Angelina Jolie Voight, bo tak brzmi jej prawdziwe nazwisko, to córka słynnego amerykańskiego aktora, Jona Voighta, kilkukrotnie nominowanego do Oscara. Ona sama zrobiła zresztą równie imponującą karierę, co ojciec. W ostatnich latach więcej sławy od kariery filmowej przyniósł jej związek z Bradem Pittem i jego głośne zakończenie. Ale nadal pozostaje ona jedną z najsłynniejszych kobiet w Hollywood, także z czysto profesjonalnych powodów.

Jolie wcielała się w role, które przyniosły jej wiele nagród i wyróżnień. Prócz gry w ambitnych produkcjach dała się poznać jako aktorka predysponowana do kina akcji czy thrillerów.

Które filmy z Angeliną Jolie były najważniejsze dla rozwoju jej kariery? Które są najciekawsze i warte obejrzenia? Dowiedz się!  

„Przerwana lekcja muzyki”

Warto zacząć od tego z filmów z Angeliną Jolie, który przyniósł jej największy artystyczny sukces. W pierwszym okresie rozwoju kariery pojawiła się w kilku znanych tytułach, do których zaliczały się m.in. „Hakerzy” czy „George Wallace”. Jednak to za rolę w tym filmie otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej w 2000 roku. Wcieliła się w postać chorej psychicznie młodej dziewczyny, Lisy, przebywającej w zamkniętym zakładzie. Nawiązuje ona przyjaźń z Susanną, główną bohaterką tej produkcji, którą zagrała Winona Ryder.

To film prezentujący niezły poziom, choć w istocie bardziej jest to melodramat niż pogłębione studium psychologiczne. Obraz stanowił ukoronowanie wczesnego etapu kariery Jolie i ugruntował jej pozycję jako jednej z najbardziej utalentowanych aktorek Hollywood.

„Gia”

Ale zanim powstała „Przerwana lekcja muzyki”, widzowie w 1998 roku ujrzeli „Gię”. Ten obraz to film autobiograficzny, który opowiadał historię słynnej modelki. Na ekranie Jolie partnerowała tu m.in. legenda amerykańskiego kina, Faye Dunaway. Sama Angelina za swą tytułową rolę w tej produkcji otrzymała Złoty Glob dla najlepszej aktorki w miniserialu.

Gia Caranga w latach 80. stała się legendą świata mody. Jej życie było bardzo burzliwe. Zmarła młodo, w wieku zaledwie 26 lat. Film przedstawia jej relacje z wieloma bliskimi osobami. Przytoczone zostają także cytaty z pamiętnika sławnej modelki.

„Kolekcjoner kości”

Thriller kryminalny z 1999 roku i jeden z filmów z Angeliną Jolie, w którym stworzyła całkiem udany duet z samym Denzelem Washingtonem. Jest to ekranizacja książki autorstwa Jeffery’ego Deavera.

To historia kryminologa, który po poważnym wypadku zostaje przykuty do łóżka. Jest całkowicie sparaliżowany i może poruszać tylko palcem u jednej dłoni. Jest zrezygnowany, ale pewnego dnia dawny partner zwraca się do Lincolna po pomoc w rozwiązaniu wyjątkowo trudnej sprawy.

Jolie zagrała tu policjantkę, która wspomagała bohatera Washingtona w śledztwie. Po raz kolejny pokazała, że dobrze sprawdza się na drugim planie. Ciekawostka – w filmie, w roli byłego partnera Lincolna, wystąpił Ed O’Neill, znany z roli Ala Bundy’ego.

„60 sekund”

I znów spotkanie Jolie z wielką hollywoodzką gwiazdą, tym razem z Nicolasem Cage’em. Memphis Raines to słynny złodziej samochodów. Rzucił swój fach, ale zostaje zmuszony do powrotu, gdy jego brat wpada w tarapaty w wyniku problemów z mafią. Grany przez Cage’a bohater musi wraz z grupą pomocników w ciągu zaledwie trzech dni ukraść 50 aut, by uratować swojego brata. Wśród pomocników znalazła się piękna Sara Wayland, w którą wcieliła się Angelina Jolie.

„Lara Croft: Tomb Raider”

Ten film przygodowy z 2001 roku to adaptacja kultowej gry komputerowej. Angelina Jolie tym razem nie na drugim planie, ale w roli tytułowej. Lara Croft to poszukiwaczka przygód oraz archeolożka, która podąża śladami starożytnych tajemnic. Nie waha się sięgnąć po broń, gdy to konieczne.

Film Simona Westa to pościgi, wybuchy, sceny akcji i piękne plenery. Jego słabą stroną jest scenariusz, który nie oczaruje cię pogłębioną i bardzo wciągającą historią. Mimo wszystko jest to jedno z bardziej udanych podejść filmowców do ekranizacji gier. Wśród filmów z Angeliną Jolie ten wyróżnia się pod kątem dopasowania aktorki do roli. Co ciekawe, w tej produkcji zagrała ona razem ze swoim ojcem, Jonem Voightem.

„Pan i Pani Smith”

Ten film akcji z 2005 roku to historia dwojga zawodowych zabójców, którzy nieoczekiwanie zakochują się w sobie i zostają małżeństwem. Ale, jak to w każdym związku, zdarzają się kryzysy… Te mogą się jednak okazać bardzo trudne, gdy twój współmałżonek posiada umiejętności, dzięki którym może cię zabić.

Trochę komedia, trochę sensacja. Przyjemny tytuł z Jolie i Bradem Pittem. Tak, to właśnie przy okazji tej produkcji między obojgiem zaiskrzyło, co doprowadziło do zakończenia związku Pitta z Jennifer Aniston.

„Oszukana”

Rola w tym filmie Clinta Eastwooda to jeden z największych sukcesów Jolie. Kreacja przyniosła jej drugą w karierze nominację do Oscara. Warto dodać, że w pełni zasłużoną.

Stany Zjednoczone, lata 20. Gdy Christine Collins wychodzi na chwilę z domu, jej mały synek znika. Kobieta rozpoczyna rozpaczliwe próby odnalezienia go. To się udaje, jednak Christine ma poczucie, że dziecko, które do niej powróciło… nie jest jej. Tak zaczyna się trudna gra z amerykańską policją i wymiarem sprawiedliwości. Poruszający dramat i jeden z tych filmów z Angeliną Jolie, w którym pokazała, że posiada ponadprzeciętny talent.

„Wanted – Ścigani”

W tym samym roku, kiedy na ekrany kin weszła „Oszukana”, Angelina zagrała także główną rolę w typowym kinie akcji. Ta produkcja to historia Wesleya Gibsona (James McAvoy), który dowiaduje się, że jego ojciec był zawodowym zabójcą. Po jego śmierci sam zostaje zwerbowany przez tajną organizację, a jego nauczycielem zostaje stary wyga, Sloan (Morgan Freeman). Jolie wcieliła się tutaj w niebezpieczną Fox, emanującą siłą i odznaczającą się sprytem. Kino może nie wybitne, ale stanowiące dobrą propozycję, jeżeli akurat jesteś fanem gatunku.

„Turysta”

Filmy z Angeliną Jolie to niejednokrotnie ekranowe spotkania z innymi słynnymi aktorami. Nie inaczej jest i tym razem. W tym tytule partnerował jej Johnny Depp. Produkcja z 2010 roku to remake francuskiego thrillera pt. „Anthony Zimmer”. Jolie zagrała tu Elise, kobietę, która prowadzi skomplikowaną intrygę, by wywabić z kryjówki słynnego przestępcę. Na jej drodze staje przypadkowy turysta podróżujący po Europie; w tej roli Depp.

Film z pięknymi plenerami, akcją i przyzwoitym scenariuszem. Główni aktorzy dostali za niego nominacje do Złotego Globu za najlepsze role w… komedii lub musicalu. Trochę humoru jest, ale gatunkowo to bez wątpienia kryminał.

„Salt”

I kolejny duet z wybitnym aktorem. Tym razem jest to Daniel Olbrychski! Brzmi jak żart, a jednak to prawda. Choć nie, jednak to stwierdzenie z przymrużeniem oka, jako że Polak w tym filmie pojawia się tylko w kilku scenach. Główną gwiazdą jest tu oczywiście Jolie, która wciela się w rolę Evelyn Salt, agentki CIA, która zostaje oskarżona o bycie rosyjskim szpiegiem. Kobieta musi uciekać i zrobić wszystko, by uratować swoje dobre imię. Na ekranie wystąpili również Liev Schreiber oraz Chiwetel Ejiofor.

„Czarownica”

Jeden z największych kasowych przebojów i najciekawszych filmów z Angeliną Jolie. „Czarownica” zarobiła w 2014 roku aż 758 milionów dolarów na całym świecie. Jest to jeden z wielu filmów aktorskich, poprzez które Disney postanowił w ostatnich latach wskrzesić swe dawne animowane klasyki.

Tym razem jest to jednak reinterpretacja baśni o Śpiącej Królewnie, która została opowiedziana z perspektywy tytułowej antagonistki. Historia Diaboliny, która kiedyś była waleczną i dobrą dziewczyną, jednak pewne wydarzenia z jej życia sprawiły, że stała się zła. Jolie dopasowana do roli wręcz znakomicie. Sam film bajkowy, a przy tym odznaczający się dopieszczoną inscenizacją, kostiumami i scenografią.

„Eternals”

Na koniec pora na hit najnowszy, bo z tego roku. Ekranizacja komiksu Marvela, która opowiada o perypetiach tytułowych bohaterów żyjących na Ziemi. Eternals to istoty podobne do bogów, które strzegą ludzi przed zagrożeniem ze strony pewnych mitycznych stworzeń. Dzieje się tak przez tysiące lat, aż w wyniku pewnych zdarzeń dochodzi do konfrontacji, która zaważy o losach planety.

Angelina Jolie wcieliła się tu w Thenę, wojowniczkę, która cierpi z powodu nękających ją wizji. Co prawda jest to powrót aktorki na drugi plan, ale jako część superbohaterskiej drużyny sprawdziła się naprawdę dobrze.

Filmy z Angeliną Jolie – podsumowanie

Omawiana tu aktorka to osoba o wielu talentach. Na ekranie wciela się w wiele ról, choć jej częsty typ to silne, waleczne i pewne siebie kobiety. Od lat Jolie zajmuje się też reżyserią i ma na koncie kilka udanych tytułów, choć w swoich własnych filmach nie pojawia się przed kamerą. Są aktorzy, którzy szczyt mają za sobą. Jolie od lat prezentuje równy poziom i wciąż się na nim znajduje. Filmy z Angeliną Jolie to przy tym częściej popkulturowa rozrywka niż ambitne kino. Dla każdego coś miłego.

Archiwum: luty 2024