Lista filmów o Bożym Narodzeniu

Boże Narodzenie to dla wielu magiczny czas. Z powodów religijnych, ale również całej tej wyjątkowej otoczki. Są również tacy, którym ten czas kojarzy się ze wspólnym oglądaniem filmów – wraz z całą rodziną. W polskiej telewizji jest kilka tytułów, które są tak zwanymi „pozycjami obowiązkowymi” podczas bożonarodzeniowych wieczorów. Co ciekawe, często nie mają one nawet nic wspólnego z samym świętem. Tym razem postanowiliśmy wybrać jednak filmy o Bożym Narodzeniu, które zdecydowanie warto znać.

„W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju”

w krzywym zwierciadle witaj święty mikołaju plakat

Zaczynamy od absolutnej komediowej klasyki, czyli świątecznych przygód rodziny Groswoldów. Film uznawany jest obecnie za kultowy, a wiele pochodzących z niego scen znają starsi i młodsi. Oczywiście – nie jest to pozycja specjalnie uduchowiona, ale na wielu płaszczyznach twórcy nawiązują w nim do zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem. Oczywiście jednak ma on stanowić formę rozrywki, a w swojej kategorii jest niedościgniony.

„W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju” zadebiutowało w 1990 roku, a jego reżyserią zajął się Jeremiah S. Chechlik. Film dostępny jest na DVD, pojawia się w serwisach streamingowych, a także często powtarzają go polskie stacje telewizyjne.

„Kevin sam w domu”

kevin sam w domu plakat

Pozostajemy w komediowych klimatach, a proponowany film to już legenda telewizji. Kevin od wielu lat gości w polskich domach przy okazji świąt Bożego Narodzenia. Swoją fabułą nawiązuje oczywiście do tego okresu w roku, ale przede wszystkim jest komedią, którą pokochali widzowie na całym świecie. Od lat bawi i zapewnia rozrywkę. „Kevin sam w domu” to prawdziwy fenomen i nie mogło go zabraknąć w naszym zestawieniu. Szczególnie że humor w nim zawarty wcale się nie starzeje, a kolejne, coroczne powtórki przyciągają przed ekrany telewizorów miliony osób. To nie przypadek! Tytuł z 1990 roku wyreżyserował Chris Columbus, a zagrali w nim Macaulay Culkin i Joe Pesci.

„To właśnie miłość”

to właśnie miłość plakat

Komedia romantyczna w świątecznych klimatach? Koniecznie! Wśród wielu tytułów z tego gatunku zdecydowanie najlepiej wypada „To właśnie miłość”. Amerykańska produkcja to aż dziesięć różnych historii, które składają się w spójną i satysfakcjonującą całość. Oczywiście wszystko dzieje się w okolicach Bożego Narodzenia. W filmie zagrało wiele aktorskich znakomitości, a wspomnieć wypada chociażby o Hugh Grancie, Liamie Neesonie, Colinie Firthcie czy Emmie Thompson. Dla wielu nie ma świąt bez seansu „To właśnie miłość” z 2003 roku. Nie powinno to dziwić, bo to świetny i przemyślany film.

„Ekspres polarny”

ekspres polarny plakat

Animacja Roberta Zemeckisa to doskonałe połączenie kina świątecznego i familijnego. „Ekspres polarny” opowiada historię chłopca, który powątpiewa w magię Bożego Narodzenia, a który zostaje pasażerem pewnego wyjątkowego pociągu. Pociągu, który zmierza wprost na biegun północny – do siedzimy samego świętego Mikołaja. Film animowany z 2004 roku doceniony został nagrodą Grammy i jest kolejną pozycją obowiązkową na liście najlepszych filmów o Bożym Narodzeniu. Doskonały zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

„Last Christmas”

last christmas

Wracamy do świątecznych komedii z miłością w tle. Film z 2019 roku pt. „Last Christmas” to dzieło z wielu powodów podobne do innych, ale jednocześnie posiadające pewną magiczną, świąteczną moc. Bo ciekawi od pierwszej minuty, wciąga, a jednocześnie bawi i wzrusza. Jeśli chodzi o filmy o Bożym Narodzeniu, to jest to na pewno pozycja godna uwagi. Dzieło wyreżyserowane przez Paula Feiga zabierze cię do świata Kate – dziewczyny, która nie ma szczęścia w życiu, ale gdy poznaje Toma, jej życie zmienia się diametralnie. Szukasz inspirującej historii o uczuciu, które może wszystko zmienić? „Last Christmas” to pozycja idealna dla ciebie!

Jeśli chodzi o filmy o Bożym Narodzeniu, to w wielu przypadkach są one do siebie podobne. Wszystko dlatego, że zwykle są niezwykle optymistyczne i dobrze się kończą. Podbudowują i przynoszą radość. Powyżej zaprezentowaliśmy zaledwie kilka tytułów, które powinny cię zainteresować, a które w taki czy inny sposób opowiadają o świętach Bożego Narodzenia.

Polecane na święta:

Archiwum: luty 2024