą osób.

Swoją popularność ta produkcja zawdzięcza nie tylko kultowym scenom, lecz także gwiazdorskiej obsadzie. Bohaterów filmu „To właśnie miłość” odgrywają Alan Rickman, Emma Thompson, Keira Knightley, Hugh Grant, Colin Firth, Liam Neeson czy Martin Freeman i wielu innych (głównie brytyjskich) znanych aktorów.

„Grinch: świąt nie będzie” (2000)

Grinch: świąt nie będzie plakat

Siadając podczas świąt Bożego Narodzenia przed telewizorem w rodzinnym gronie, warto wybrać film familijny. Spodoba się dzieciom, ale jednocześnie obudzi w dorosłych poczucie nostalgii. Jednym z takich filmów o świętach jest oczywiście wspomniany już wcześniej „Kevin sam w domu”, jednak inna produkcja, którą możesz oglądać z całą rodziną, to właśnie „Grinch.

Tytułowy bohater pochodzi z książki Dr. Seussa wydanej w 1957 roku. To złośliwa postać żyjąca w jaskini w pobliżu Ktosiowa, która nienawidzi świąt i stara się je popsuć mieszkańcom miasteczka. Film z 2000 roku to nie pierwsza, jednak zdecydowanie najpopularniejsza adaptacja tej opowieści. Główną rolę odgrywa Jim Carrey.

W 2018 roku powstała animowana wersja perypetii złośliwego Grincha.

„Holiday”, czyli klasyczne Christmas movie

Holiday plakat

W „Holiday” główne bohaterki, grane przez Cameron Diaz i Kate Winslet, postanawiają zamienić się domami na święta Bożego Narodzenia. Zmiana otoczenia pozwala im nabrać innej perspektywy na swoje życie i odseparować się od tego wszystkiego, co złe w codzienności.

Film z 2006 roku w reżyserii Nancy Meyers jest świetną propozycją dla fanów klasycznych romantycznych komedii.

„Szklana pułapka” albo „Die Hard”

Szklana pułapka plakat

Kontrowersyjny wybór? A jednak wiele osób na całym świecie uważa klasyk filmów akcji z Bruce’em Willisem za film świąteczny. Można się z tym nie zgadzać.

Nie da się jednak ukryć, że często w tym magicznym czasie przychodzi ochota na przerwę od typowych, cukierkowych produkcji Hallmarka, a w ostatnich latach – również Netflixa. Wówczas „Szklana pułapka” sprawdza się idealnie. To film o świętach dla osób, które nie lubią świątecznych klimatów.

„Ekspres polarny”, czyli kolejny wigilijny hit

Ekspres polarny plakat
.

„Ekspres polarny” jest nie tylko jednym z najbardziej rozpoznawalnych filmów dla dzieci na Gwiazdkę. To również znacząca produkcja dla kina w ogóle. Była bowiem pierwszym animowanym pełnometrażowym filmem przeznaczonym do wyświetlania w kinach IMAX.

To ciekawe świąteczne doświadczenie – często mówi się o tym, jak nietypowe wrażenie sprawia ultrarealistyczna animacja. Ponadto, fabuła ma w sobie dość mroczne elementy, jak na świąteczny film dla dzieci.

Akcja „Ekspresu polarnego” rozpoczyna się, kiedy główny bohater (chłopiec, który nie wierzy w Świętego Mikołaja) budzi się w nocy i zauważa lokomotywę parową, jadącą ulicą przed jego domem. Gdy wsiada na pokład, rozpoczyna się jego świąteczna przygoda.

Najnowsze filmy o świętach i mniej znane propozycje bożonarodzeniowe

Klasyki już ci się przejadły? Poznaj mniej popularne filmy lub produkcje z ostatnich kilku lat, włącznie z 2020 i 2021 r. Obejrzyj jeden z nowszych 20 filmów z Gwiazdką w tle:

„Chłopiec zwany Gwiazdką”„Witaj, Święty Mikołaju”
„W drodze do domu”„Elf”
„Świąteczny książę”„Trzy dni świąt”
„Facet na święta”„Świąteczny kalendarz”
„Historia Kopciuszka: świąteczne życzenia”„Świąteczny zamek”
„Zamiana z księżniczką”„Upalne święta”
„W rytmie świąt”„Wesołych świąt”
„Świąteczny książę”„Randki z nieba”
„Klaus”„Dolly Parton: cudownych świąt”
„Kronika świąteczna”„Rodzina Clausów”

Polecane na święta:

Archiwum: luty 2024