Film „Dirty Dancing” (1987) przez wielu kojarzony jest przede wszystkim z kontrowersyjnym polskim tłumaczeniem („Wirujący seks”), ale mimo to przyciągnął do kin tysiące widzów. Produkcja w reżyserii Emile Ardolino opowiada historię przystojnego i utalentowanego tancerza Johnny’ego (Patrick Swayze), który w sezonie letnim zarabia na życie, ucząc tańca podczas turnusów wakacyjnych w ośrodku wypoczynkowym. W jednym z nich poznaje pochodzącą z dobrego domu córkę lekarza, 16-letnią Baby (Jennifer Grey). Nastolatka spędza wakacje wraz z rodzicami i siostrą, która wydaje się jej kompletnym przeciwieństwem. Pomimo różnic klasowych między Johnnym a Baby rodzi się zakazane uczucie.

„Dirty Dancing” to mercedes wśród filmów tanecznych. O jego prestiżu świadczą przyznane nagrody, w tym Oscar (za najlepszą piosenkę „(I’ve Had) The Time of My Life”). Jeśli jeszcze nie widziałeś, koniecznie nadrób zaległości!

„Zatańcz ze mną”, czyli pasja do tańca łagodzi obyczaje

John (Richard Gere) jest znudzonym życiem i całkiem przeciętnym mężczyzną w średnim wieku. Jego wieloletnie małżeństwo z Beverly (Susan Sarandon), mimo że szczęśliwe staje się pełne monotonii. Pewnego dnia John zapisuje się na kurs tańca towarzyskiego prowadzony przez młodą i piękną Paulinę (Jennifer Lopez). To spotkanie całkowicie odmieni życie przystojnego prawnika.

Film „Zatańcz ze mną” (2004) w reżyserii Petera Chelsoma to piękna historia o sile pasji i miłości do życia. Poruszyła ona miliony widzów na całym świecie. Nic dziwnego – przesłanie płynące z produkcji dodaje skrzydeł i niesie ze sobą nadzieję na to, że życiowych zmian można dokonywać w każdym wieku.

„Footloose” – klasyczny musical z lat 80.

Fani filmów muzycznych nie mogą nie znać kultowego musicalu „Footloose” (1984). To jeden z najbardziej znanych filmów o tańcu. Opowiada o nastoletnim Renie (Kevin Bacon), który z przeprowadza się z wielkiego miasta do miasteczka, w którym panuje całkowity zakaz tańczenia i słuchania głośnej muzyki. Buntownik nakłania do rebelii. „Footloose” to film pełen porywającej muzyki i młodzieńczej energii. Od kilku dekad znajduje się na liście top 10 najlepszych filmów w kategorii musical.

Co ciekawe, w 2011 roku film doczekał się remake’u, ale ten nie stał się tak popularny jak pierwowzór.

„Step Up – Taniec zmysłów”

Motyw utalentowanego tanecznie buntownika można znaleźć również w filmie „Step Up – Taniec zmysłów” (2006). To czyni go podobnym do kultowego „Dirty Dancing”. Młody Tyler (Channing Tatum) wiedzie życie bez większych perspektyw w biednej części miasta. Mimo to ma ogromne ambicje. Kiedy wpada w tarapaty, musi odbyć karę przymusowych prac społecznych w jednej ze szkół artystycznych. Tam poznaje piękną Norę (Jenna Dewan), która spełnia swoje pasje jako zawodowa baletnica. Dziewczyna na zawsze odmieni życie Tylera.

„Step Up – Taniec zmysłów” to kinowy hit, który stał się inspiracją dla wielu młodych ludzi kochających taniec. Film tak bardzo spodobał się widzom, że powstały jego kolejne części.

„Burleska” – ciężka praca popłaca

Trudno wyrwać się z małego miasta. Wie o tym Ali (Christina Aguilera), dziewczyna obdarzona anielskim głosem. Pewnego dnia stawia wszystko na jedną kartę i wybiera się w podróż do Los Angeles, aby tam spełnić swoje marzenia. Na miejscu trafia do upadającego teatru The Burlesque Lounge, który jest zarządzany przez charyzmatyczną Tess (Cher). Ali zostaje zatrudniona jako kelnerka. Jej ambicje sięgają jednak znacznie wyżej. Pragnie zostać gwiazdką sceny muzycznej, jednak po piętach depcze jej zazdrosna piosenkarka Nikki (Kristen Bell).

Film „Burleska” (2010) to pełna znakomitej muzyki, ciepła i wzruszająca historia, którą powinien poznać każdy miłośnik musicali. Głos Aguilery dosłownie wbija w fotel, a Cher jeszcze nigdy nie wyglądała tak dobrze. Chyba nie potrzebujecie dodatkowych argumentów, aby obejrzeć tę produkcję?

W rytmie hip-hopu – „Honey”

Same marzenia o karierze tanecznej nie wystarczą. Wie o tym młoda i wyjątkowo utalentowana Honey (w tej roli Jessica Alba). Dziewczyna pragnie zostać choreografką rozpoznawaną na całym świecie. Tancerka pracuje na kilka zmian, aby móc się utrzymać i nieco przybliżyć do zrealizowania marzeń. Któregoś dnia trafia jej się szansa jedna na milion: dostaje propozycję udziału w teledysku. Jednak cena, którą przyjdzie za to zapłacić, będzie dla niej zbyt wysoka. Czy mimo wszystko Honey zrealizuje swoje plany?

Film „Honey” (2003) w reżyserii Billy’ego Woodruffa to propozycja przede wszystkim dla młodego widza. Wciągająca fabuła i wpadająca w ucho muzyka, a także porywające układy choreograficzne z pewnością spodobają się wszystkim fanom tańca.

Znalazłeś w zestawieniu coś dla siebie? Filmy podobne do „Dirty Dancing” łączy taniec i muzyka. To opowieści o sile pasji do tańca, która jest w stanie pokonać wszystkie przeciwności losu. Większość z nich to także wzruszające filmy o miłości, która pokonuje uprzedzenia, konwenanse i trudności. Produkcje o tańcu od wielu lat motywują młodych (i nie tylko) ludzi do aktywności fizycznej i pokazują, że na zmiany w życiu nigdy nie jest za późno.

Archiwum: luty 2024