Jeśli chodzi o najbardziej dochodowe filmy wszech czasów, to można zauważyć pewien trend. Głównie są to tytuły, które powstały w ostatniej dekadzie i często w taki czy innym sposób nawiązują do popularnych komiksowych uniwersów – Marvela lub DC. Nie jest tajemnicą, że te tytuły – realizowane często za setki milionów dolarów – przyciągają do kin ludzi z całego świata. Są proste, wciągające i bardzo efektowne. Cała lista prezentuje się jednak ciekawie i nie brakuje na niej tytułów mniej oczywistych.

Najbardziej dochodowe filmy, czyli TOP 10 filmów, które zarobiły najwięcej

W poniższym zestawieniu wcale nie królują filmy, które dostały najwięcej Oscarów. To dzieło tworzone głównie z myślą o zarabianiu, czyli efektowne i dostosowane do gustów największej grupy odbiorców. Żeby jednak nie było – niosą one za sobą duża jakość, chociażby na poziomie aktorstwa czy realizacji, dlatego nie można mówić, że to kino gorsze. Może mniej ambitne, ale za to zapewniające świetną rozrywkę. A przecież o to chodzi w filmach!

Co równie ciekawe, obecnie przekroczenie miliarda dolarów przychodu pozwoli filmowi na zajęcie co najwyżej miejsca w TOP 50 najbardziej dochodowych filmów w historii. Czasy się zmieniają…

10. „Avengers” (2012)

Zaczynamy od filmu superbohaterskiego, za którego stworzenie odpowiedzialny jest Joss Whedon. Tytuł zadebiutował w 2012 roku i dał początek jednej z najpopularniejszych serii filmów fantastycznych. Pojawiła się w nim plejada gwiazd. W obsadzie znaleźli się między innymi Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth i Scarlett Johansson. Obsada zrobiła wrażenie na widzach z całego świata, ale również efekty specjalne czy opowiedziana historia. Warto nadmienić, że film pochodzi ze wspomnianego już tutaj uniwersum Marvela.

Przychód: 1,52 miliarda dolarów

9. „Król Lew” (2019)

Wśród najbardziej kasowych tytułów znalazł się również kultowy „Król Lew”. Ale nie animacja z 1994 roku, ale jej trójwymiarowy remake, który światło dzienne ujrzał w 2019 roku. W tym wypadku zagranie na nostalgii widzów się opłaciło, choć – powtarza to wielu – oryginał był na wielu płaszczyznach dziełem lepszym. Przede wszystkim, jeśli chodzi o muzykę. Na pewno jednak nowa wersja zachwyca realizacją oraz wyglądem efektów specjalnych. Tak czy inaczej, Jona Favreau okazał się wielkim przebojem, który przez dłuższy czas nie schodził z listy box office’u.

Przychód: 1,66 miliarda dolarów

8. „Jurassic World” (2015)

Kontynuacja kultowego „Parku Jurajskiego” z 1993 roku, czyli „Jurassic World”, okazała się wielkim hitem. Reżyser Colin Trevorrow postanowił opowiedzieć dalszą część historii siejących spustoszenie dinozaurów. Trzeba przyznać, że zrobił to naprawdę dobrze, a jego film zebrał bardzo pochlebne recenzje. Widzowie również byli zachwyceni. Na tyle, żeby wrzucić film z 2015 roku na jedno z czołowych miejsc zestawienia najbardziej dochodowych filmów w historii. W „Jurassic World” zagrali m.in. Chriss Pratt, Bryce Dallas Howard i Jake Johnson. Tytuł zrealizowano za 150 milionów dolarów.

Przychód: 1,67 miliarda dolarów

7. „Spider-Man: Bez drogi do domu” (2021)

Wracamy do świata Marvela, a konkretnie pewnego superbohatera, który ma pajęcze zdolności. Reżyseria w wykonaniu Jona Wattsa, który miał – to trzeba mu oddać – świetny pomysł na odświeżenie historii, okazała się kluczem do sukcesu filmu. Podobnie jak obsada, w której dominowali młodzi i zdolni, czyli Tom Holland i Zendaya. Film science fiction z elementami akcji okazał się wielkim zaskoczeniem 2021 roku, przyciągając do kin – po okresie pandemii – naprawdę pokaźną liczbę widzów. Przełożyło się to na jeszcze bardziej okazały zarobek i miejsce w pierwszej dziesiątce najlepiej zarabiających filmów wszech czasów. Ciekawostką niech będzie fakt, że to dwudziesty siódmy część należąca do tej franczyzy!

Przychód: 1,92 miliarda dolarów

6. „Avengers: Wojna bez granic” (2018)

No i mamy pierwszy tytuł, który przekroczył magiczną barierę dwóch miliardów dolarów. To oczywiście kontynuacja wspomnianego już tutaj „Avengers” od Marvel Comics. W ciągu kilku lat obsada się nie zmieniła, a w role superbohaterów znów wcieliła się ta sama hollywoodzka śmietanka. To oczywiście jeden z powodów sukcesu filmu. Kolejnym są reżyserzy – bracia Russo udowodnili, że mieli świetny pomysł na dalsze poprowadzenie historii. Efekty specjalne i realizacja, zgodnie z przewidywaniami, bez zarzutu. To musiał być kasowy hit!

Przychód: 2,05 miliarda dolarów

5. „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy” (2015)

Przyszedł czas na inne słynne uniwersum – Gwiezdnych Wojen. Saga trwa, a film „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy” okazał się wielkim przebojem. Powstał on pod okiem Disneya, który nabył prawa do serii. Powiedzieć, że fani oryginalnej trylogii nie byli zadowoleni z tego, co zaproponował im J.J. Abrams, to jakby niczego nie powiedzieć. Recenzenci również nie byli filmem zachwyceni, ale nazwa zrobiła swoje i fani uniwersum po prostu chcieli na własne oczy zobaczyć, co przygotowali twórcy. W filmie główne role zagrali Daisy Ridley, John Boyega i Adam Driver. Pojawił się w nim również Harrison Ford.

Przychód: 2,07 miliarda dolarów

4. „Titanic” (1997)

Prawdziwa klasyka gatunku. Zdecydowanie najstarszy film w zestawieniu najbardziej dochodowych filmów w historii. Dzieło Jamesa Camerona to jeden z najgłośniejszych tytułów XX wieku. Zrealizowany z ogromnym rozmachem i nie mniejszym budżetem. W filmie pojawili się Leonardo DiCaprio oraz Kate Winslet. Został on doceniony aż jedenastoma Oscarami, cieszą cię uznaniem widzów na całym świecie. Szybko przekroczył barierę miliarda dolarów dochodu (co zważywszy na inflację, robiło wrażenie), a później dwa miliardy – to zasługa między innymi faktu, że „Titanic” kilkukrotnie wracał do kin, w 2012, 2017 i 2023 roku.

Przychód: 2,24 miliarda dolarów

3. „Avatar: Istota wody” (2022)

Popularny „Avatar 2”, który zadebiutował w kinach pod koniec 2022 roku, również okazał się wielkim sukcesem kasowym. Szczerze – należało się tego spodziewać. Fani czekali na ten tytuł od ponad dekady, a James Cameron cały czas odwlekał premierę. Emocje więc sięgnęły zenitu, więc gdy film w końcu trafił do kin, ludzie nie czekali – po prostu kupowali bilety. Oczywiście spełnił oczekiwania, choć nie opowiedzianą historią, a niesamowitymi efektami specjalnymi. Oglądanie nowego „Avatara” w nowoczesnym kinie to wielka przyjemność, z której wielu postanowiło skorzystać. Wiadomo już oficjalnie, że powstanie również trzecia odsłona.

Przychód: 2,24 miliarda dolarów

2. „Avengers: Koniec gry” (2019)

Drugie miejsce należy, któżby się tego spodziewał, do kolejnego filmu z serii „Avengers”. Bracia Anthony i Joe Russo, którzy zostali ponownie zatrudnieni, nie kombinowali, podążając sprawdzoną drogą. Ta okazała się bardzo udana, a film zaliczył jeszcze lepsze otwarcie, niż poprzednie odsłony. Obsada jak zwykle – znakomita. Efekty specjalne również. Dla miłośników uniwersum Marvela to zwyczajnie film, który trzeba zobaczyć. A że takich miłośników jest na całym świecie bardzo dużo, sukces kasowy był do przewidzenia. Nie wiadomo jednak, czy zakładano aż tak duży sukces, ponieważ tytuł zbliżył się do astronomicznej kwoty 3 miliardów dolarów!

Przychód: 2,80 miliarda dolarów

1. „Avatar” (2009)

Pierwsza odsłona „Avatara” jest swoistym fenomenem. Nigdy żaden film nie zarobił tak dużo i wydaje się, że szybko to się nie zmieni. James Cameron w 2009 roku napisał historię, przygotowując dzieło epokowe. Pod względem efektów specjalnych wyprzedzało ono swoje czasy, co zostało docenione przez widzów na całym świecie. Na liście najbardziej kasowych filmów „Avatar” zajmuje zaszczytne i w pełni zasłużone pierwsze miejsce. To w zasadzie nie film, a widowisko i doświadczenie, którego nie da się porównać z niczym innym.

Przychód: 2,92 miliardy dolarów

Filmy podobne do „Avatar”, czyli sciencie fiction z elementami akcji, to tytuły, które cieszą się największym zainteresowaniem widzów. Nic dziwnego, że powstaje ich tak dużo, choć oczywiście nie oznacza to, że każdy przyniesie twórcom podobny sukces. To nie takie proste, o czym przekonali się twórcy nowej odsłony kultowego filmu „Top Gun”. Sukces był, ale na listę najbardziej dochodowych filmów nie udało się jednak dostać. Nasze zestawienie jest aktualne na początek marca 2023 roku.

Archiwum: kwiecień 2024