Filmy o nastolatkach, pierwszych miłościach, przyjaźniach i rywalizacji – jest ich naprawdę dużo, a twórcy podchodzą od dekad do tematu w bardzo różny sposób. Dlatego nie oznacza to wcale, że od razu mówimy o komediach obyczajowych. Filmy o szkole to również horrory czy kryminały. Poniżej prezentujemy listę urozmaiconych produkcji, wśród których na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.
Czemu filmy o szkole cieszą się tak dużą popularnością?
Osadzenie akcji w szkole wydaje się dobrym pomysłem. Daje to bowiem twórcy nieograniczone wręcz możliwości na konstruowanie fabuły – nauczyciele, uczniowie, współzawodnictwo, miłosne dramaty. Nie powinno więc dziwić, że filmy o szkole stanowią pokaźną część tytułów produkcji dostępnych w popularnych serwisach streamingowych. To często dzieła skierowane do młodzieży, ale nie jest to zasadą. Niekiedy nawet są to filmy jedynie dla dorosłych widzów. Jesteście ciekawi, co wybraliśmy? Zaczynajmy!
„Carrie”
Prześladowana przez rówieśników Carrie odkrywa swoje niesamowite zdolności. Postanawia się zemścić na swoich szkolnych „kolegach”. Powiedzieć, że wszystko zostaje skąpane we krwi, to jakby nic nie powiedzieć. Pierwszy film to klasyczny horror, który do kin trafił w 1976 roku. Powstał na kanwie powieści Stephena Kinga, a wyreżyserował go Brian De Palma. W późniejszych latach powstawały remaki „Carrie”, ale zdecydowanie najlepiej sięgnąć po wiekowy, acz nadal świetnie się trzymający oryginał.
„Grease”
Zmieniamy klimat, ale pozostajemy w sferze filmów kultowych. „Grease” opowiada o dwójce nastolatków, którzy zakochują się w sobie w czasie przerwy wakacyjnej. Okazuje się, że trafiają do tej samej szkoły, co wystawia na próbę ich letnie, nieco niedojrzałe uczucie. W tym popularnym musicalu z 1978 roku zagrali Olivia Newton-John i John Travolta. Tytuł zachwyca nie tylko fabułą, ale również wspaniałą muzyką. Uznawany jest za jeden z najlepszych filmów muzycznych w historii.
„Klub winowajców”
John Hughes w swoim klasyku opowiedział z pozoru prostą historię. Podstawę fabuły stanowi fakt, że grupa uczniów z różnych środowisk w ramach kary musi wspólnie spędzić sobotę w szkole. Wydaje się to banalnie proste, ale okazuje się, że doprowadza do wielu nieoczywistych sytuacji. W tym filmie skierowanym do młodzieży zawierają się wątki zarówno komediowe, jak i dramatyczne. Na ekranie podziwiać możemy natomiast wiele aktorskich znakomitości z Emilio Estevezem i Juddem Nelsone na czele.
„Stowarzyszenie Umarłych Poetów”
Choć w powszechnej opinii to film młodzieżowy, w rzeczywistości mówić możemy o dramacie skierowanym do widzów niezależnie od wieku. Peter Weir opowiedział historię charyzmatycznego nauczyciela, który za wszelką cenę próbuje zmienić podejście do nauczania w konserwatywnym liceum. Robi wszystko, żeby jego uczniowie żyli zgodnie z ideą „carpie diem”. Produkcja doceniona została Oscarem, a zagrali w niej Robin Williams, Ethan Hawke i Robert Sean Leonard. Tytuł stał się symbolem końcówki lat 80. XX wieku.
„Słodkie zmartwienia”
Perypetie uczennic w jednej z amerykańskich szkół. Główna bohaterka, Cher, spotyka nową koleżankę. Ponieważ ta jest niezbyt atrakcyjna, żeby nie powiedzieć brzydka, dziewczyna proponuje jej przeprowadzenie metamorfozy. Ta okazuje się dużo bardziej udana, niż ktokolwiek przypuszczał. Skierowany do młodych ludzi film o szkole miał swoją premierę w 1995 roku i zebrał bardzo pochlebne recenzje. Stworzyła go Amy Heckerling, a główne role zagrały Alicia Silverstone, Brittany Murphy i Stacey Dash.
„Zakochana złośnica”
Gil Junger przygotował jeden z najciekawszych filmów o szkole w latach 90. Opowiedział on historię Kat, która znana była z tego, że siała postrach wśród chłopaków w szkole. Dla odmiany jej młodsza siostra, Bianca, rozkochiwała w sobie wszystkich. Kat zapowiada jej, że dopóki nie pozna chłopaka, ta nie może się z nikim umawiać. W świetnie zrealizowanej komedii zagrali Heath Ledger, Julia Stiles, Joseph Gordon-Levitt czy Larisa Oleynik. Produkcja doceniona została wieloma nagrodami, a chwalili ją zarówno młodsi, jak i starsi widzowie.
„American Pie”
Komedia bez hamulców, która w krzywym zwierciadle pokazuje, jak wyglądają związki damsko-męskie na etapie końca liceum i początku studiów. O filmie swego czasu było głośno, ponieważ skrytykowali go obrońcy moralności. Obecnie jest uznawany za ikoniczny, choć nie jest przeznaczony dla najmłodszych. Skupia się bowiem na seksie i to w dość bezpruderyjny, acz zabawny sposób. W kolejnych latach powstały kolejne części „American Pie”, pierwsza – zdaniem wielu najlepsza – miała swoją premierę natomiast w 1999 roku.
„High School”
Henry Burke, wzorowy stypendysta, po szkole średniej chce iść na MIT. Wszystko idzie zgodnie z planem. Gdy emocje opadają, postanawia nieco się wyluzować i pierwszy raz sięga po marihuanę. Choć ostatecznie się relaksuje, szybko okazuje się, że dyrektor zarządził badanie na obecność narkotyków dla wszystkich uczniów. Grozi mu wydalenie ze szkoły i utrata stypendium. Postanawia… „upalić” całą szkołę. A to dopiero początek zwariowanych przygód głównych bohaterów „High School”. W komedii z 2010 zagrali Adrien Brody, Colin Hanks i Matt Bush.
„21 Jump Street”
Komedia kryminalna, w której głównymi bohaterami są dwaj młodzi policjanci. Dostają oni specjalne zadanie – mają wrócić do liceum, żeby „pod przykrywką” wyśledzić funkcjonujących tam dealerów narkotyków. Nietrudno się domyślić, że doprowadza to do wielu nieoczekiwanych sytuacji. W komedii z 2012 roku zagrali Jonah Hill, Channing Tatum, Brie Larson i Dave Franco. Film o szkole doceniony został branżowymi nagrodami, a także okazał się kasowym hitem. W 2014 roku powstała jego kontynuacja.
„The DUFF”
Dorastająca bohaterka filmu, Bianca, dowiaduje się, że jest wyśmiewana przez rówieśników. Choć początkowo ją to dołuje, ostatecznie postanawia się odgryźć. Ma plan, który zakłada, że… musi dzielnie znieść wszystkie upokorzenia, które spadają na nią w szkole i mediach społecznościowych. Jest jednak przekonana, że warto się poświęcić. Komedię z 2015 roku wyreżyserował Ari Sandel. W główną rolę wcieliła się natomiast Mae Whitman.
To oczywiście zaledwie część filmów o szkole, które warto znać. Wśród potencjalnych alternatyw znajduje się na przykład produkcja zatytułowana „Charlie” z 2012 roku. Na pewno jednak, wybierając jeden z powyższych tytułów, znajdziesz coś dla siebie. Zarówno filmy, jak i seriale, których akcja osadzona jest w szkole, cieszą się dużą popularnością – łatwo nam się bowiem identyfikować z nastoletnimi bohaterami, rozumiejąc ich problemy oraz rozterki.