Oscary w 2024 roku odbędą się po raz 94. Organizatorzy gali zdecydowali, że po nietrafionych pomysłach z brakiem gospodarza i dzieleniem wydarzenia na kilka lokalizacji, powrócą do tradycyjnej formuły imprezy. W związku z tym ceremonia wręczenia Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się wyłącznie w Dolby Theatre w Los Angeles przy pełnej sali zaproszonych gości. Jej przebieg będą spinały wystąpienia trzech prowadzących. Kiedy odbędzie się to święto hollywoodzkiego kina, którym niewątpliwie są Oscary? Gdzie oglądać je mogą zainteresowani? Sprawdź!

Oscary 2024 – kiedy odbędzie się ceremonia i kto ją poprowadzi?

Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się w niedzielę 27 marca 2022 roku. To miesiąc wcześniej niż zeszłoroczna edycja, którą przeniesiono na koniec kwietnia w związku z pandemią koronawirusa. Impreza rozpocznie się o godzinie ósmej wieczorem czasu wschodniego (8 p.m. ET). Przed właściwą galą będzie można oglądać na żywo relacje z czerwonego dywanu, gdzie przybywające gwiazdy będą prezentowały swoje kreacje. To czas, w którym dziennikarze będą przeprowadzali ekspresowe wywiady z nominowanymi. Jak poinformowano w połowie lutego, większość uczestników gali będzie musiała przedstawić certyfikat szczepień przeciw COVID-19. Nakaz ten nie będzie obowiązywał osób występujących na scenie.

Jeśli chodzi o oprawę głównego wydarzenia, organizatorzy postanowili powrócić do zarzuconej w ostatnich latach tradycji i ponownie zatrudnić gospodarza. A dokładniej – trzy gospodynie. Na scenie pojawią się Regina Hall, Amy Schumer i Wanda Sykes, które będą pierwszymi prowadzącymi galę od 2018 roku, kiedy funkcję tę pełnił Jimmy Kimmel. Tradycja spotka się jednak z nowoczesnością. Nigdy wcześniej w historii Oscarów nie zdarzyło się bowiem, by ceremonię rozdania statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej prowadziły trzy kobiety.

Oscary – gdzie oglądać galę za darmo w Internecie?

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Oscars.com, za transmisję na żywo odpowiada amerykańska stacja ABC. A, poza tradycyjną telewizją, gdzie oglądać Oscary? Ceremonię będzie można obejrzeć w Internecie na stronie ABC.com, a także z pomocą aplikacji ABC app. Ponadto retransmisja z wydarzenia będzie dostępna na platformach streamingowych Hulu Live TV, YouTube TV, Fubo TV i AT&T TV. Choć wszystkie te serwisy są płatne, większość z nich oferuje na start darmowy okres próbny.

Transmisja z Oscarów 2024 w Polsce – online i w TV

Niestety ani telewizja ABC, ani żadna z wymienionych platform nie jest dostępna w Polsce. Jedyną opcją, by obejrzeć transmisję z Oscarów 2024 za darmo w Internecie, jest skorzystanie z VPN (virtual private network). Używanie wirtualnych prywatnych sieci jest w naszym kraju legalne, jednak kwestią dyskusyjną jest już to, czy można korzystać z nich do oglądania treści przeznaczonych na inny rynek.

Na szczęście w Polsce istnieje sposób, by obejrzeć legalnie Oscary. Gdzie oglądać transmisję? Od kilku lat oscarową noc w tradycyjnej telewizji oraz na platformie VOD organizuje CANAL PLUS. W związku z przesunięciem czasowym transmisja na żywo rozpoczyna się w nocy z niedzieli na poniedziałek – o 2:00 czasu polskiego. W tym roku będzie to noc z 27 na 28 marca. Dla tych, którym nie uśmiecha się siedzenie do późna i czekanie na kompletne wyniki aż do świtu, CANAL+ przygotowuje skróconą relację z wydarzenia, która jest emitowana następnego dnia.

W poprzednich latach istniała możliwość skorzystania z darmowego okresu próbnego na CANAL+ online. To pozwalało na obejrzenie Oscarów na żywo bez żadnych opłat. Niestety, obecnie nie jest ona dostępna.

Oscary – gdzie oglądać nominowane filmy z 2024?

Zanim zdecydujesz się na to, gdzie oglądać Oscary, warto sięgnąć po dzieła nominowane do tych najbardziej prestiżowych nagród filmowych w Hollywood. O tytuł najlepszego filmu walczy 10 pełnometrażowych produkcji. Połowę z nich można obejrzeć w sieci, na platformach streamingowych Netflix, Apple TV+ i HBO GO oraz w serwisach pay per view. Są to:

  • „Psie pazury”, które otrzymały największą liczbę nominacji;
  • „Nie patrz w górę”;
  • „CODA”;
  • „King Richard: Zwycięska rodzina”;
  • „Diuna”.

Poza nimi w Internecie dostępnych jest ponad 20 tytułów, które walczą o statuetki w pozostałych kategoriach. Szczegółową rozpiskę wszystkich filmów oscarowych, które można obejrzeć online, znajdziesz w osobnym artykule.

Archiwum: kwiecień 2024