Istnieje wielu miłośników gór, którzy uwielbiają zdobywać okoliczne szczyty. Jednak tylko nieliczni śmiałkowie decydują się na niebezpieczne wyprawy na Mount Everest czy K2. By poczuć, chociaż odrobinę adrenaliny, jaka towarzyszy alpinistom i himalaistom podczas wspinaczki, warto oglądać filmy o górach. Netflix ma w swojej bibliotece sporo tego typu tytułów – filmów i seriali oryginalnych i produkcji na licencji. Sprawdź, które są warte obejrzenia!

Filmy o górach – Netflix. Najlepsze filmy o wspinaczce i walce z żywiołem

„127 godzin”, „Krzyk kamienia”, „Granice wytrzymałości” czy „K2” to klasyki, jeśli chodzi o kino górskie. Filmy te pojawiają się okresowo na platformach streamingowych, jednak serwisy realizują też własne produkcje na temat wypraw wspinaczy. Na Netflixie znajdziesz kilka naprawdę mocnych tytułów. Oto zestawienie 7 wspaniałych filmów o górach Netflixa.

„14 szczytów: Nie ma rzeczy niemożliwych” (2021)

Film dokumentalny, którego narratorem i bohaterem jest Nirmal Nimsdai Purja. Ten nieustraszony nepalski wspinacz wyznaczył sobie za cel zdobycie wszystkich 14 ośmiotysięczników w przeciągu zaledwie siedmiu miesięcy. W dokumencie podziwiamy, jak wraz z ekipą Szerpów zdobywa kolejne szczyty, zmagając się z ekstremalnymi warunkami i podejmując niewyobrażalnie trudne decyzje. Twórcą „14 szczytów” jest Torquil Jones.

„Szczyt bogów” (2021)

Przepiękna animacja Patricka Imberta przedstawia historię, którą fani mangi z pewnością kojarzą z dzieła Jirô Taniguchiego i Baku Yumemakury o tym samym tytule. Jej głównym bohaterem jest Fukamachi, młody japoński fotoreporter, który pewnego dnia znajduje tajemniczy aparat. Sprzęt staje się przyczyną obsesji chłopaka, który za wszelką cenę chce poznać prawdę o pierwszej wyprawie na Mount Everest. Jego poszukiwania prowadzą go do wspinacza, o którym słuch zaginął wiele lat temu.

„Nawet góry poruszę” (2021)

Emerytowany oficer rumuńskich sił specjalnych pewnego dnia otrzymuje wiadomość, że jego syn zgubił się w górach. Nie zastanawiając się wiele, mężczyzna wyrusza na miejsce, gdzie po raz ostatni widziano jego dziecko. Kiedy współpraca z pogotowiem okazuje się bezowocna, zdeterminowany ojciec postanawia zrobić wszystko, co w jego mocy, by odnaleźć chłopaka. W roli głównej Adrian Titieni.

„Wilcza skóra” (2017)

Hiszpańska „Wilcza skóra” nie jest opowieścią o alpinizmie, lecz z pewnością docenią ją miłośnicy filmów o górach. Netflix ukazuje tu surowy obraz życia górala z czasów II wojny światowej i fantastycznie sfotografowane Pireneje. Martinon to myśliwy, który żyje na skalistych terenach u szczytu stromych wzgórz, otoczonych dziką naturą. Nie uskarża się na brak towarzystwa, choć jego wioska jest niemal zupełnie wyludniona. Gdy jednak umiera jego pies, decyduje się skończyć z samotnością i kupić sobie żonę. Swoją córkę sprzedaje mu młynarz z pobliskiego miasteczka. W rolę Martinona wciela się Mario Casas.

„Rytuał” (2017)

Brytyjski horror oparty na powieści Adama Nevilla o tym samym tytule. Film przedstawia losy czterech przyjaciół ze studiów, którzy spotykają się po latach w związku z tragiczną śmiercią jednego ze swoich kumpli. Mężczyźni postanawiają wybrać się na wspólną wyprawę w skandynawską dzicz. Niestety, gubią drogę i trafiają w sam środek mrocznego lasu, w którym czai się pradawne zło z nordyckich legend. Czy uda im się wyjść cało z tej eskapady? Przekonasz się, oglądając „Rytuał”. W obsadzie produkcji znaleźli się Rafe Spall, Robert James-Collier, Arsher Ali i Sam Troughton.

„Wspinaczka” (2017)

Skoro było już strasznie, teraz pora na trochę humoru. „Wspinaczka” to inspirująca francuska komedia, która opowiada o młodym, ubogim człowieku pragnącym za wszelką cenę zaimponować wybrance swego serca. By udowodnić odpornej na jego wdzięki Nadii, że jest gotów zrobić dla niej wszystko, postanawia… zdobyć Mount Everest. Dziewczyna początkowo bierze to za dowcip. Jednak z doniesień medialnych dowiaduje się, że Samy był śmiertelnie poważny. Historia chłopaka, który z miłości postanowił zdobyć najwyższy szczyt świata, jest o tyle intrygująca, że została oparta na faktach. Pierwowzorem Samy’ego jest Nadir Dendoune. W filmie jego rolę zagrał Ahmed Sylla.

„Walka z lodem” (2022)

Ostatnia pozycja w naszym zestawieniu nie jest filmem o wspinaczce sensu stricto, jednak króluje tu wieczny mróz i atmosfera napięcia związanego z kaprysami natury, jakiej nie powstydziłyby się najlepsze projekty o himalaistach. Akcja tego opartego na faktach filmu toczy się w 1909 roku. Głównym bohaterem jest kapitan Ejnar Mikkelsen, który w towarzystwie jednego śmiałka wyrusza na skrajnie niebezpieczną ekspedycję arktyczną, by udowodnić, że Grenlandia jest jedną wyspą i tym samym zakwestionować prawa USA do północno-wschodniej części terytorium. W roli głównej wystąpił Nikolaj Coster-Waldau, gwiazdor „Gry o tron”.

Zastanawiasz się, jakie inne filmy o górach Netflixa warto obejrzeć? W bibliotece serwisu obecnie znajdują się także górskie produkcje, do których Netflix nabył licencję. Są to m.in. inspirujące dokumenty „Meru” i „Kilimandżaro: Powrót na szczyt” oraz słynny obraz „Jurek” poświęcony Jerzemu Kukuczce.

Archiwum: styczeń 2024