Snajper, czyli osoba posługująca się karabinem snajperskim. Kojarzy się przede wszystkim z niezłomnymi żołnierzami na polu bitwy, takimi jak na przykład Finlandczyk Simo Häyhä, znany pod pseudonimem „Biała Śmierć”. Jednak to nie tylko snajperzy z czasów II wojny światowej sprawiają, że czujemy przed tą bronią respekt. Z czasem powstało wiele produkcji o snajperach, tych prawdziwych, a także fikcyjnych. Palec na spust, czas na filmy o snajperach!

„Snajper” (1993)

snajper plakat

W zestawieniu nie zabraknie produkcji o tym tytule, jednak w tym wypadku chodzi o film o snajperze z 1993 roku. Część osób być może widziała go już w zamierzchłych czasach formatu VHS. Tym, którzy nie mieli jeszcze tej przyjemności, pozostaje film gorąco polecić.

Thomas Beckett – w tej roli Tom Berenger – to doświadczony snajper, który wyrusza w dżunglę w antynarkotykową misję. Ma za zadanie wytropić i zlikwidować jednego z bossów panamskiego półświatka. Nie jest jednak świadomy, że sam pozostaje na celowniku innego strzelca. Jak można się domyślić, to bardzo fajny film o snajperach, trzymający w napięciu i obfitujący w akcję.

„Telefon”

telefon plakat

Choć filmy o snajperach są osadzone głównie w kinie akcji, nie brak też innych gatunków. „Telefon” to rasowy thriller. Główny bohater, Stu Shepard – gra go Collin Farell – zostaje uwięziony w budce telefonicznej przez snajpera psychopatę – w tej roli Kiefer Sutherland. Pomiędzy mężczyznami rozpoczyna się potencjalnie śmiertelna gra. 

Ten film o snajperze to nie kino wojenne, ale i tak przyprawia o ciarki na plecach. Jest polecany nie tylko dla fanów akcji, ale też dla entuzjastów psychologii. Potyczka bohaterów toczy się bowiem nie tylko przy pomocy broni.


„Bitwa o Sewastopol”

Bitwa o Sewastopol plakat

Czas na prawdziwe pole bitwy. „Bitwa o Sewastopol” to film o snajperach z II wojny światowej. Jest to produkcja niezwykle ciekawa, ponieważ zrywa ze stereotypem mordującego z zimną krwią mężczyzny-snajpera. Główną bohaterką jest bowiem młoda dziewczyna, Ludmiła Pawliczenko; grą ją Yuliya Peresild. Jest ona najlepszym snajperem w Armii Czerwonej. 

Wraz z rozwojem fabuły możesz dowiedzieć się o jej roli w heroicznej obronie Sewastopola. Jest tu także wątek miłosny, a skala produkcji powala na kolana. To film z 2015 roku i, mimo że powstawał w kooperacji rosyjsko-ukraińskiej, mocno nawiązuje do stylu z Hollywood.

„The Wall”

The Wall plakat

To kolejna współczesna produkcja. „The Wall” to film o snajperze, który uwięził dwóch amerykańskich żołnierzy. Pomiędzy nimi jest tylko tytułowy mur. Irański wojownik jest zdeterminowany, by nie pozwolić Amerykanom uciec. 

To film z pogranicza dramatu wojennego i thrillera. Nie brak w nim także akcji i brutalnych scen. Ciekawostką jest to, że w produkcji filmu brał udział prawdziwy snajper, Nicholas Irving. Tytuł wciąż jest w Polsce mało znany, a na pewno warty obejrzenia.


„Wróg u bram”

Wróg u bram plakat

To kolejny film o snajperach II wojny światowej. Tym razem opowiada o dwóch z nich, niemieckim i rosyjskim. Toczą oni pojedynek podczas oblężenia Stalingradu w 1942 roku. 

To bardzo dobrze przyjęty przez publiczność dramat wojenny, w którym na pierwszy plan nieraz wysuwa się wątek miłosny. W tej produkcji nie brakuje również spektakularnych efektów specjalnych. Tytuł w sam raz do obejrzenia w filmowy piątek ze swoją drugą połówką. Na pewno się nie zawiedziesz.


„Snajper” (2014)

Snajper plakat

Drugi film o tym tytule w zestawieniu. To fajny film o snajperach, tym razem członkach elitarnych Navy SEALs. Skupia się na jednym z nich, Chrisie, granym przez Bradley’a Coopera. Bohater odbywa misję w Iraku. W miarę upływu służby, dzięki swojej skuteczności, zostaje mu nadany przydomek „Legenda”. 

I tym właśnie jest. Prawdziwą legendą i najskuteczniejszym snajperem w historii jednostki. Czy jednak po powrocie do domu zdoła pogodzić swoją przeszłość z byciem mężem i ojcem? Przekonasz się, oglądając ten wstrząsający dramat biograficzny.

„Strzelec”

Strzelec plakat

Ta produkcja również opowiada o życiu żołnierza, którego psychika została nadszarpnięta przez wojnę. Film o snajperze dotyczy Amerykanina, Boba Lee Swaggera, w którego rolę wciela się Mark Wahlberg. Bohater ma za zadanie ochraniać prezydenta Stanów Zjednoczonych. 

To mocne kino sensacyjne. Główny bohater używa swoich nabytych na polu bitwy umiejętności, by kłaść trupem wszelkich zagrażających mu przeciwników. Typowe kino z hollywoodzkim rozmachem.


„Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej”

Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej plakat

Kolejny film o snajperach i Amerykanach. Dramat wojenny opowiada o świeżo upieczonym żołnierzu, który zostaje wysłany do Iraku. To opowieść o zetknięciu młodzieńczych ideałów z realiami wojny. Widz poznaje rekruta o przezwisku „Swoff” i obserwuje jego losy od przybycia do koszar, przez kopanie okopów po… Sprawdź sam!.

Lepiej sięgnąć po film i samemu przekonać, co jeszcze spotka tego młodego żołnierza elitarnej jednostki snajperów. Można tylko zdradzić, że prawdopodobnie się tego nie spodziewasz.


„Żywe tarcze”

Żywe tarcze plakat

To bardziej nietypowy film o snajperze. Nie opowiada bowiem o profesjonaliście ani działaniach wojennych, a o młodym człowieku, który postanawia dać upust swojej agresji. Niestety, jego ofiarami są bezbronni ludzie. Co gorsza, bohater dysponuje dość imponującym arsenałem. 

Miejsce akcji filmu to amerykańskie kino samochodowe. Przebywający w nim widzowie stają się dla głównego bohatera tytułowymi żywymi tarczami. To thriller dla ludzi o mocnych nerwach. Czy odważysz się sięgnąć po tę odważną produkcję?


„Snajper” (2009)

Snajper plakat

Kolejny tak nazwany i zarazem ostatni w zestawieniu film o snajperach. Tym razem jest to produkcja rodem z Hong Kongu. Znajdziesz w niej drużynę policyjną, która rusza, by zemścić się na dawnym współpracowniku. To grupa specjalna, wyposażona między innymi w snajperki. Sam film przepełniony jest akcją, nie brak w nim także thrillerowego dreszczyku. Na pewno miło będzie zobaczyć dla odmiany coś, co nie jest amerykańską produkcją.


To już wszystkie produkcje w tym artykule. Zestawienie zawiera tylko dobre filmy o snajperach. Każdy z nich będzie strzałem w dziesiątkę, o ile tylko lubisz kino akcji. Nie pozostaje Ci zatem nic innego, jak wybrać jeden z tytułów i zasiąść do seansu.

Archiwum: styczeń 2024