Filmy familijne tworzy się z myślą o masowej widowni. Nie jest to łatwe zadanie, biorąc pod uwagę różnice kulturowe w poszczególnych krajach i na kontynentach. Z reguły w takich filmach unika się trudnych tematów, które dzielą społeczeństwa na świecie. Mało który producent zaryzykuje np. zakaz dystrybucji tytułu w Chinach. To nie jest kategoria sztuki do wypowiadania się na kwestie polityczne czy światopoglądowe. Sprawdź, jakie produkcje warto obejrzeć w gronie rodzinnym!

Oglądaj całą rodziną! Kino familijne nie ma ograniczeń wiekowych

Wybierając kategorię filmów rodzinnych, nie musisz się obawiać, że młodsze dzieci zobaczą coś, czego nie powinny. To oczywiście umowna kwestia, zależna od dojrzałości. Pamiętaj, że każdy kraj czy usługa streamingowa w stylu Netfliksa posiada własny system klasyfikacji wiekowej filmów. W polskiej telewizji obowiązuje 5 progów, a we Włoszech funkcjonują tylko 3 grupy. Z produkcji rodzinnych zwykle starannie wycinane są wszelkie elementy, które mogłyby zanadto podwyższyć kategorię wiekową.

Jakie cechy wyróżniają filmy rodzinne?

Filmy familijne charakteryzują się przede wszystkim następującymi cechami:

 • mają bardzo inkluzywny charakter;
 • często przekazują ważne, wychowawcze treści;
 • wyraźnie zarysowuje się postawa poszczególnych bohaterów na osi dobra i zła;
 • są pozbawione brutalnej przemocy;
 • nie zawierają scen erotycznych, picia alkoholu, zażywania narkotyków, palenia papierosów itd.

Filmy fabularne, komedie, animowane – filmy familijne to szeroka kategoria

Znacznie większa dowolność dotyczy przyjmowanej formy. Wiele osób uważa, że produkcją dla całej rodziny może być tylko film animowany Disneya albo inna kreskówka. Duży błąd! Niektóre animacje zdecydowanie nie są przeznaczone dla młodszych dzieci. Ba, część psychologów negatywnie wypowiada się o disneyowskich klasykach w kontekście ich wpływu na rozwój i zachowanie małych widzów. Kto ma rację? Cóż, ostatecznie to ty podejmujesz decyzję, co wspólnie obejrzycie. Lepiej dokładnie przeczytaj streszczenie filmu familijnego, zanim go włączysz. Nie zaszkodzi też sprawdzić opinie na jego temat w internecie.

Ranking TOP 10 filmów familijnych na platformie Netflix

To nie jest wybór najlepszych produkcji rozumiany jako filmy z najwyższymi ocenami. Wolimy przedstawić ci różnorodność gatunku w pełnej krasie. Układając poniższe zestawienie, chcieliśmy uwzględnić wszelkie odmiany filmu familijnego, jakie oferuje widzom Netflix. I tak do 10 netfliksowych must-see załapały się następujące tytuły:

Hollywoodzkie filmy familijne – „Doktor Dolittle”

Produkcja bazująca na cyklu powieści dla dzieci autorstwa Hugh Loftinga. Aczkolwiek Doktor Dolittle nie jest zwykłą ekranizacją wiernie trzymającą się wydarzeń z książkowego pierwowzoru. To bardziej wariacja na temat całej serii, łącząca i rozwijająca pewne wątki. Film familijny z 2020 roku godnie wpisuje się w opowieści o przygodach lekarza, który potrafił rozmawiać ze zwierzętami. Tym razem dr Dolittle wyrusza po rzadkie lekarstwo dla królowej Elżbiety.

Familijne filmy animowane – „Sekretne życie zwierzaków domowych”

Prawie jak „Toy Story”, tyle że z psami, kotami, papugami, chomikami i innymi pupilami. Chcesz wiedzieć, co robią w domu zwierzęta pod twoją nieobecność? Obejrzyj „Sekretne życie zwierzaków domowych”! Do oglądania takich filmów familijnych przydaje się zapas chusteczek albo serwetek pod ręką! Żeby wycierać się po parsknięciach i niekontrolowanych napadach śmiechu!

Komedie familijne – „Grinch: świąt nie będzie”

Jedni nie uznają Bożego Narodzenia bez „Kevina samego w domu”, inni w grudniu kibicują zielonemu odmieńcowi. „Grinch: świąt nie będzie” to prawdziwy popis komediowych zdolności Jima Carreya. Momentami trudno w to uwierzyć, ale wszystko kręcono bez komputerowych efektów specjalnych czy modyfikowania głosu w postprodukcji. Mimika, gestykulacja oraz kwestie wypowiadane przez Grincha mają status kultowych. Dziś podobnych filmów familijnych w tak prześmiewczym, a zarazem ciepłym klimacie już się nie robi…

Zeszłoroczne premiery kina familijnego – „’Ohana: Najcenniejszy skarb”

Hołd dla produkcji w stylu „Pippi pończoszanki” czy „Goonies”. Czego tu nie ma! Poszukiwanie kosztowności, piękne plenery Hawajów, komplikujące się relacje między nastoletnimi bohaterami. „’Ohana: Najcenniejszy skarb ma wszystko, co dobry film przygodowo-familijny mieć powinien. Czy zdobędzie równie mocną pozycję w historii gatunku, co poprzednicy? Najlepiej obejrzeć i wyrobić sobie własną opinię.

Filmy familijne na poprawę humoru – „My Little Pony: Nowe pokolenie”

Czy to może się podobać komukolwiek poza małymi dziewczynkami? Jak najbardziej! „My Little Pony: Nowe pokolenie po raz kolejny udowadnia, że nic nie może się równać z siłą przyjaźni. Jednocześnie to taki film familijny, który stara się odkryć znaną serię na nowo. I robi to w całkiem interesujący sposób.

Nagrodzone filmy familijne – „Krudowie”

Tytuł z 2013 roku, który nieco wbrew nazwie kategorii, pod jaką można go znaleźć, NIE ZDOBYŁ Oskara dla najlepszego długometrażowego filmu animowanego. Na gali w 2014 r. „Krudowie” musieli uznać wyższość „Krainy lodu”. Pomijając pewne nieścisłości w klasyfikacji, historia prehistorycznej rodzinki to kawał świetnej zabawy. I tak się spodobał widzom, że od 2015 emitowany jest serial „Krudowie – u zarania dziejów”. Tak, również w bibliotece Netfliksa.

Europejskie filmy familijne – „Wakacje Mikołajka”

Udana ekranizacja zbioru komiksów i opowiadań René Goscinnego, do których ilustracje rysował Jean-Jacques Sempé. „Wakacje Mikołajka” wiernie oddają specyficzny humor prezentowany przez francuskich artystów. Osoby, którym spodoba się ten film familijny, niech od razu poszukają „Mikołajka” z 2009 roku. To niezależna historia – nie musisz znać pierwszej części, by bawić się przednio przy kolejnej. Niestety, wcześniejsza odsłona przygód chłopca jest na razie niedostępna w streamingu.

Filmy familijne na rodzinny wieczór filmowy – „W królewskim stylu”

Kolejna bajka o Kopciuszku. Wszyscy od początku wiedzą, dokąd zmierza historia i jak się zakończy. A i tak oglądają z wypiekami na twarzy! Tym razem fryzjerka z Nowego Jorku spotyka księcia fantastycznej Lavanii. „W królewskim stylu” to jeden z najnowszych filmów familijnych. Światową premierę miał w styczniu 2022 roku.

Najbardziej emocjonujące filmy familijne – „Harmidom” (film)

Próba przeniesienia popularnego, wyprodukowanego przez Nickelodeona serialu do pełnego metrażu. „Harmidom to kreskówkowy musical, skierowany przede wszystkim do najmłodszej widowni. Co jest takiego emocjonującego w tym filmie familijnym? Przede wszystkim łatwo wpadające w ucho piosenki.

Filmy familijne oparte na faktach – „O chłopcu, który ujarzmił wiatr”

Na koniec coś poważniejszego. Historia Williama Kamkwamby z Malawi, który w wieku zaledwie 14 lat, własnymi siłami zbudował w pełni sprawną turbinę wiatrową. Wszystko po to, by ocalić najbliższych od niechybnej śmierci głodowej. „O chłopcu, który ujarzmił wiatr” należy do filmów familijnych, które pokazują, że samo życie pisze najlepsze scenariusze. Nawet jeśli wydają się zupełnie nieprawdopodobne.

Lista najlepszych filmów familijnych ostatnich lat

Jeśli powyższy ranking z produkcjami na Netfliksie kompletnie do ciebie nie przemawia, mamy dla ciebie mnóstwo alternatywnych opcji! Do repertuaru kin oraz serwisów streamingowych systematycznie trafiają kolejne nowości – zwłaszcza w sezonie (przed)świątecznym i na wakacje. Spośród filmów familijnych, które premierę miały całkiem niedawno, na sukces i uznanie zasłużyły:

 • „Był sobie pies” (seria);
 • „Brodziec”;
 • „Cudowny chłopak”;
 • „Coco”;
 • „Jak wytresować smoka” (seria);
 • „Jeździec bawołów”;
 • „Kraina Lodu” (seria);
 • „Krzysiu, gdzie jesteś?”;
 • „Ralph Demolka” (seria);
 • „Sonic. Szybki jak błyskawica” (+ nadchodzący sequel);
 • „Spider-Man: Uniwersum”;
 • „Vaiana: Skarb oceanu”;
 • „Wielka szóstka”;
 • „Wojna z dziadkiem”;
 • „Żywiciel”.

Klasyczne, dobre filmy rodzinne, które obejrzysz z przyjemnością

A może wolisz starsze produkcje, realizowane według zupełnie innych reguł niż współcześnie? Nie da się ukryć, że filmy familijne w kinematografii przeszły długą drogę. Pierwsze produkcje tego typu weszły na ekrany jeszcze w latach 30. XX wieku. Zdaniem historyków filmu, największy rozkwit gatunku przypada na lata 60. Czy filmy familijne wrócą jeszcze do czasów świetności? To się okaże! Tymczasem zerknij na tytuły dla całej rodziny, których czas się nie ima:

 • „Beethoven” (seria);
 • „Dźwięki muzyki”;
 • „Fantazja” (seria);
 • „Jeżyk we mgle”;
 • „Kosmiczny mecz” (seria);
 • „Król Lew”;
 • „Lassie” (seria);
 • „Mary Poppins”;
 • „Mój sąsiad Totoro”;
 • „Niedźwiadek”;
 • „Sekret księgi z Kells”;
 • „Shrek” (seria);
 • „Stalowy gigant”;
 • „Tajemniczy ogród”.

Nic nie wskazuje na to, by Hollywood czy twórcy europejscy mieli odchodzić od kina rodzinnego. Już po zapowiedziach widać, że nowości w tej kategorii przez długi czas nie zabraknie. Kto wie – może wkrótce egzotyczne dla nas filmy familijne z Chin, Japonii, Meksyku, Brazylii albo innych krajów zyskają w Polsce większe uznanie? Koniecznie daj znać nam i pozostałym użytkownikom, jeżeli kojarzysz kompletnie niszowy, acz znakomity film rodzinny!

Archiwum: luty 2024