Mel Gibson urodził się w 1956 roku w Stanach Zjednoczonych, jednak dorastał w Australii, gdzie jego rodzina przeniosła się w 1968 roku. Tam też stawiał pierwsze kroki w aktorstwie. Zaczynał w serialu telewizyjnym „The Sullivans” w 1976 roku. Niedługo później pojawił się w filmach „Summer City” i „Tim”, a także w hicie postapo zatytułowanym „Mad Max”, dzięki któremu został dostrzeżony za oceanem.

Najlepsze filmy z Melem Gibsonem – TOP 10 produkcji

Pierwszą amerykańską produkcją, w jakiej widzowie mogli zobaczyć Gibsona, był „Bunt na Bounty” z 1984 roku. Zabójczo przystojny 28-latek wystąpił wówczas u boku Anthony’ego Hopkinsa i rozkochał w sobie miliony kobiet na całym globie. Rok później magazyn „People” okrzyknął go najseksowniejszym mężczyzną na świecie. Nie trzeba było długo czekać, aż producenci z Hollywood zaczną się do niego zgłaszać.

Przełomowa rola

W 1987 roku australijski aktor został gwiazdą „Zabójczej broni”, która doczekała się trzech sequeli i stała się jedną z ikon kina akcji lat 80. Seria ta wymagała od Gibsona także talentu dramatycznego i komediowego, a to zaowocowało propozycjami ról w najrozmaitszych produkcjach – od mrocznych thrillerów i filmów historycznych, przez romanse i komedie, po ekranizacje tragedii szekspirowskich.

Talent reżyserski

W 1995 roku Gibson udowodnił, że ma nie tylko talent aktorski. Jego debiut reżyserski pt. „Braveheart: Waleczne serce”, w którym zagrał też główną rolę, otrzymał aż pięć Oscarów, w tym dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera. Niecałe 10 lat później zadziwił świat religijnym dziełem „Pasja” o ostatnich godzinach życia Jezusa Chrystusa, zaś w 2017 roku doczekał się kolejnej reżyserskiej nominacji do Oscara za „Przełęcz ocalonych”. Pisał też scenariusze i odpowiadał za produkcję swoich filmów.

W poniższym zestawieniu skupimy się jednak wyłącznie na dokonaniach aktorskich gwiazdora, gdyż to one stanowią główny obszar jego działalności. Oto 10 najlepszych ról w karierze Mela Gibsona.

1. „Mad Max” (1979)

Tytułowy bohater to młody mężczyzna, który w domu jest kochającym mężem i ojcem, zaś w pracy zmienia się w brutalnego glinę. Przypadkowa śmierć sprawia jednak, że wrogowie policjanta doprowadzają do tragedii w jego rodzinie. Od tej pory szalony ze wściekłości Max nie cofnie się przed niczym, by pomścić swoich bliskich.

Mel Gibson zagrał Maxa Rockatansky’ego w trzech filmach George’a Millera. W czwartym, nakręconym 30 lat po zakończeniu oryginalnej serii, wystąpił natomiast Tom Hardy.

2. „Rok niebezpiecznego życia” (1982)

Zanim Gibson opuścił Australię, by zostać gwiazdą Hollywood, wystąpił w dwóch bardzo wysoko cenionych przez krytyków filmach Petera Weira. Pierwszym z nich był „Gallipoli” z 1981 roku, drugim – „Rok niebezpiecznego życia”. W tym społeczno-politycznym dramacie gwiazdor „Mad Maxa” wcielił się w rolę australijskiego dziennikarza w Dżakarcie podczas burzliwego roku 1965.

3. „Zabójcza broń” – seria filmów (1987–1998)

„Zabójcza broń” to tzw. buddy cop movie, a więc film sensacyjny, w którym relacje między dwójką głównych bohaterów (najczęściej partnerów z policji) opierają się na totalnych przeciwieństwach. Martin Riggs, grany przez Mela Gibsona, to młody, szalony i bardzo samotny glina, którego nie obchodzi to, czy dożyje następnego dnia. Natomiast Roger Murtaugh (Danny Glover) odlicza dni do wymarzonej emerytury, którą pragnie spędzić w towarzystwie ukochanej żony, dzieci i wędki. Obydwaj są załamani, gdy dowiadują się, że zostali partnerami. Z czasem jednak między mężczyznami rodzi się głęboka, wieloletnia przyjaźń.

Pierwsza część „Lethal Weapon”, która trafiła na ekrany w 1987 roku, była filmem brutalnym i dramatycznym. Z każdą kolejną odsłoną, seria Richarda Donnera stawała się jednak coraz lżejsza i bardziej humorystyczna, w związku z czym cały cykl określa się dziś mianem komedii sensacyjnych.

4. „Hamlet” (1990)

Emploi nieobliczalnego szaleńca, którego Gibson dorobił się na filmach „Mad Max” i „Zabójcza broń”, skłoniło włoskiego reżysera Franca Zeffirellego do zatrudnienia go w swojej ekranizacji „Hamleta” Williama Shakespeare’a. Australijski aktor zebrał świetne recenzje za rolę duńskiego księcia zastanawiającego się nad sensem istnienia. Na ekranie towarzyszyli mu Helena Bonham Carter jako Ofelia, Glenn Close jako matka Gertruda, Ian Holm jako Poloniusz oraz Alan Bates w roli stryja Klaudiusza.

5. „Maverick” (1994)

Komediowy western Richarda Donnera o turnieju pokerowym, w którym stawką jest pół miliona dolarów. Na udział w zawodach decydują się czarujący kanciarz Maverick oraz sprytna Annabelle. Nad wszystkim czuwa zaś szeryf Zane Cooper. W rolach głównych Mel Gibson, Jodie Foster i James Garner.

6. „Braveheart: Waleczne serce” (1995)

Jedno z najważniejszych dzieł w karierze Mela Gibsona, za które odebrał dwa Oscary – dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera. Zagrał w nim rolę legendarnego szkockiego buntownika, Williama Wallace’a, który stanął na czele powstania przeciw Anglikom na przełomie XIII i XIV wieku. W pozostałych rolach wystąpili Sophie Marceau, Catherine McCormack, Patrick McGoohan i Brendan Gleeson.

7. „Pocahontas” (1995)

Kolejny film na naszej liście to animacja opowiadająca o legendarnej rdzennej Amerykance, która uratowała przed śmiercią jednego z kolonizatorów Nowego Świata, Johna Smitha. Co ta słynna bajka dla dzieci robi na liście filmów z Melem Gibsonem? Stanowi kolejny dowód na wszechstronność gwiazdora. Twórca „Pasji” użyczył głosu Johnowi Smithowi, który w produkcji Disneya jest ukochanym tytułowej bohaterki.

8. „Okup” (1996)

Mel Gibson i Rene Russo ponownie razem na ekranie. Tym razem w roli zamożnego małżeństwa, którego syn zostaje porwany dla okupu. Podczas gdy żona milionera chce zapłacić porywaczom, on decyduje się na desperacki krok. Ogłasza w telewizji, że nie zapłaci im ani centa, a zamiast tego wyznacza nagrodę za ich schwytanie. „Okup” to remake filmu z 1956 roku. Jego reżyserem jest Ron Howard.

9. „Patriota” (2000)

W „Patriocie” Rolanda Emmericha Gibson również wcielił się w głowę rodziny, którą tragiczne wydarzenia popychają do zdecydowanych ruchów. Benjamin Martin to weteran wojenny, który nie chce brać udziału w rewolucji amerykańskiej. Kiedy jednak decyduje się na to jego najstarszy syn (Heath Ledger), zostaje zmuszony, by ruszyć do boju na śmierć i życie.

10. „Czego pragną kobiety” (2000)

Mel Gibson jako podrywacz i szowinista, który pewnego dnia ulega dziwnemu wypadkowi. Od tego momentu zaczyna słyszeć myśli kobiet. Początkowo przerażony sytuacją, z czasem odnajduje w niej sposób na zdobycie serca pięknej koleżanki z pracy. Kobiety otaczające głównego bohatera zagrały Helen Hunt, Ashley Johnson i Marisa Tomei. Rola Nicka Marshalla przyniosła Gibsonowi nominację do Złotego Globu.

Lista dobrych filmów z udziałem Mela Gibsona jest o wiele dłuższa niż zaprezentowane powyżej zestawienie. Większość wartych uwagi produkcji pochodzi z ubiegłego tysiąclecia, jednak po 2000 roku aktorowi również zdarzały się świetne role w ciekawych filmach. Należą do nich m.in. „Byliśmy żołnierzami”, „Dorwać Gringo” czy „Profesor i szaleniec”. I choć aktor skończył już 65 lat, nie zamierza odchodzić na aktorską emeryturę. W najbliższych latach pojawi się m.in. w filmach „Agent Game” i „Stu”, a także w serialowym prequelu „Johna Wicka” pt. „The Continental”.

Archiwum: kwiecień 2024