Gerard James Butler urodził się 13 listopada 1969 roku w Szkocji. Tam też się wychowywał i ukończył studia w Edynburgu. Jego kariera rozwijała się bardzo powoli, przeżywał wzloty i upadki. Na początku lat 90. wyjechał do Los Angeles, gdzie próbował zaistnieć w Hollywood. Wystąpił nawet jako statysta w filmie „Bodyguard” z Whitney Houston i Kevinem Costnerem. Jednak nie przebił się i wrócił na Wyspy Brytyjskie. Potem występował na deskach londyńskich teatrów i był znany z ról w szekspirowskich dramatach. W końcu, po latach ponownie zaistniał na wielkim ekranie.

Filmy z Gerardem Butlerem to zazwyczaj dramaty lub efektowne kino akcji. Największą sławę przyniosła mu rola spartańskiego króla Leonidasa w adaptacji znanego komiksu. Ale pojawił się także w kilku innych tytułach, które przyciągnęły uwagę publiczności. Jakich? Zobacz i przekonaj się, które produkcje z Butlerem są godne sprawdzenia.

„Dracula 2000”

dracula 2000 plakat

Pierwszy duży hollywoodzki występ pierwszoplanowy tego twórcy. Któż nie chciałby zagrać Draculi? Jednak wersja tej postaci, w którą wciela się Szkot, jest odległa od kreacji Klausa Kinskiego czy choćby Gary’ego Oldmana. Ten tytuł to typowy horror, w którym nie uświadczysz głębszych egzystencjalnych refleksji nad losem księcia ciemności. Fabuła koncentruje się wokół grupy włamywaczy, którzy niespodziewanie uwalniają wampira. A potem zaczyna się masakra. Ważny występ dla kariery szkockiego aktora, choć sam film do wybitnych nie należy.

„Upiór w operze”

upiór w operze plakat

Musical stworzony przez Joela Schumachera, w którym palce maczał sam Andrew Lloyd Webber. Jeden z ważniejszych filmów z Gerardem Butlerem, w którym aktor wcielił się w tytułową rolę oszpeconego mężczyzny, mieszkającego w piwnicach pewnej opery w Paryżu. Zakochuje się on w uroczej Christine, granej przez znaną z serialu „Shameless” Emmę Rossum. Postanawia ją porwać.

Jest to dobrze zrealizowane widowisko muzyczne. Odznacza się dopracowaną inscenizacją, w tym scenografią i kostiumami.  

„300”

300 plakat

Rola spartańskiego króla Leonidasa, którą odegrał w tej produkcji, to z pewnością najbardziej rozpoznawalna kreacja Butlera. Zwłaszcza ze względu na jedną słynną scenę i pamiętny okrzyk „This is Sparta!”. Ale film Zacka Snydera na podstawie słynnego komiksu Franka Millera ma także inne walory. Przede wszystkim są to znakomite zdjęcia, stylizowane tak, by świat przedstawiony wyglądał niczym z kart komiksu. Historia bitwy pod Termopilami, rzecz jasna, odległa jest tu od faktograficznej dokładności. Ale w końcu nie jest to obraz historyczny, tylko spektakularne fantasy.

„P.S. Kocham cię”

ps kocham cię plakat

Trzeba przyznać, że filmy z Gerardem Butlerem przynoszą szereg doprawdy różnorodnych postaci. Tym razem wciela się on w mężczyznę, który nagle umiera w młodym wieku. Jego żona, grana przez Hilary Swank, zostaje wdową i nie może sobie poradzić z żałobą. Jednak mąż przygotował dla niej coś nietypowego. Listy, które wysyła jej z zaświatów napisane jeszcze przed odejściem. Kobieta dzięki temu powoli uczy się, jak przystosować się do nowej rzeczywistości.

Wyciskacz łez, z jednej strony odznaczający się niezłym aktorstwem, a z drugiej niewolny od ckliwych scen. Ale jeśli pragniesz wzruszającego melodramatu, może to propozycja dla ciebie.

„Wysoka fala”

wysoka fala plakat

Tym razem dramat sportowy. Historia młodego surfera, Jaya Moriarity’ego (Johny Weston), który chce zmierzyć się z jedną z największych fal świata. Prosi o pomoc legendarnego surfera, w którego wciela się Butler.

To niezły film, pokazujący dążenie do celu i zamiłowanie do adrenaliny i wielkich wyzwań. Oczywiście, nie brakuje tu efektownych scen pokonywania wielkich fal.

„Brzydka prawda”

brzydka prawda plakat

Komedia romantyczna, w której Butler wciela się w Mike’a Chadwaya. Jest on zgorzkniałym szowinistą, który próbuje przekonać swoją koleżankę z pracy, że nie istnieje nic takiego jak prawdziwa miłość, a mężczyznom zależy tylko na jednym. W związku z tym namawia Abby (Katherine Heigl), by w swoim najnowszym związku postępowała wyłącznie według jego zasad i wskazań. Prowadzi to, jak nietrudno się domyślić, do wielu niespodziewanych konsekwencji. Typowa komedia romantyczna na wieczór.

„Kaznodzieja z karabinem”

kaznodzieja z karabinem plakat

Sam Childers to mężczyzna, który walczy o stworzenie sierocińca w jednym z afrykańskich państw. Staje także na czele jednostki, która ma za zadanie bronić dzieci przed wcieleniem ich do wojska. Jako że Sam to były członek gangu motocyklowego, nie przebiera w środkach, by zrealizować swój cel. Po trosze poważny dramat, po trosze film akcji. W takich filmach z Gerardem Butlerem aktor ten pasuje idealnie do odegrania roli głównego bohatera.

„Prawo zemsty”

prawo zemsty plakat

Clyde Shelton to zwyczajny, uczciwy mężczyzna, którego żona i dziecko zostają brutalnie zamordowani. Jeden z oprawców unika kary, co popycha Clyde’a do zemsty. Jednak ma ona na celu nie tylko ukaranie zbrodniarza, ale całego wymiaru sprawiedliwości, który nie doprowadził do jego skazania. Clyde trafia do więzienia za zabójstwo mężczyzny, który odebrał mu rodzinę, ale to dopiero początek. Zaczyna bowiem realizować szatański plan, w wyniku którego w licznych zamachach giną osoby odpowiedzialne – według niego – za jego krzywdy. Thriller tyleż emocjonujący i pomysłowy, co chwilami naiwny i pełen uproszczeń.

„Dorwać byłą”

dorwać byłą plakat

I kolejny z filmów z Gerardem Butlerem utrzymanych w tonie komediowym. Aktor gra tu Milo, mężczyznę, który ledwo wiąże koniec z końcem. Zarabia na życie, pracując jako łowca nagród. Pewnego dnia otrzymuje zlecenie, w ramach którego ma schwytać… swoją własną byłą żonę. W tej roli Jennifer Aniston. Zaczyna się szalony pościg, w którym byli małżonkowie będą starali się nawzajem przechytrzyć. Lekka, prosta rozrywka.

„Olimp w ogniu”

olimp w ogniu plakat

I powrót do klimatów kina akcji. Gerard Butler gra agenta Secret Service, który po tragicznym wypadku zostaje odstawiony na boczny tor. Musi jednak wrócić do akcji, gdy Biały Dom zostaje zaatakowany przez terrorystów. Jego zadaniem staje się uratowanie prezydenta USA.

Coś jak „Szklana pułapka” w Białym Domu. Przyzwoite kino akcji, które doczekało się dwóch kolejnych części. Były to „Londyn w ogniu” i „Świat w ogniu”. Wszystkie trzymały poziom, choć żadna odsłona tej trylogii nie była nader wybitna.

Filmy z Gerardem Butlerem – filmografia poprawna

Aktor, który nigdy nie schodzi poniżej pewnego poziomu, ale i nie wznosi się na aktorskie wyżyny. Produkcje z jego udziałem to niezłe historie i solidne wykonanie, ale nic ponadto. Jednak, jeżeli szukasz czegoś, przy czym po prostu będziesz mógł się rozerwać, filmy z Gerardem Butlerem to dobry wybór.

Archiwum: marzec 2024