Kino kostiumowe to pojemny gatunek filmowy. Mianem tym określa się wszystkie dzieła, które za sprawą idealnie dobranych strojów, fryzur i scenografii przenoszą nas w czasie do dawnych lat. Które filmy kostiumowe Netflixa najwierniej oddają ducha czasów, o których opowiadają? Sprawdź w poniższym zestawieniu.

Najlepsze filmy kostiumowe Netflixa – dramaty historyczne, romanse i horrory

Filmy kostiumowe Netflixa opowiadają o postaciach historycznych oraz o fikcyjnych bohaterach. Mogą skupiać się na dziejach z epoki średniowiecza, ale również na losach ludzi sprzed kilku dekad. Są osadzone w realiach Europy i Ameryki lub na innych kontynentach. W naszym zestawieniu znajdziesz produkcje z każdej z wymienionych kategorii. Oto 10 najlepszych filmów kostiumowych Netflixa.

„Król” (2019)

Aby uniknąć obowiązku objęcia tronu, książę Hal opuścił zamek i zamieszkał wśród ludu. Po śmierci ojca został jednak zmuszony do przejęcia obowiązków na dworze. W bardzo krótkim czasie z krnąbrnego lekkoducha musiał zmienić się w mądrego i sprawiedliwego władcę – Henryka V. W filmie z 2019 roku jego rolę zagrał Timothee Chalamet. W „Królu” wystąpił też Robert Pattinson.

„Król wyjęty spod prawa” (2018)

Kolejna opowieść o brytyjskim władcy, tym razem królu Szkocji, który na początku XIV wieku stał się wielkim bohaterem dla swojego ludu. Robert I Bruce pokonał liczne trudności, by poprowadzić swoją armię przeciw angielskim okupantom i przejąć koronę Szkocji. W tytułową rolę wcielił się Chris Pine. W produkcji zagrali też Aaron Taylor-Johnson i Florence Pugh.

„Walka z lodem” (2022)

Jeden z najnowszych filmów kostiumowych Netflixa, którego fabuła osnuta jest wokół wydarzeń z 1909 roku. Duńczycy wybrali się wówczas z niebezpieczną ekspedycją na Grenlandię, by udowodnić, że jest ona jedną wyspą, a nie dwoma lądami, jak uważali Amerykanie. Wyprawie przewodniczył kapitan Enjar Mikkelsen, w którego wcielił się gwiazdor „Gry o tron”, Nikolaj Coster-Waldau.

„Bal czterdziestu jeden” (2021)

Pod koniec XIX wieku meksykańską opinią publiczną wstrząsnęły doniesienia o tytułowym przyjęciu. Policja zrobiła wówczas nalot na imprezę, w której brał udział Ignacio de la Torre, czyli młody polityk, gej i zięć ówczesnego prezydenta kraju. W filmie kostiumowym Netflixa zagrał go Alfonso Herrera.

„Zimowy romans” (2020)

Rosyjski dramat kostiumowy o drobnym złodzieju i pięknej córce arystokraty, którzy zakochują się w sobie w mroźnym Sankt Petersburgu. Tak rozpoczyna się wielki i tragiczny romans, który nigdy nie powinien się wydarzyć. W tym romantycznym obrazie główne role zagrali Fedor Fedotov i Sonya Priss.

„Enola Holmes” (2020)

Jeden z największych hitów platformy, jeśli chodzi o filmy dla młodzieży. Produkcja opowiada o młodszej siostrze Sherlocka Holmesa, która od dzieciństwa trenowała pod okiem matki, by pójść w ślady starszego brata. Kostium Enoli Holmes przywdziała tutaj Millie Bobby Brown, zaś jej braci zagrali Henry Cavill i Sam Claflin. Rolę matki powierzono natomiast Helenie Bonham Carter. W 2022 roku ukaże się sequel produkcji.

„Wykopaliska” (2021)

Carey Mulligan, Ralph Fiennes i Lily James wystąpili w filmie kostiumowym Netflixa, którego akcja toczy się tuż przed II wojną światową. Zamożna wdowa wynajmuje archeologa-amatora, by zbadał teren jej posiadłości. Ich odkrycie okazuje się ważnym historycznym wydarzeniem.

„Madame J” (2019)

Jeśli lubisz francuskie kino, „Madame J” to produkcja dla ciebie. W tym romantycznym dramacie kostiumowym można śledzić losy zamożnej wdowy, która planuje zemstę na nieuczciwym kochanku. W roli głównej występuje Cécile De France.

„Ostatni list od kochanka” (2021)

Ekranizacja bestsellera Jojo Moyes łączy w sobie kino kostiumowe i współczesne. Przedstawia przeplatające się historie dwóch par. Młoda dziennikarka z pomocą przystojnego archiwisty bada listy kochanków z lat 60. XX wieku. Okazuje się, że wymieniali je między sobą żona zamożnego przedsiębiorcy i dziennikarz, który pisał o nim artykuł. W rolach głównych występują Felicity Jones, Nabhaan Rizwan, Shailene Woodley i Callum Turner.

„Errementari: Kowal i diabeł” (2018)

Ostatnie miejsce w naszym zestawieniu zajmuje mrożący krew w żyłach film kostiumowy Netflixa z pogranicza horroru i fantasy. W tym opartym na baskijskiej legendzie obrazie kowal poddaje demona brutalnym torturom. Mężczyzna uważa bowiem, że w wyniku niedotrzymania umowy bestia ściągnęła na niego zły los.

Filmy kostiumowe na Netflix – najciekawsze produkcje na licencji

Jeśli chodzi o filmy kostiumowe, Netflix ma w swojej ofercie nie tylko produkcje oryginalne, ale też sporo ciekawych tytułów na licencji. Są wśród nich dzieła nagradzane Oscarami oraz inne hity z gwiazdorską obsadą. Obecnie w bibliotece serwisu znajdują się:

  • „Kochanice króla” (2008);
  • „Wyznania gejszy” (2005);
  • „Tulipanowa gorączka” (2017);
  • „Maria Antonina” (2006);
  • „Frida” (2002);
  • „Zjawa” (2015);
  • „Niebezpieczna piękność” (1998);
  • „Emma.” (2020);
  • „Władcy Paryża” (2018);
  • „Elizabeth” (1998).

Jeśli lubisz produkcje opowiadające o dawnych czasach, sprawdź nasze pozostałe zestawienia. Znajdziesz wśród nich listę najlepszych seriali kostiumowych Netflixa oraz ranking najwybitniejszych filmów kostiumowych wszech czasów.

Archiwum: kwiecień 2024