Motyw zemsty jest świetną bazą do stworzenia intrygujących historii. Wymierzenie sprawiedliwości za wyrządzone krzywdy to kusząca wizja dla osób, które przeszły przez piekło za sprawą swoich oprawców. Żądza zemsty kieruje także tymi, którzy stracili bliskich na skutek działań osób trzecich. Ten temat może budzić kontrowersje i wywoływać dyskusję o moralności. Mówi się, że zemsta jest słodka, a najlepiej smakuje na zimno. Wybierz polecane tytuły z poniższej listy filmów o zemście i przekonaj się, czy to prawda. 

„Prawdziwe męstwo”

Pierwszy tytuł z listy filmów o zemście to western „Prawdziwe męstwo”. To opowieść o nastolatce kierującej się żądzą zemsty w stosunku do oprawców ojca

Mężczyzna został zamordowany, a córka chce znaleźć przestępców. Reuben J. Cogburn, słynny szeryf o niezłomnym charakterze, ma pomóc rozwiązać tę sprawę. Dziewczyna wyrusza z nim na wyprawę, a trop kieruje ich na ziemię Indian. Po drodze spotykają tajemniczego podróżnika – La Boeufa. Trójka nieznajomych będzie musiała się zmierzyć z niebezpiecznymi sytuacjami na swojej drodze, testującymi prawdziwe męstwo. 

Ta produkcja otrzymała aż dziesięć nominacji do Oscara, między innymi dla najlepszego filmu, reżysera, a także za najlepszy scenariusz adaptowany i montaż dźwięku. Ekranizacja została doceniona na wielu płaszczyznach i nie bez powodu znalazła się na liście najlepszych filmów z motywem zemsty.

„Kill Bill”

„Kill Bill” to klasyka kina, dramat w reżyserii Quentina Tarantino. Produkcje tego reżysera wyróżniają się na tle innych i są zaskakujące dla widza. Tego filmu o zemście kobiety nie mogło zabraknąć na liście. 

To historia płatnej zabójczyni. Kobieta postanawia zrezygnować z niebezpiecznej pracy, gdyż dowiedziała się, że jest w ciąży. Rozstaje się również ze swoim szefem i narzeczonym, Billem. Jakiś czas później chce wziąć ślub z tajemniczym mężczyzną, jednak na ceremonii dochodzi do tragedii. Bill i jego współpracownicy zabijają pana młodego, a kobietę poważnie ranią. Główna bohaterka po czterech latach budzi się ze śpiączki i chce odnaleźć oprawców, aby się na nich zemścić. 

Uma Thurman za główną rolę w tym filmie otrzymała nominację do Złotych Globów dla najlepszej aktorki w dramacie. To świetna produkcja zaliczana do najlepszych filmów o zemście. 

„Leon Zawodowiec”

Klasyka kina w reżyserii Luca Bessona. Nie mogło jej zabraknąć w zestawieniu filmów o zemście. W główną rolę wcielił się legendarny Jean Reno. Ta kreacja przyniosła mu rozgłos.

Tytułowy Leon Zawodowiec jest płatnym zabójcą. Jednak na pierwszy rzut oka to bardzo miły, cichy i spokojny mężczyzna. Zupełnie nie pasuje do obrazu twardego i bezwzględnego przestępcy. Jego życie zmienia się, gdy policja zabija dostawcę narkotyków i jego rodzinę. Jedynie Matyldzie – córce przestępców – udało się uniknąć śmierci. Jej celem staje się zemsta na ludziach, którzy dopuścili się tej zbrodni. Zlecenie zostaje powierzone Leonowi, a dziewczyna znajduje schronienie w jego domu. Leon uczy Matyldę fachu.

Ta produkcja otrzymała aż siedem nominacji do Cezarów za najlepszy film, reżysera, aktora i najlepsze zdjęcia, montaż, muzykę filmową i dźwięk. To świetny film o zemście za rodzinę. 

„Żądło”

Kolejna produkcja w zestawieniu filmów o zemście to komedia kryminalna w reżyserii George’a Roy’a Hilla. Zachwyci cię ta trzymająca w napięciu opowieść o żądzy zemsty i porachunkach w mrocznym świecie. 

Doyle Lonnegan to groźny gangster mieszkający w Illinois. Jeden z jego ludzi ma dostarczyć dziesięć tysięcy dolarów w wyznaczone miejsce. Niestety, mężczyzna zostaje okradziony przez dwóch przestępców – Johnny’ego Hookera i Luthera Colemana. Gangster zabija Luthera, a drugiemu oszustowi udaje się uciec. Jego celem staje się zemsta na oprawcy, aby pomścić kolegę.

Ta produkcja zdobyła aż siedem Oscarów, między innymi dla najlepszego reżysera oraz za najlepszy film, a także najlepsze materiały do scenariusza i scenariusz oparty na faktach lub na materiałach nigdy wcześniej niepublikowanych. 

„Carrie”

Na liście filmów o zemście znalazła się produkcja „Carrie” w reżyserii Kimberly Peirce.

To opowieść o nastolatce Carrie mieszkające z matką w małym miasteczku w stanie Maine. Nadopiekuńcza matka izoluje dziecko przed światem. Dzieciństwo dziewczynki nie należy do najłatwiejszych. W szkole jest wyśmiewana i prześladowana przez rówieśników. Czuje się bardzo samotna. Wszystko się zmienia, gdy odkrywa swoje telekinetyczne moce i postanawia je wykorzystać, dokonując zemsty na uczniach. 

Ta produkcja zdobyła nagrodę Saturna za najlepszą kreację młodego aktora lub aktorki. 

„John Wick”

Kolejny film o zemście to „John Wick”, emocjonujący thriller trzymający w widza w napięciu. 

Tytułowy John Wick to płatny zabójca, pracujący w USA. Za namową żony zrezygnował z tego ryzykownego zajęcia. Gdy jego partnerka umiera na nieuleczalną chorobę, wszystko się zmienia. John na pogrzebie dostaje przesyłkę będącą ostatnim prezentem od ukochanej – w paczce widzi szczeniaka o imieniu Daisy. Następnego dnia przestępcy włamują się do jego domu i zabijają psa. Mężczyzna kierowany żądzą zemsty wraca do gry. 

„Obiecująca. Młoda. Kobieta”

Kolejna propozycja w zestawieniu filmów o zemście to „Obiecująca. Młoda. Kobieta” w reżyserii Emerald Fennell. 

To opowieść o Cassie, którą wszyscy uznają za obiecującą młodą kobietę. Jednak to tylko pozory. Studentka medycyny porzuca uczelnie i wyprowadza się, aby uciec od dawnych znajomych. Tragedia, która spotkała jej przyjaciółkę, skłania kobietę do podejmowania ryzykownych działań. W ten sposób radzi sobie z traumą. Odwiedzając bary i kluby nocne, udaje pijaną i bezbronną, a następnie poluje na mężczyzn. Niespodziewane spotkanie daje jej szansę, aby rozliczyć się z przeszłością. 

Produkcja zdobyła Oscara w kategorii – za najlepszy scenariusz oryginalny.

„Blue Ruin”

„Blue Ruin” to thriller w reżyserii Jeremy’ego Saulniera. Ta produkcja musiała się znaleźć na liście filmów o zemście. 

Głównym bohaterem jest Dwight Evans, mieszkający w starym samochodzie obok plaży. Samotnik z wyboru, prowadzi spokojne życie z dala od cywilizacji i ludzi. Niestety, jego spokój zakłóciła straszna wiadomość. Jest zmuszony do powrotu do rodzinnego domu, aby chronić bliskich przed niebezpieczeństwem. Na pozór spokojny człowiek zmienia się w okrutnego i żądnego zemsty mężczyznę. 

Produkcja, która na widzach robi ogromne wrażenie. Ciekawa i trzymająca w napięciu historia. Ten film o zemście idealnie nadaje się na wieczorny seans. 

„Hrabia Monte Christo”

„Hrabia Monte Christo” w reżyserii Kevina Reynoldsa to kolejny tytuł z zestawienia filmów o zemście, które warto obejrzeć. Opowiada o losach Edmunda Dantesa. Ten młody marynarz zakochuje się w zjawiskowej Mercedes. Jego najlepszy przyjaciel i jednocześnie rywal w walce o piękną kobietę, Fernand, postanawia pozbyć się przeciwnika. W wyniku fałszywego oskarżenia Edmund zostaje skazany na dożywocie i wtrącony do lochu. Po czternastu latach w niewoli udaje mu się uciec. Przyjeżdża do Paryża i jako hrabia Monte Christo planuje zemstę na wrogach. 

Ciekawa opowieść, która przypadnie do gustu miłośnikom produkcji kostiumowych i filmów o zemście.

„Godzina zemsty”

Ostatnia produkcja na liście filmów o zemście to „Godzina zemsty” w reżyserii Briana Helgelanda.

Głowni bohaterowie, Val Resnick i Porter, to niebezpieczni złodzieje pracujący dla mafii. Rodzi się między nimi konflikt o skradziony łup. Resnick chce pozbyć się kolegi, aby zachować pieniądze tylko dla siebie. W swój plan wtajemnicza Lynn, żonę gangstera. Jednak próba zabicia Portera kończy się niepowodzeniem. Porter jest w stanie zrobić wszystko, aby zemścić się na zdrajcach. 

Ta produkcja otrzymała nominację do nagrody Saturna za najlepszy thriller. Rolę Portera zagrał Mel Gibson, a w drugiego z gangsterów wcielił się Gregg Henry.
Filmy o zemście to ciekawe produkcje, pełne niespodziewanych zwrotów akcji. Główni bohaterowie mają jeden cel – dokonać odwetu za wyrządzone im krzywdy. Chcą samodzielnie wymierzyć sprawiedliwość na złoczyńcach. Te produkcje przypadną do gustu osobom szukającym mocnych wrażeń.

Archiwum: styczeń 2024