Kiedy słyszysz o filmach gangsterskich, w głowie od razu pojawiają ci się sceny z „Ojca chrzestnego”, „Człowieka z blizną” czy „Chłopców z ferajny”? Nie da się zaprzeczyć, że są to najsłynniejsze dzieła gatunku. Niektóre z nich do dziś są dostępne na Netflixie. Platforma inwestuje też jednak we własne produkcje o przestępczym półświatku. Poniżej prezentujemy zestawienie 10 najlepszych filmów gangsterskich Netflixa.

TOP 10 filmów gangsterskich Netflixa – tytuły, które naprawdę warto obejrzeć

Filmy gangsterskie Netflixa to produkcje, które swoim poziomem dorównują kinowym hitom i często trafiają też duży ekran. Było tak w przypadku hitów „Irlandczyk” i „Jak pokochałam gangstera”. Jakie inne oryginalne produkcje serwisu o gangsterach i mafii warto obejrzeć? Oto TOP 10 tytułów.

„Irlandczyk” (2019)

Osadzona w powojennej Ameryce saga na temat tamtejszej mafii opowiedziana przez mistrza gatunku, Martina Scorsese. Główne role grają tu legendy kina gangsterskiego – Robert De Niro, Al Pacino i Joe Pesci.

„Irlandczyk” skupia się na losach Franka Sheerana (De Niro), weterana II wojny światowej, który przez wiele lat działał jako płatny zabójca na zlecenie najgroźniejszych przestępców. Przez pryzmat jego historii widzowie przyglądają się największym zbrodniom i nierozwiązanym zagadkom w dziejach USA.

„Jak pokochałam gangstera” (2022)

Jeden z największych hitów wśród polskich filmów gangsterskich Netflixa. Sequel słynnego „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa” to opowieść inspirowana życiem i przestępczą karierą Nikodema Skotarczaka. Film Macieja Kawulskiego z 2022 roku ukazuje drogę „Nikosia” od drobnego oszusta o wielkich ambicjach po jednego z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli polskiej mafii.

„Jak pokochałam gangstera” to szalona, pełna zwrotów akcji produkcja, w której występują m.in. Tomasz Włosok, Agnieszka Grochowska, Antoni Królikowski, Magdalena Lamparska, Krystyna Janda, Eryk Lubos, Sebastian Fabijański, Julia Wieniawa i Dawid Ogrodnik.

„Outsider” (2018)

Jared Leto w roli amerykańskiego żołnierza, który zostaje wyciągnięty z japońskiego więzienia przez przedstawiciela tamtejszej mafii. W zamian za zwrócenie wolności zgadza się wkroczyć na przestępczą drogę. Jak wiele będzie kosztować go spłata długu wobec Yakuzy?

„Bez słowa” (2018)

Akcja tego utrzymanego w stylistyce neon-noir filmu toczy się w Berlinie z niedalekiej przyszłości. W tym głośnym i brutalnym mieście niemy mężczyzna o imieniu Leo stara się odnaleźć swoją zaginioną dziewczynę. Krążąc po mrocznych zakamarkach metropolii, trafia na parę byłych chirurgów, którzy prowadzą własną krucjatę. W rolach głównych występują gwiazdor „Wikinga”, Alexander Skarsgård, Paul Rudd i Justin Theroux.

„Bezwzględny” (2019)

Film gangsterski Netflixa, którego akcja rozgrywa się we Włoszech na przestrzeni ćwierćwiecza. Santo Russo (Riccardo Scamarcio) widz poznaje jako nastolatka, który ma już na swoim koncie drobne kradzieże i pobyt w poprawczaku. Chłopak bardzo szybko pnie się po szczeblach mafijnej kariery, biorąc udział w porwaniach, kradzieżach, przemytach i krwawych egzekucjach, by stać się jednym z najpotężniejszych kryminalistów słynnej kalabryjskiej mafii znanej jako 'Ndrangheta.

„Na szczyt” (2020)

Po sukcesie „Domu z papieru” obsada hiszpańskiego hitu zaczęła pojawiać się w wielu filmach i serialach. Tak było też w przypadku produkcji „Na szczyt”, w której główną rolę zagrał Miguel Herran (Rio).

W filmie z 2020 roku aktor wcielił się w rolę mechanika mieszkającego na przedmieściach Madrytu, któremu w oko wpada piękna Estrella. Za jej sprawą Angel wkracza do przestępczego podziemia, czym ściąga na siebie uwagę zdeterminowanego detektywa.

„Yakuza i rodzina” (2021)

Kenji to młody chłopak, który zostaje przyjęty do Yakuzy. By sprawdzić się w jednej z najniebezpieczniejszych mafii na świecie, musi być absolutnie posłuszny swojemu szefowi i przestrzegać zasad organizacji. Tymczasem wokół zachodzi wiele zmian… W tym japońskim filmie gangsterskim Netflixa główną rolę gra Go Ayano.

„The Drug King” (2018)

Oparta na faktach historia koreańskiego przemytnika. Lee Doo-sam z drobnego szmuglera wyrósł na barona narkotykowego, kiedy w latach 70. zaczął przemycać towar z Busanu do Japonii. W roli głównej występuje gwiazdor nagrodzonego Oscarem „Parasite”, Song Kang-ho.

„Ferry” (2021)

Historia Ferry’ego Boumana (Frank Lammers) znanego z serialu „Undercover”. Tytułowy bohater zostaje wysłany do Brabancji, by znaleźć bandę, która pobiła syna jego szefa. Podróż w rodzinne strony staje się dla gangstera wyjątkowym doświadczeniem, które skłania go do refleksji nad życiem i wystawia jego lojalność na próbę.

„Jagame Thandhiram” (2021)

Gangster imieniem Suruli otrzymuje zadanie pozbycia się konkurenta swojego zleceniodawcy. W trakcie misji zaczyna jednak rozmyślać nad słusznością swoich czynów, co sprowadza go na zupełnie nieoczekiwaną drogę. W tej indyjsko-brytyjskiej koprodukcji główną rolę zagrał indyjski gwiazdor znany jako Dhanush.

Oryginalne filmy gangsterskie Netflixa to oczywiście nie wszystko. Obecnie w bibliotece serwisu znajdują się też takie klasyki gatunku, jak „Człowiek z blizną”, „Dawno temu w Ameryce”, „American Gangster”, „Donnie Brasco”, „Przekręt” czy „RocknRolla”.

Archiwum: kwiecień 2024