Filmy o papieżach mogą zaskoczyć swoją różnorodnością. Z jednej strony nie brak widowiskowych produkcji bazujących na tajemnicach Watykanu. Z drugiej czeka cała seria filmów będących niemal dokumentami historycznymi. Chcesz cieszyć się dobrym kinem? Jakim produkcjom o tematyce papieskiej warto poświęcić swój czas? Sprawdź!

Watykan pełen intryg i tajemnic

Filmy o papieżach Watykan pełen intryg i tajemnic

Ciekawe filmy o papieżach chętnie sięgają po to, co najmocniej rozpala zmysły i pobudza wyobraźnię. Intrygi, zbrodnie, bogactwo, walka o władzę i wszechobecna tajemnica – takie wątki skutecznie zachęcają do oglądania filmu.

Takie spojrzenie na Watykan zaprezentował m.in. Ron Howard w „Aniołach i demonach”. Znajdziesz jednak filmy, które bazują na takich elementach, a jednocześnie pozostają blisko historycznej prawdy.


Borgiowie i ich sekrety

Filmy o papieżach. Borgiowie i ich sekrety

Tom Fontana, twórca „Prawdziwej historii rodu Borgiów”, nie musiał wymyślać zbyt wielu intryg. Życie Borgiów to gotowy scenariusz na serial, w którym miłość, namiętność, władza i nienawiść tworzą oryginalną kompozycję. O Borgiach niestworzone historie opowiadano jeszcze w ich czasach. Przedstawiciele papieskiej rodziny konsekwentnie dostarczali plotkarzom ciekawych tematów. Dziś chętnie sięgają do nich pisarze i filmowcy. 

Sławę serialowi przyniosła również obsada. Widzowie docenili Marka Rydera, który rewelacyjnie zagrał Cezara, oraz Isoldę Dychauk, której przypadła rola Lukrecji. Największe uznanie zdobył jednak John Doman, czyli filmowy papież Aleksander VI. Serial doczekał się trzech serii, co nie dziwi. W życiorysach Borgiów i ich walce o wysokie stanowiska kościelne, znaleźć można tematy na jeszcze kilka serii i pełnometrażowych filmów.

Czy naprawdę mamy papieża?

Filmy o papieżach. Czy naprawdę mamy papieża?

Nanni Moretti, zamiast koncentrować się na władzy i walce o kościelne stanowiska, poszedł w zupełnie innym kierunku, tworząc film o papieżu. Jego bohater, którego doskonale zagrał Michel Piccoli, jest człowiekiem niezwykle skromnym. Gdy zostaje głową Kościoła, nie usuwa przeciwników. On zaczyna analizować, czy na pewno jest właściwą osobą na właściwym stanowisku.

Papież bojący się swej władzy, któremu musi pomagać psychoanalityk – oto przepis na dobrą komedię, którą „Habemus Papam: mamy papieża” tak do końca nie jest. Nie brak tu ważnych pytań i gorzkich refleksji, a film, zamiast bawić, skłania do myślenia.

Papieskie żywoty na wielkim ekranie

Filmy o papieżach. Papieskie żywoty na wielkim ekranie

Jeśli jesteś miłośnikiem historii, z pewnością docenisz dobre filmy o papieżach – szczególnie tych, którzy mieli istotny wpływ na losy świata.

Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami film Fernando Meirellesa „Dwóch papieży” nawiązał do spotkania papieża Benedykta z papieżem Franciszkiem. Szukasz filmów jeszcze bardziej związanych z rzeczywistością? Mamy dla ciebie dwie propozycje. 



Od Karola Wojtyły do Jana Pawła II

Filmy o papieżach. Od Karola Wojtyły do Jana Pawła II

Początek XXI wieku to swoista moda na filmy o papieżu Janie Pawle II. Dwa z nich, stworzone przez Giacoma Battiata, w Polsce przyjęły się bardzo dobrze. Dlaczego? Bo w ciekawy sposób przedstawiły życie Karola Wojtyły i jego pontyfikat. Najpierw do kin trafił „Karol. Człowiek, który został papieżem”, później „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem”. Szybko zyskały popularność, co nie powinno dziwić. Co kryje się za ich sławą?

Filmy o papieżach. Karol, papież który pozostał człowiekiem

Pierwsza sprawa to czas premiery. Do kin filmy te weszły kolejno w 2005 i 2006 roku, a więc tuż po śmierci Karola Wojtyły. Był to czas, gdy o Janie Pawle II mówiono sporo, szczególnie w kontekście jego świętości. Filmy pokazujące papieża jako zwykłego, dobrego człowieka, idealnie trafiły w ówczesne nastroje. Druga sprawa to obsada, a przede wszystkim świetna rola Piotra Adamczyka. Efekt? Dwa ciekawe filmy o papieżu, które w dziejach kina zajęły ważne miejsce. 

Pius XII i filmowe poszukiwanie prawdy 

Filmy o papieżach. Pius XII i filmowe poszukiwanie prawdy

Pius XII to papież, o którym najwygodniej byłoby milczeć. Wzbudza wiele kontrowersji, o których trudno mówić bez odpowiedniej wiedzy historycznej. Jedno jest pewne – jego pontyfikat przypadł na wyjątkowo trudne czasy. Lata II wojny światowej to wiele ludzkich tragedii, wobec których Kościół powinien zająć jasne stanowisko. Pius XII milczał i za to milczenie przez wielu jako papież został przekreślony.

Filmy o papieżach. Ojciec Giovanni

O Piusie XII napisano sporo. Jedni zarzucali mu obojętność wobec Holocaustu, inni brali go w obronę i tłumaczyli, że milczenie było najrozsądniejsze. Pius XII był też podejrzewany o sympatyzowanie z nazistami oraz umożliwianie im ucieczki do Ameryki Południowej. 

Jaka była prawdziwa twarz Piusa XII? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiadomo jednak, jak przedstawiano go przez lata w filmach o papieżach i książkach. Negatywny obraz Piusa miał odczarować film Liany Marabini „Odcienie prawdy”, w którym papież przedstawiony został jako ten, który próbował Żydów ratować. I choć sam wzbudził sporo kontrowersji, a na festiwalu w Cannes wyświetlany był poza konkursem, dla osób zainteresowanych historią II wojny światowej może się okazać ważnym tytułem.

Lista filmów o papieżach jest długa. Jeśli lubisz dobre kino, docenisz „Trzewiki rybaka” Michaela Andersona, w którym głowę Kościoła zagrał Anthony Quinn. Interesuje cię historia? Zobacz „Ojca Giovanniego”, który opowiada o pontyfikacie Jana XXIII. Każdy z tych filmów przedstawia Watykan w oryginalny sposób, dzięki czemu zachęca do poznawania jego prawdziwego oblicza.

Archiwum: kwiecień 2024