Lista świątecznych filmów dla dzieci

świąteczne filmy dla dzieci

Oglądanie bajek świątecznych i filmów familijnych to ulubione zajęcie wielu dzieciaków w bożonarodzeniowym okresie. Każdy jednak dochodzi do momentu, kiedy każdy ma już dość „Kevina samego w domu” i dziesiątek wariacji na temat „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa. Jeśli jesteś wraz ze swoimi pociechami na tym etapie, proponujemy rzucić okiem na poniższy ranking TOP 10 świątecznych filmów dla dzieci.

1. „Klaus” (2019), czyli świąteczny film Netflixa z przesłaniem

Klaus plakat

Krnąbrny student akademii listonoszy za karę trafia na wyspę za północnym kołem podbiegunowym. Na miejscu spotyka jej skłóconych mieszkańców, ale też młodą nauczycielkę z poczuciem misji i tajemniczego twórcę zabawek. Wkrótce z ich pomocą udaje mu się pogodzić zwaśnione rody i przywrócić magię świąt.

„Klaus” to najpiękniejsza świąteczna produkcja oryginalna Netflixa, która po swojemu wyjaśnia świąteczne wierzenia i tradycje. Sergio Pablos tworzy własny mit o starcu z białą brodą, który na saniach rozwozi dzieciom prezenty. Czyni z niej uniwersalną historię o miłości, dobroci, przyjaźni i życzliwości.

2. „Artur ratuje gwiazdkę” (2011), czyli kolejne historie świąteczne dla dzieci

Artur ratuje gwiazdkę plakat

Jak to możliwe, że Święty Mikołaj w jedną noc potrafi dostarczyć prezenty miliardom dzieci na całym świecie? To proste! Nie działa w pojedynkę. Ze swojego centrum dowodzenia na biegunie północnym zarządza wielką firmą, w której najważniejsza funkcja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Artur to najmłodszy syn obecnego Mikołaja i daleko mu jeszcze do przywdziania czerwonego kostiumu. Kiedy jednak pojawia się problem z dostawą prezentu dla jednego z dzieciaków, chłopak postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i uratować Boże Narodzenie.

„Artur ratuje gwiazdkę” to ciepła i wzruszająca produkcja animowana. W jej oryginalnej wersji językowej można usłyszeć takie gwiazdy, jak James McAvoy, Hugh Laurie i Bill Nighy.

3. „Kronika świąteczna” (2018), czyli jeden z przygodowych filmów dla dzieci

Kronika świąteczna plakat

Kolejna pozycja w zestawieniu top 10 świątecznych filmów to produkcja z Kurtem Russellem i Goldie Hawn w rolach Świętego Mikołaja i jego żony. „Kronika świąteczna” trafiła na Netflix w 2018 roku, a dwa lata później doczekała się sequela.

Głównymi bohaterami tego filmu przygodowego są Kate i Teddy – rodzeństwo, które przez swoją ciekawość omal nie doprowadziło do tragedii. By uratować święta, dzieci muszą wyruszyć w niezwykłą podróż i współpracować z nietypowym świętym, którego głównym środkiem transportu są sanie.

4. „Kraina lodu. Przygoda Olafa” (2017), czyli coś o bałwanku

Kraina lodu. Przygoda Olafa plakat

Średniometrażowa animacja osadzona w uniwersum „Frozen”, której głównym bohaterem jest tytułowy bałwanek. To idealna świąteczna bajka dla młodszych dzieci, ponieważ trwa zaledwie 22 minuty.

Elsa i Anna cieszą się możliwością spędzenia świąt w gronie najbliższej rodziny. Jednak kiedy Olaf zadaje im pytanie, jak będą je celebrować, siostry orientują się, że nie mają żadnych rodzinnych tradycji. Bałwanek postanawia temu zaradzić i dowiedzieć się od mieszkańców Arendelle, „co robi się w świąteczny ten czas”.

5. „Pada Shrek” (2017), czyli film animowany z ogrem

Pada Shrek plakat

„Pada Shrek” to kolejny film animowany zrealizowany w ramach 20-minutowego, świątecznego dodatku do znanej franczyzy. W tym przypadku chodzi oczywiście o Shreka i jego zwariowaną gromadkę przyjaciół.

Tytułowy ogr nienawidzi Gwiazdki, jednak postanawia zrobić przyjemność Fionie i dzieciom, przygotowując dekoracje świąteczne. Na wieść o imprezie w jego domu gromadzą się Osioł, Kot w butach, Ciastek, Pinokio, a nawet Smoczyca, co wyprowadza gospodarza z równowagi. Ostatecznie jednak reflektuje się i uświadamia sobie, na czym polega istota świąt Bożego Narodzenia.

6. „Chłopiec zwany Gwiazdką” (2021) – najnowszy film bożonarodzeniowy

Chłopiec zwany Gwiazdką plakat

Nikolas to młody, lecz zdeterminowany chłopak, który decyduje się na podróż w kierunku zaśnieżonej Północy. Chce odnaleźć swojego ojca, który udał się na poszukiwania legendarnej wioski elfów. Kiedy dociera na miejsce, w magicznym świecie odnajduje swoje miejsce i prawdziwe przeznaczenie. To jedna z typowych opowieści wigilijnych, ale warto ją poznać

„Chłopiec zwany Gwiazdką” to tegoroczna propozycja Netflixa na święta. Główną rolę w filmie gra Henry Lawfull. W pozostałych możemy zobaczyć gwiazdy, takie jak Maggie Smith, Toby Jones, Kristen Wiig, Sally Hawkins i Michiel Huisman.

7. „Ekspres polarny” (2004) – gwiazdka z Tomem Hanksem

Ekspres polarny plakat

Kiedy 8-letni chłopiec traci wiarę w Mikołaja, magiczny pociąg zabiera go w niezwykłą podróż na sam biegun północny. Po drodze bohater poznaje nowych przyjaciół, a także samego świętego, w którego istnienie wcześniej powątpiewał.

„Ekspres polarny” to film Roberta Zemeckisa z udziałem Toma Hanksa. Słynny aktor wcielił się w nim w aż 6 różnych ról.

8. „Pan Jangle i świąteczna podróż” (2020) – kolejny uroczy film familijny

Pan Jangle i świąteczna podróż plakat

Jeronicus Jangle to legendarny twórca zabawek, który stracił radość życia. Powodem była kradzież jego najwspanialszego dzieła, której dopuścił się zaufany pracownik. Sytuacja wydaje się krytyczna. Jest jednak pewna osoba, która może ją uratować. To bystra i pomysłowa wnuczka bohatera, która z pomocą zapomnianego wynalazku na nowo rozbudza magię i radość w sercu dziadka. To jeden z tych filmów świątecznych dla dzieci, który chwyta za serce.

„Pan Jangle i świąteczna podróż” to pełne muzyki widowisko, w którym udział wzięli m.in. Forest Whitaker, Madalen Mills i Keegan-Michael Key.

9. „Renifer Niko ratuje święta” (2008), czyli Gwiazdka ocalona

Renifer Niko ratuje święta plakat

W tej międzynarodowej koprodukcji z 2008 roku na ratunek świętom wyrusza Niko – mały reniferek wychowywany przez matkę, którego ojciec należy do elitarnego zaprzęgu Świętego Mikołaja.

Niko podziwia tatę, choć rzadko go widuje. Kiedy wataha złowrogich wilków zaczyna napadać na wioskę reniferów, mały renifer postanawia odnaleźć ojca i sprowadzić go, by pomógł przyjaciołom. Jego zadanie jest o tyle ważne, że wilki zagrażają nie tylko mieszkańcom wioski, lecz całym świętom Bożego Narodzenia.

10. „Grinch” (2018) – nowa wersja klasycznego filmu świątecznego

grinch plakat

Na zakończenie postać znana dzieciom od lat 50. XX wieku, kiedy niejaki Dr Seuss napisał książkę „Grinch: Świąt nie będzie”. Opowiada ona o zielonym, włochatym stworze, który nienawidzi świąt Bożego Narodzenia. A że dodatkowo jest postacią niezwykle złośliwą i zgryźliwą, stara się je zepsuć wszystkim dookoła.

Powieść Seussa doczekała się kilku ekranizacji – zarówno animacji, jak i filmów aktorskich. My polecamy tę z 2018 roku, w której tytułowy bohater przemawia głosem Benedicta Cumberbatcha.

Polecane na święta:

Filmy polecił nam redaktor z serwisu naszedziecko.pl

Archiwum: styczeń 2024