Charlize Theron to aktorka pochodząca z Republiki Południowej Afryki. Od lat jest jedną z czołowych postaci Hollywood. Występuje zarówno w wielkich popularnych blockbusterach, jak i poważniejszych filmach, które nieraz przyniosły jej nagrody i uznanie krytyków. Najczęściej wciela się w postaci silnych kobiet, które walczą o swoje racje. Jednak w jej filmografii można też znaleźć tytuły lżejsze, w tym komedie romantyczne.

Sprawdź produkcje z tą aktorką – szczególnie te, które miały kluczowe znaczenie dla jej kariery. Dowiedz się, które filmy z Charlize Theron są najciekawsze. Fan każdego gatunku znajdzie tu coś dla siebie.

„Słodki listopad”

Na początek warto zacząć od lżejszych filmów z Charlize Theron. „Słodki listopad” to typowa komedia romantyczna, w której Charlize stworzyła duet z Keanu Reevesem. Bohater grany przez gwiazdę „Matrixa” to pracoholik, który unika zobowiązań. Bohaterka Theron, Sara, to z kolei urocza i ciepła dziewczyna, która stara się doszukiwać dobra w każdym człowieku. Oboje czują do siebie wzajemną fascynację, ale nie chcą angażować się w długi związek. Tym samym postanawiają, że będą ze sobą jedynie przez miesiąc, po czym się rozstaną. Ale czy taki układ rzeczywiście może mieć sens?

Nie jest to kino wysokich lotów, ale w swojej kategorii – naprawdę przyzwoite.

„Włoska robota”

A teraz dla odmiany historia kryminalna. Fabuła koncentruje się wokół pewnego napadu, który… nie poszedł najlepiej. To opowieść o grupie złodziei, która w Wenecji dokonuje nie do końca udanej kradzieży złota. Co więcej, niedługo po niej ginie przywódca gangu. Pozostali członkowie poprzysięgają zemstę na sprawcy zbrodni i biorą się do planowania kolejnego skoku.

Theron zagrała tu Stellę, córkę Johna, która dała się poznać jako specjalistka od zabezpieczeń sejfów. Piękna, profesjonalna i niebezpieczna. A do tego otoczona doborową obsadą, w której znaleźli się m.in. Jason Statham, Mark Wahlberg czy Edward Norton.

„Monster”

Wśród filmów z Charlize Theron trzeba wyróżnić ten, który przyniósł jej pierwszego i, jak dotąd, jedynego Oscara. Wcieliła się tu w postać Aileen Wuornos, prostytutki, która dokonała szeregu morderstw. Pierwsze z nich popełniła, zabijając pewnego brutalnego klienta. Potem spirala sama się nakręcała.

Theron przy okazji tego tytułu przeszła gigantyczną przemianę fizyczną. Przybrała na wadze, a charakteryzacja gruntownie zmieniła jej twarz. Po tym, jak otrzymała Nagrodę Akademii, złośliwi twierdzili, że był to laur głównie za ową metamorfozę. Bez wątpienia jednak była to dopracowana i przejmująca kreacja.

„Peter Sellers: Życie i śmierć”

Film biograficzny traktujący o życiu Petera Sellersa, słynnego brytyjskiego aktora. Był on znany z roli Różowej Pantery w serii filmów o słynnym detektywie czy też z obrazu „Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę” Stanleya Kubricka. Prowadził bujne życie towarzyskie, w tym erotyczne. Jego żoną była między innymi szwedzka aktorka, Britt Ekland.

To właśnie w nią wcieliła się tu Charlize Theron, która za swą rolę otrzymała nominację do Złotego Globu. Niezwykle wciągająca biografia i znakomite aktorstwo ze strony wszystkich wykonawców.

„Daleka północ”

Za ten obraz Theron otrzymała drugą w karierze nominację do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wcieliła się tu w postać Josey Aimes, kobiety, która ucieka od maltretującego ją męża do miasteczka w swoich rodzinnych stronach. Zatrudnia się w miejscowej kopalni i myśli, że najgorszy koszmar ma za sobą. Nic bardziej mylnego. Męska część załogi molestuje pracujące tam kobiety. Ostatecznie Josey decyduje się podjąć sądową batalię i walczyć o sprawiedliwość.

Dobrze poprowadzony dramat. U boku Charlize Theron znaleźli się m.in. Frances McDormand oraz Woody Harrelson.

„Kobieta na skraju dojrzałości”

Główna bohaterka tej produkcji to Mavis Gary, trzydziestokilkuletnia kobieta, która jakiś czas temu przeszła przez rozwód. Mavis jest dobrze sytuowaną osobą, zarabia jako autorka powieści dla nastolatków. Czegoś jej jednak w życiu brakuje. Wraca do swojego rodzinnego miasta w Minnesocie, by tam spróbować odnowić dawny romans ze swoim niegdysiejszym ukochanym. To nie będzie jednak proste, jako że mężczyzna ma teraz rodzinę.

Z biegiem czasu ten dramat Jasona Reitmana odsłania kolejne warstwy osobowości skomplikowanej psychologicznie bohaterki. Jedna z ciekawszych ról w dorobku Theron.

„Mad Max: Na drodze gniewu”

Filmy z Charlize Theron to często produkcje, w których nie brakuje adrenaliny. W tej kategorii „Mad Max: Na drodze gniewu” George’a Millera z 2015 roku to prawdziwy rekordzista. Nieustanny pęd, szaleńcze pościgi i równocześnie wciągający i odpychający postapokaliptyczny świat to główne wyznaczniki tego tytułu.

W tym powrocie do świata, który lata wcześniej Miller wykreował wraz z Melem Gibsonem, tytułową rolę zagrał Tom Hardy. Theron wcieliła się w Furiosę, waleczną kobietę, którą protagonista spotkał na swej drodze. Rodzaj tytułu, w którym fabuła ma drugorzędne znaczenie – liczy się akcja. A ta jest tu cudowna, nieposkromiona i do tego skąpana w plastycznych kadrach. Realizatorskie arcydzieło.

„Atomic Blonde”

Znów kino akcji, ale tym razem w bardziej wiarygodnym i realistycznym wydaniu, bez motywów sci-fi. Główna bohaterka grana przez Theron to agentka MI6, która pod koniec zimnej wojny przybywa do Berlina z tajną misją.

Film z Charlize Theron został wyreżyserowany przez Davida Leitcha, twórcę „Johna Wicka”. I to widać. Tak w ciekawych zdjęciach i scenografiach skrzących się wieloma kolorami i oddającymi choćby klimat berlińskich knajp, jak i w widowiskowych scenach akcji. Szczególne wrażenie robi potyczka na schodach między główną bohaterką a zbirami, nakręcona w jednym długim ujęciu. Sama Theron zresztą pokazała tu, że znakomicie nadaje się do tego gatunku.

„Tully”

Od akcji do dramatu, ale bez straty formy. Kolejne po „Kobiecie na skraju dojrzałości” spotkanie aktorki z reżyserem Jasonem Reitmanem i scenarzystką Diablo Cody. I kolejna znakomita rola. Czym wśród filmów z Charlize Theron wyróżnia się ta produkcja? To historia Marlo, przemęczonej matki, która postanawia zatrudnić opiekunkę do dzieci.

Nie brzmi zbyt fascynująco? Być może, ale to, co zaczyna się jak prosta obyczajowa fabuła, z biegiem czasu okazuje się wielowarstwowym dramatem psychologicznym. Zdecydowanie warto.  

„Gorący temat”

Przez ostatnie lata Hollywood i całe Stany Zjednoczone żyły wieloma skandalami związanymi z molestowaniem. Jeden dotyczył Harveya Weinsteina, inny Kevina Spacey… Jedna z afer związana była z Rogerem Ailesem, medialnym potentatem i szefem telewizji Fox News, który w 2016 roku został oskarżony o molestowanie przez wiele pracownic stacji, w tym medialne gwiazdy – Gretchen Carlson i Megyn Kelly. Charlize Theron w tym obrazie wcieliła się w tę ostatnią, a za swą rolę otrzymała nominację do Oscara. Na ekranie pojawiły się też takie gwiazdy jak Nicole Kidman (w roli Carlson) oraz Margot Robbie. Dramat, trzeba przyznać, chwilami trochę zbyt publicystyczny, ale mimo wszystko sprawnie zrealizowany.

„Niedobrani”

I na końcu listy filmów z Charlize Theron pozycja, w której znajdziesz niemało humoru. W tym tytule z 2019 roku aktorka zagrała Charlotte Field, ambitną kobietę robiącą zawrotną karierę polityczną. Jako sekretarz stanu właśnie ogłosiła swój start w wyborach prezydenckich po tym, jak głowa państwa ustąpiła z urzędu. Na jej drodze pojawia się dawny znajomy z młodzieńczych lat, inteligentny, ale niezbyt obeznany z salonami Fred (Seth Rogen). Obydwoje wydają się kompletnie niedobrani, a jednak przeskakuje między nimi iskra. Zaskakująco udana komedia romantyczna, niesamowicie zabawna i przynosząca nieco satyry na świat polityki.

Filmy z Charlize Theron – podsumowanie

Jak widzisz, omawiana aktorka żadnej filmowej pracy się nie boi. Zobaczyć ją można w wielu zupełnie odmiennych tytułach. Od sensacji po komedie i dramaty. A przecież to tylko najważniejsze przykłady. Wspomnieć można jeszcze „Adwokata diabła”, „Wbrew regułom” i wiele innych. Afrykanerka przez ostatnie dekady udowodniła, że ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko ponadprzeciętną urodę. Filmy z Charlize Theron to często bardzo dobre kino. Z pewnością w przyszłości uraczy widzów jeszcze niejedną świetną rolą. Wielu z nich wciąż czeka choćby na solowy film o przygodach Furiosy. 

Archiwum: luty 2024