Listopad i grudzień to czas, kiedy w serwisie Netflix dominują filmy familijne, komedie romantyczne oraz seriale o tematyce bożonarodzeniowej. To bez wątpienia nastraja widzów na nadchodzące święta. W ciągu ostatnich lat na zlecenie giganta streamingowego powstały takie filmy, jak „Upalne święta”, „Świąteczny spadek”, „Świąteczny kalendarz” czy „Świąteczny rycerz”. Nie brakuje też seriali Netflixa o świątecznej tematyce. Są to m.in. „Facet na święta”, „Trzy dni do świąt” i „Bratnie święta”. Każdej zimy w bibliotece goszczą także klasyczne filmy świąteczne. Netflix w tym roku proponuje m.in. „Last Christmas”, „Cztery Gwiazdki” i „Holiday”. W naszym artykule nie będziemy jednak rozpisywać się na temat klasyków gatunku. Skupimy się przede wszystkim na oryginalnych filmach i serialach świątecznych serwisu. Czas na topowe produkcje!

Filmy świąteczne na Netflix – najważniejsze premiery 2024 roku

W październiku 2024 roku Netflix ujawnił listę tytułów, które w tym roku wprowadzą magię świąt na ekrany. Jest to lista imponująca nie tylko z powodu liczby znajdujących się na niej produkcji, lecz także przez wzgląd na nowatorskie rozwiązania. Poza sequelami znanych hitów i standardowymi romansami pojawiła się na niej pierwsza świąteczna komedia romantyczna o gejach („Wieczny singiel”). Jest także pierwszy polski film świąteczny Netflixa („Dawid i Elfy”). Co jeszcze debiutuje w tym roku? Oto najważniejsze okołoświąteczne tytuły:

„Rodzina Clausów”„Chłopiec zwany Gwiazdką”
„Miłosna pułapka”„Świąteczny zamek”
„Święta u Christmasów”„Wieczny singiel”
„W rytmie świąt” (serial)„Z dala od świąt”
„Zamiana z księżniczką 3”„Dawid i Elfy”

Świąteczne filmy na Netflix – największe hity [TOP 10]

Święta na Netflix to jednak nie tylko filmowe i serialowe nowości. Czym bowiem byłaby Gwiazdka kinomana bez wieczorów spędzonych w towarzystwie ulubionych bohaterów świątecznych produkcji? Dlatego poza tym, co Netflix zapowiada, warto przypomnieć sobie też to, czym może się najbardziej poszczycić. Przedstawiamy ranking 10 najlepszych filmów świątecznych serwisu.

1. „Klaus” (2019)

Klaus plakat

Wbrew tytułowi, głównym bohaterem animacji Sergio Pablosa nie jest Klaus, lecz Jesper – zadufany w sobie student akademii listonoszy. By nauczyć się życia i pokory, zostaje zesłany na wyspę za północnym kołem podbiegunowym, gdzie wieje chłodem nie tylko na dworze, lecz również między ludźmi. Początkowo Jesper marzy o ucieczce. Jego zamiary zmieniają się jednak, gdy poznaje uroczą nauczycielkę Alvę i tajemniczego twórcę zabawek. Wkrótce obmyśla plan, jak zachęcić mieszkańców wyspy do wysyłania listów, a przy okazji na nowo rozgrzać ich serca.

Bohaterom tej przepięknej baśni w wersji angielskiej głosów użyczyli J.K. Simmons, Jason Schwartzman, Rashida Jones, Joan Cusack, Will Sasso i Norm Macdonald.

2. „Zamiana z księżniczką” (2018)

Zamiana z księżniczką plakat

Pewnego przedświątecznego dnia piękna księżna Montenaro i zwyczajna cukiernik z Chicago orientują się, że wyglądają identycznie. Postanawiają wykorzystać ten fakt i zamienić się miejscami. W efekcie Margaret zakochuje się w chłopaku z cukierni, zaś Stacy w szlachetnie urodzonym narzeczonym swojej sobowtórki.

W filmie świątecznym Netflixa obydwie główne role zagrała Vanessa Hudgens. W 2020 roku zrealizowano sequel, gdzie gwiazda „High School Musical” wcieliła się już nie w dwie, lecz w trzy bohaterki. W tym roku na ekranach zadebiutowała już trzecia część serii.

3. „Randki od święta” (2020)

Randki od święta plakat

Główną bohaterką filmu „Holidate” jest Sloane (Emma Roberts) – singielka, która od lat przy wigilijnym stole słucha niestosownych pytań o to, kiedy w końcu znajdzie sobie chłopaka. Z tego powodu szczerze nienawidzi świąt i wszystkiego, co z nimi związane.

Podczas jednej z uroczystości wpada na Jacksona (Luke Bracey), który podziela jej stosunek do rodzinnych imprez. Postanawiają zawrzeć pakt i bez zobowiązań towarzyszyć sobie na wszystkich świątecznych przyjęciach w ciągu roku. Plan brzmi genialnie, wkrótce jednak wymyka się spod kontroli…

4. „Kronika świąteczna” (2018)

Kronika świąteczna plakat

Kurt Russell w roli Świętego Mikołaja to coś, co po prostu trzeba zobaczyć. Szczególnie, jeśli gra go w filmie jednego z producentów „Kevina samego w domu”, Chrisa Columbusa, a jako Pani Mikołajowa towarzyszy mu Goldie Hawn.

„Kronika świąteczna” opowiada o rodzeństwie, które w wigilijną noc postanawia zaczaić się na Świętego Mikołaja, co staje się początkiem szalonej przygody. Film okazał się wielkim hitem, dzięki czemu dwa lata później powstała część druga. W niej Kate i Teddy znów mogli udać się na biegun północny i uratować Boże Narodzenie.

5. „Świąteczny książę” (2017)

Świąteczny książę plakat

Młoda dziennikarka zostaje wysłana do posiadłości zamożnego mężczyzny, by zrealizować materiał na jego temat, ale przypadkowo zakochuje się w nim bez pamięci. Oczywiście z wzajemnością. Brzmi jak opis „Pięćdziesięciu twarzy Greya”? Nic w tym dziwnego, bo „Świąteczny książę” opiera się na tym samym schemacie romansu zwyczajnej dziewczyny z (w tym przypadku prawdziwym) księciem.

W przeciwieństwie do serii o Greyu, film o księciu Aldovii jest niewinną komedyjką zrealizowaną w świątecznym klimacie. I choć nie jest to dzieło wysokich lotów, należy do największych hitów serwisu wśród świątecznych filmów i seriali. W 2018 roku powstał sequel o podtytule „Królewskie wesele”, a rok później trzecia część serii – „Królewskie dziecko”.

6. „O północy w Magnolii” (2020)

O północy w Magnolii plakat

Maggie i Jack (Natalie Hall i Evan Williams) znają się od dziecka. Ich rodzice zarządzają razem jazzowym klubem Magnolia. Oni zaś od lat prowadzą wspólnie audycję radiową. W okresie bożonarodzeniowym rozmawiają na antenie o niezręcznościach wynikających z przyprowadzania do domu na święta swoich sympatii.

Postanawiają przeprowadzić ten eksperyment na sobie i przedstawić swoje drugie połówki bliskim. Niestety, żadnemu z ich związków nie udaje się przetrwać do świąt. By wyjść z twarzą z zaistniałej sytuacji, ustalają, że będą udawać parę zakochanych przed rodzinami i słuchaczami. I jak to bywa w takich filmach, szybko stają się ofiarami swojej własnej intrygi.

7. „Święta na zamówienie” (2018)

Święta na zamówienie plakat

Młody architekt Steven zaprasza rodzinę na święta, jednak nie ma pojęcia, jak je przygotować. W tym celu postanawia zatrudnić specjalistkę od świątecznego nastroju, która szybko i skutecznie wprowadza magię Bożego Narodzenia do jego domu.

Wigilijny wieczór wypada znakomicie, a przy okazji zbliża do siebie Stevena i Gretchen (Jonathan Bennett i Alexa PenaVega). Wkrótce dziewczyna otrzymuje jednak inną propozycję zawodową, która może stanąć na drodze do ich wspólnego szczęścia. Jak kończy się ten świąteczny film Netflixa? Sprawdź!

8. „W śnieżną noc” (2019)

W śnieżną noc plakat

Adaptacja powieści, której współautorem jest John Green (autor „Gwiazd naszych wina”). Akcja filmu toczy się w trakcie burzy śnieżnej, która nawiedza małe miasteczko w Wigilię. Podczas śnieżycy grupka lokalnych licealistów przeżywa życiowe rewolucje – przyjaźnie zmieniają swoje oblicze i nawiązują się nieoczekiwane romanse.

Twórcy filmu „Let It Snow!” zgromadzili na ekranie plejadę gwiazd młodego pokolenia. W obsadzie znaleźli się m.in. Kiernan Shipka, Isabela Merced, Odeya Rush, Shameik Moore, Mitchell Hope i Jacob Batalon.

9. „Święta w El Camino” (2017)

Święta w El Camino plakat

Ten nietypowy film o świętach przedstawia historię mężczyzny usiłującego odnaleźć ojca, którego nigdy nie znał. Jego ślady prowadzą do pustynnego miasteczka El Camino w Nevadzie, gdzie główny bohater zostaje wzięty za dilera narkotyków. W efekcie spędza Wigilię uwięziony w sklepie monopolowym z pięciorgiem nieznajomych, między którymi rodzi się specyficzna więź. Jednym z nich jest jego tata.

W rolach głównych występują Luke Grimes, Jessica Alba, Tim Allen, Emilio Rivera, Michelle Mylett, Kurtwood Smith, Dax Shepard i Vincent D’Onofrio.

10. „Chłopiec zwany Gwiazdką” (2021)

Chłopiec zwany Gwiazdką plakat

Listę najlepszych filmów świątecznych Netflixa zamyka pełen ciepła film familijny, który trafił na ekrany 18 listopada 2021 roku. „Chłopiec zwany Gwiazdką” to magiczna opowieść o młodym Nikolasie, który w towarzystwie renifera i myszki podąża śladem ojca poszukującego legendarnej wioski elfów.

W tytułową rolę wcielił się Henry Lawfull. W filmie pojawiają się też takie gwiazdy, jak Maggie Smith, Kristen Wiig i Michiel Huisman.

Polecane na święta:

Archiwum: styczeń 2024