Miłośnicy polskich filmów 2024 rok zaliczają do wyjątkowo udanych. Na ekranach pojawiły się fantastyczne dramaty, ciekawe dokumenty, produkcje biograficzne, gangsterskie, a także piękny, muzyczny melodramat. A to dopiero pierwsza połowa roku! Co wypada nadrobić i na jakie tytuły warto czekać? Przedstawiamy 10 najważniejszych polskich filmów 2022 roku.

Najważniejsze polskie filmy 2024 roku – premiery kinowe i produkcje Netflixa

polskie filmy netflix

Polskie kino nie zawsze było w dobrej kondycji, jednak w ostatnich latach naprawdę nie ma na co narzekać. Nowe polskie filmy świetnie radzą sobie nie tylko w kraju, ale i za granicą. Produkcje, takie jak „Zimna wojna”, „Boże ciało” czy „Kler” były prezentowane i pozytywnie oceniane na całym świecie. Dwa pierwsze tytuły zdobyły nawet nominacje do Oscarów.

Wśród tegorocznych tytułów trudno jeszcze wskazać potencjalnych kandydatów do prestiżowych nagród międzynarodowych, jednak łatwo wymienić kilka wartych obejrzenia perełek. Poza pięknymi i wartościowymi dziełami, na naszej liście znajdziesz też komercyjne hity, które nie cieszą się uznaniem krytyków, za to gromadzą przed ekranami setki tysięcy widzów. I to nie tylko w Polsce! A zatem, które tegoroczne polskie produkcje wypada obejrzeć, by móc nazywać się miłośnikiem rodzimej kinematografii? Przedstawiamy 10 najważniejszych polskich filmów 2024 roku.

„Jak pokochałam gangstera” – na Netflixie od 5 stycznia

polskie filmy gangster

Historia wzlotu i upadku Nikodema Skotarczaka posługującego się pseudonimem Nikoś. Ten drobny oszust w kilka lat wspiął się na szczyt trójmiejskiej mafii, by stać się jednym z najsłynniejszych gangsterów w historii Polski. W filmie Macieja Kawulskiego w Nikosia wciela się Tomasz Włosok. W pozostałych rolach występują Agnieszka Grochowska, Antoni Królikowski, Dawid Ogrodnik, Julia Wieniawa, Sebastian Fabijański i Magdalena Lamparska. Premiera tej oryginalnej produkcji Netflixa odbyła się 5 stycznia 2022 roku.

„Gierek” – premiera: 21 stycznia (obecnie dostępny na Netflixie)

Opowieść o I sekretarzu KC PZPR, który zaskarbił sobie wyjątkową sympatię Polaków (biorąc pod uwagę pełnione przez niego stanowisko). Film Michała Węgrzyna przedstawia historię Edwarda Gierka od momentu objęcia przez niego funkcji pierwszego sekretarza w 1970 roku, aż do końca jego internowania w roku 1982. Film miał premierę 21 stycznia 2022 roku. Obecnie jest dostępny na Netflixie. W głównej roli występuje Michał Koterski. W obsadzie znaleźli się też m.in. Małgorzata Kożuchowska, Antoni Pawlicki, Sebastian Stankiewicz, Rafał Zawierucha i Agnieszka Więdłocha.

polskie filmy popcorn

„Inni ludzie” – premiera: 18 marca

Nagrodzony w Gdyni debiut reżyserski Aleksandry Terpińskiej, w którym główne role grają Jacek Beler, Sonia Bohosiewicz, Magdalena Koleśnik i Sebastian Fabijański. Produkcja przedstawia obraz współczesnego życia warszawiaków, zagubionych w monotonii życia codziennego i desperacko poszukujących miłości. Film „Inni ludzie” debiutował na wspomnianym już festiwalu w Gdyni, zaś ogólnopolską premierę miał 18 marca 2022 roku.

„Piosenki o miłości” – premiera: 25 marca

Przepiękny melodramat w reżyserii Tomasza Habowskiego. Główne role grają w nim Tomasz Włosok i debiutująca na ekranie wokalistka The Dumplings, Justyna Święs. Film opowiada o chłopaku i dziewczynie z dwóch zupełnie różnych światów, których połączyła miłość do muzyki, ale podzieliło wszystko inne. Ogólnopolska premiera „Piosenek o miłości” odbyła się 25 marca 2022 roku.

„Film balkonowy” – premiera: 8 kwietnia (obecnie dostępny na HBO Max)

Wielokrotnie nagradzany dokument Pawła Łozińskiego to opowieść o zwykłych ludziach zrealizowana z perspektywy balkonu filmowca. Reżyser przez dwa lata nagrywał ludzi, którzy zatrzymywali się pod jego blokiem, opowiadali o swoim życiu, problemach, radościach i dylematach egzystencjalnych. Film był prezentowany na wielu festiwalach, zanim pojawił się na ekranach polskich kin. Jego premiera miała miejsce 8 kwietnia 2022 roku. Produkcja jest też dostępna na HBO Max.

„365 dni: Ten dzień” – na Netflixie od 27 kwietnia

Ekranizacja kolejnej powieści Blanki Lipińskiej, która okazała się przebojem Netflixa. Po gigantycznym sukcesie „365 dni” streamer postanowił nabyć prawa do drugiej i trzeciej części cyklu opowiadającego o pięknej Laurze i niebezpiecznym Massimo (Anna-Maria Sieklucka i Michele Morrone). „Ten dzień” pod żadnym pozorem nie powinien znaleźć się na liście najlepszych polskich filmów 2022 roku, jednak trudno pominąć go w zestawieniu największych hitów. Na Netflixie jest dostępny od 27 kwietnia.

„Fucking Bornholm” – premiera: 6 maja

Filmowa wersja popularnego słuchowiska o tym samym tytule. Dwie pozornie szczęśliwe pary wybierają się razem na duńską wyspę, gdzie od dawna spędzają wakacje i długie weekendy. Tym razem dochodzi jednak do spięcia między dziećmi, które staje się zarzewiem kryzysu w całej grupie. W rolach głównych występują Agnieszka Grochowska, Maciej Stuhr, Grzegorz Damięcki i Jaśmina Polak. Film trafił na ekrany kin 6 maja 2022 roku.

„Johnny” – premiera: 23 września

Biopic jednego z najsłynniejszych polskich księży – Jana Kaczkowskiego. W nadchodzącym filmie Daniela Jaroszka w jego rolę wcieli się Dawid Ogrodnik. Historia Kaczkowskiego zostanie opowiedziana z perspektywy Patryka Galewskiego, jednego ze zbuntowanych podopiecznych księdza, których naprowadzał na dobrą drogę. W obsadzie znaleźli się m.in. Piotr Trojan, Maria Pakulnis, Joachim Lamża, Anna Dymna i Witold Dębicki. Premiera już 23 września 2022 roku.

„Listy do M. 5” – premiera: 4 listopada

Piąta odsłona najsłynniejszej polskiej komedii romantycznej zmierza do kin. Świąteczny hit pojawi się tym razem na początku listopada. Jego reżyserem będzie Łukasz Jaworski. Szczegóły produkcji nie są na razie znane, wiadomo jedynie, że w obsadzie znajdą się ponownie Tomasz Karolak, Piotr Adamczyk, Agnieszka Dygant, Wojciech Malajkat i inne polskie gwiazdy.

„Chrzciny” – premiera: 18 listopada

polskie filmy chrzciny

Główną bohaterką filmu jest Marianna, bardzo religijna katoliczka, która podczas chrzcin swojego wnuka planuje pogodzić skłócone dzieci. Jej plany niweczy jednak generał Jaruzelski, który w dniu tytułowej imprezy ogłasza stan wojenny.

Reżyserem jest Jakub Skoczeń. Główną rolę gra Katarzyna Figura. W gwiazdorskiej obsadzie produkcji znaleźli się także Maciej Musiałowski, Tomasz Schuchardt, Michał Żurawski, Agata Bykowska, Marta Chyczewska, Marianna Gierszewska, Andrzej Konopka i Tomasz Włosok. Premiera filmu została zaplanowana na 18 listopada 2022 roku.

Wiesz już, które polskie filmy 2024 roku warte są obejrzenia. W 2022 roku na ekrany kin trafiły także inne polskie produkcje. Do najpopularniejszych tytułów, które nie zmieściły się w powyższym zestawieniu, należą: „Miłość, seks i pandemia” Patryka Vegi, „Krime Story. Love Story” Michała Węgrzyna, „Sonata” Bartosza Blaschke, „Pod wiatr” Kristoffera Rusa i „Mój dług” Denisa Delicia i Bogusława Joba. Wśród oczekiwanych produkcji warto wymienić też „Śubuk” Jacka Lusińskiego i „Po miłość” Andrzeja Mańkowskiego.

Archiwum: styczeń 2024