Oglądając dobre filmy o tańcu, masz ochotę trochę się poruszać w rytm muzyki? Nic dziwnego – te produkcje to ogromna dawka pozytywnej energii, wywołującej u widzów świetny nastrój i chęć oddania się rozrywce. Taniec jest tylko pretekstem do stworzenia historii opartych na ludzkich emocjach, miłości, pasji i drodze do poznania samego siebie. To temat, który interesuje filmowców od lat. 

Wyjątkowy klimat i ciekawe historie to główne atuty tych produkcji. Główni bohaterowie mogą być dla widza inspiracją, a nawet zmotywować go do podążania za własnymi marzeniami. Jesteś miłośnikiem tańca towarzyskiego, a walc, tango i fokstrot to twoje ulubione tańce standardowe? Pasjonujesz się raczej nurtem nowoczesnym i chcesz nauczyć się tańczyć jazz lub dancehall? Niezależnie od tego, jaki rodzaj tańca jest twoim ulubionym – produkcje z poniższej listy przypadną ci do gustu. Sprawdź polecane filmy o tańcu. 

Najbardziej znane filmy o tańcu

„Dirty Dancing”

Tego tytułu nie mogło zabraknąć w zestawieniu filmów związanych z tańcem. To klasyka kina w reżyserii Emilie Ardolino. W rolach głównych Partick Swayze i Jennifer Grey. 

Młoda dziewczyna o przezwisku Baby spędza z rodzicami i siostrą wakacje w ekskluzywnym ośrodku. Dziewczyna nie jest zachwycona tą podróżą. Wszystko się zmienia, gdy pewnego dnia poznaje Johny’ego – niezwykle przystojnego instruktora tańca. Szybko się w nim zakochuje – a ma ku temu okazję, zwłaszcza, że niespodziewanie przyjdzie im razem występować. 

Filmy o tańcu towarzyskim pokazują pasję i miłość rodzącą się między tancerzami. Produkcja zdobyła Oscara za najlepszą piosenkę – „The Time of My Life” w wykonaniu Billa Medley’a i Jennifer Warnes. Do dziś jest to jeden z największych hitów radiowych i piosenka miłosna znana na całym świecie.

„Gorączka sobotniej nocy”

Głównym bohaterem jest młody chłopak, Tony. Mężczyzna nie może się doczekać sobotniego wieczoru. Zakłada charakterystyczną koszulę z szerokim kołnierzem, błyszczące spodnie i udaje się na dyskotekę, w której bywalcy nazywają go królem parkietu. Tony, zafascynowany piękną tancerką Stephanie, postanawia wziąć z nią udział w konkursie tanecznym. Wygrana ma być dla nich przepustką do lepszego świata.

„Gorączka sobotniej nocy” to klasyka kina, której nie można pominąć w zestawieniu dobrych filmów o tańcu. Postać Tony’ego zagrał John Travolta. To właśnie ta rola sprawiła, że stał się hollywoodzką legendą i otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Tę produkcję można zaliczyć do filmów tanecznych, które na zawsze wpisały się w świadomość widzów. 

„La La Land”

Kolejna pozycja na liście najlepszych tanecznych filmów to „La La Land” w reżyserii Damiena Chazelle’a. Ta historie wzbudzi emocje u każdego widza. 

Mia to kelnerka marząca o wielkiej aktorskiej karierze. Z kolei Sebastian jest muzykiem jazzowym grającym w knajpie do kotleta. Oboje marzą o wielkiej karierze, aż pewnego dnia ich drogi się przecinają. Para zakochuje się w sobie od pierwszego wejrzenia. Wielka miłość sprawia, że postanawiają wspólnie gonić za marzeniami i realizować swoje pasje. Gdy życie zawodowe, jakiego zawsze pragnęli, zaczyna się rozwijać – pojawiają się inne problemy. 

To piękna i wzruszająca historia o miłości i dążeniu do poczucia spełnienia. Ta produkcja zdobyła aż sześć Oscarów, w tym dla najlepszego reżysera i aktorki pierwszoplanowej, za najlepszą piosenkę, scenografię, zdjęcia i najlepszą muzykę oryginalną. Będziesz pod wrażeniem muzyki i estetyki w tym filmie o tańcu.

Film o tańcu z Oskarem za piosenkę – „Białe noce”

Dramat w reżyserii Taylora Hackforda to kolejny tytuł w zestawieniu filmów o tancerzach.  Nieco mroczna opowieść o rosyjskim baletmistrzu uciekającym na Zachód. Samolot, w który się znajdował, rozbija się na terenie ZSRR. Mężczyzna jest pilnowany przez amerykańskiego dezertera, który pracuje dla KGB. Jego zadaniem jest niedopuszczenie do ponownej ucieczki. Władze chcą, aby uciekinier ponownie tańczył w narodowym balecie. 

Produkcja została doceniona i zdobyła Oscara w kategorii za najlepszą piosenkę – „Say You, Say Me” w wykonaniu Lionela Richie.

Filmy o tańcu z dreszczykiem – „Suspiria”

Ta produkcja nieco różni się od pozostałych propozycji w zestawieniu filmów z tańcem w tle. To horror w reżyserii Luca Guadagnino, który przyprawi cię o dreszczyk emocji. 

Opowieść zaczyna się od amerykańskiej baletnicy, Susie. Dziewczyna rozpoczyna naukę w prestiżowej szkole baletu w Berlinie. Pod okiem dyrektorki robi ogromne postępy. Zaprzyjaźnia się też z inną uczennicą. Równocześnie w szkole dochodzi do przerażających zdarzeń. Dziewczyny powoli odkrywają mroczne sekrety… 

Arcydzieło filmowe o tańcu – „Czarny łabędź”

Główną bohaterką jest Nina – balerina występująca na deskach teatru w Nowym Jorku. Balet to jej całe życie, całkowicie oddała się pasji. Chce grać w najważniejszych spektaklach i jest w stanie poświęcić wiele, aby zrealizować swój cel. Dziewczyna chce zastąpić główną tancerkę w spektaklu „Jezioro łabędzie”. Musi jednak rywalizować z poważną przeciwniczką… 

To arcydzieło w reżyserii Darrena Aronofsky’ego. Wciągający dramat psychologiczny, w którym rolę główną gra zjawiskowa Natalie Portman. Za tę rolę zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Ten film o tańcu znany jest praktycznie na całym świecie.

„Carmen” (1983)

Kolejna produkcja na liście filmów o tańcu to dramat w reżyserii Carlosa Saura. 

Znany i ceniony choreograf Antonio przygotowuje się ze swoimi współpracownikami do wystawienia baletu „Carmen”. Mężczyzna do samego końca nie jest pewien, kogo powinien obsadzić w głównej roli. Chce, aby tytułowa Carmen była dokładnie taka, jaką sobie wymarzył. W końcu dostrzega kobietę idealnie pasującą do tej roli… i zakochuje się w niej bez opamiętania.

Nie można pominąć tej produkcji w zestawieniu filmów o tańcu. Jest zupełnie inna niż nowoczesne tytuły. Tutaj główną rolę gra właśnie taniec, a wraz z nim – muzyka i gesty. Nie potrzeba słów, aby wyrazić wszystkie emocje – takie filmy o tańcu jak ten świetnie to pokazują.

„Footloose”

Ren przeprowadza się z mamą do małego miasteczka. Niepokorny młody mężczyzna już od początku wchodzi w konflikt z lokalnym pastorem, nie dogaduje się z nauczycielami i rówieśnikami. W miasteczku panuje zakaz tańczenia i słuchania muzyki. Ta absurdalna reguła zdumiewa chłopaka, który nie zamierza jej przestrzegać. Buntuje kolegów i koleżanki. Wspólnymi siłami chcą obalić panujące zasady. 

To świetna produkcja z Kevinem Baconem w roli głównej, a przy tym piękny film o miłości do muzyki i tańca z tragiczną historią w tle. Tej produkcji nie mogło zabraknąć w zestawieniu filmów o tańcu. Przypadnie do gustu każdemu, kto lubi dobrą muzykę. Tytuł otrzymał dwie nominacje do Oscara za najlepszą piosenkę – „Footloose” w wykonaniu Kenny’ego  Logginsa i „Let’s Hear It for the Boy” Deniece Williams.

Filmy z tańcem hip-hop

„Step up”

Czas na produkcję, którą można zaliczyć do najlepszych filmów z tańcem hip hop, czyli „Step up” w reżyserii Anne Fletcher. 

Tyler to buntownik mieszkający w Baltimore. Jego największym marzeniem jest wyrwanie się z miejsca, w którym nie ma żadnych szans na spełnianie marzeń. Przez problemy z prawem, w ramach prac społecznych, chłopak trafia do szkoły baletowej. Tam spotyka Nore – uczennicę Maryland School of the Arts. Tyler na pierwszy rzut oka nie pasuje do nowego otoczenia. Wszystko zmienia gorące uczucie pojawiające się między parą. 

Jeśli szukasz filmu z tańcem w tle, to coś w sam raz dla ciebie. Miłość, pasja i marzenia – tego możesz się spodziewać podczas seansu. Gwiazdorska obsada to kolejny z czynników, dla których warto obejrzeć tę ekranizację. W rolach głównych Channing Tatum i Jenna Dewan. 

„W rytmie hip-hopu”

Ostatnia produkcja w zestawieniu filmów o tańcu to emocjonujący dramat w reżyserii Thomasa Cartera. 

To opowieść o siedemnastoletniej Sarze, która po śmierci matki przeprowadza się na przedmieścia Chicago. Mieszka u ojca, z którym do tej pory nie miała najlepszego kontaktu. Pasją dziewczyny jest balet i to z nim wiąże swoją przyszłość. Pewnego dnia poznaje Dereka. Mimo tego, że pochodzą z dwóch różnych światów – rodzi się między nimi namiętne uczucie. Jednak ich związek nie spotyka się z aprobatą ze strony otoczenia. 

Ta produkcja zdobyła aż trzy nagrody Teen Choice dla ulubionej aktorki filmowej, ulubionej sceny walki i za filmowy przełomowy występ aktorski. 
Filmy o tańcu mają duże grono miłośników. Świetna muzyka, zmysłowe ruchy i wątki miłosne w tle – to nieodłączne elementy tych produkcji. Jeśli lubisz poruszające historie, które dają do myślenia, wybierz tytuły z powyższej listy filmów o tańcu. Te produkcje mogą być inspiracją i motywacją do tego, aby walczyć o swoje marzenia. Zwłaszcza w rytmie kultowych już piosenek.

Archiwum: marzec 2024