Co to jest komedia kryminalna? Czym dokładnie charakteryzuje się ten gatunek? Za co tak bardzo kochają go kinomani? I które filmy koniecznie trzeba zobaczyć, by go lepiej poznać? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Komedia kryminalna, czyli kryminał, który rozbawi cię do łez

Komedia kryminalna to – jak sama nazwa wskazuje – połączenie komedii i kryminału. Z pierwszego z gatunków czerpie humorystyczny ton, zabawne zbiegi okoliczności, dowcipne dialogi i eksponowanie wad głównych bohaterów. Drugi służy przede wszystkim jako źródło głównego wątku. Obracasz się więc w światku przestępczym lub w gronie policjantów, którzy tropią bandytów. Kryminalny jest tutaj także dynamizm opowieści, częste i zaskakujące zwroty akcji oraz konstrukcja narracyjna oparta na poszukiwaniu, śledzeniu i dociekaniu prawdy.

Komedia kryminalna – mistrzowie gatunku i ich najlepsze filmy [TOP 10]

Do najważniejszych reżyserów tworzących w tym gatunku należą Quentin Tarantino, Guy Ritchie i bracia Coen. Fantastyczne serie komedii kryminalnych mają też na swoim koncie Steven Soderbergh i Richard Donner, a także polski filmowiec Juliusz Machulski. Wszyscy wymienieni artyści to absolutni mistrzowie w swoim fachu, którzy w ramach kina rozrywkowego potrafią tworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Trudno było z nich wybrać 10 najlepszych, ale zrobiliśmy co w naszej mocy. Oto TOP 10 komedii kryminalnych.

1. „Pulp Fiction” (1995)

Wielowątkowa komedia kryminalna Quentina Tarantino nagrodzona Złotą Palmą w Cannes. Jej fabuła skupia się na brudnych interesach, w które zamieszani są niebezpieczny gangster (Ving Rhames), żona gangstera (Uma Thurman), duet płatnych zabójców (John Travolta i Samuel L. Jackson), uciekający bokser (Bruce Willis) i para drobnych złodziejaszków (Tim Roth i Amanda Plummer).

2. „Przekręt” (2000)

By Brytyjczykom nie było smutno, że nie mają Tarantino, los zesłał im Guya Ritchiego. „Przekręt” to najważniejszy film w jego karierze. Fabuła kręci się wokół kradzieży diamentu, lecz to tak naprawdę pretekst do ukazania przestępczego światka pełnego bardziej lub mniej nieudolnych gangsterów. W ich rolach występują m.in. Jason Statham, Brad Pitt i Benicio del Toro.

3. „Żądło” (1973)

Nagrodzona siedmioma Oscarami komedia kryminalna, w której główne role zagrali Paul Newman i Robert Redford. Gwiazdorzy wcielili się w parę oszustów, którzy planują wielki przekręt, by zemścić się na niebezpiecznym gangsterze.

4. „Fargo” (1996)

Kolejne oscarowe dzieło na naszej liście to połączenie czarnej komedii kryminalnej z neo noir. Najsłynniejszy film braci Coen przedstawia historię mężczyzny, który chce poradzić sobie z kłopotami finansowymi, porywając własną żonę i żądając okupu od teścia. Niestety, sprawy nie idą po jego myśli. W rolach głównych William H. Macy, Steve Buscemi i Frances McDormand.

5. „Zabójcza broń” – seria (1987–1998)

Kultowa seria komedii policyjnych, będąca jednym z najlepszych przykładów buddy cop movies w historii kina. Mel Gibson i Danny Glover grają tu kompletnie niedobranych partnerów, którzy z czasem stają się najlepszymi przyjaciółmi. Pierwsza część „Zabójczej broni” nie była zbyt zabawnym filmem, jednak z każdą kolejną odsłoną Richard Donner coraz dalej odsuwał się od smętnego kryminału w stronę pełnoprawnej komedii.

6. „Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra” (2001)

Film Stevena Soderbergha, który zapoczątkował serię wyśmienitych heist movies – pełnych klasy, humoru, świetnie zaplanowanych przestępstw i zaskakujących zwrotów akcji. Danny Ocean (George Clooney) zaraz po wyjściu z więzienia zaczyna planować skok na trzy największe kasyna w Las Vegas. W tym celu zbiera ekipę wybitnych speców w swoim fachu, których grają m.in. Brad Pitt, Matt Damon i Bernie Mac.

7. „Złap mnie, jeśli potrafisz” (2002)

Komedia kryminalna w reżyserii Stevena Spielberga, która opowiada niezwykłą historię opartą na faktach. Jej głównym bohaterem jest niejaki Frank Abagnale Jr., który przez wiele lat uznawany był za jednego z największych oszustów w historii USA. W jego rolę wcielił się Leonardo DiCaprio. Ścigającego go agenta FBI zagrał Tom Hanks.

8. „Big Lebowski” (1998)

Lista najlepszych komedii kryminalnych to tak naprawdę lista kultowych dzieł filmowych, do których bez wątpienia należy „Big Lebowski”. Film braci Coen opowiada o bezrobotnym i beztroskim kolesiu (ang. dude), który zostaje wplątany w kryminalną intrygę, gdy niezbyt rozgarnięci gangsterzy mylą go z bogaczem o tym samym nazwisku. W tytułowej roli wystąpił Jeff Bridges.

9. „Dżentelmeni” (2019)

„Dżentelmeni” to kolejny dowód na to, że mało kto potrafi robić tak świetne komedie o gangsterach, jak Guy Ritchie. Film skupia się na Amerykaninie, który wzbogacił się na Wyspach dzięki handlowi marihuaną. Teraz chce zamknąć swój interes, ale zanim to zrobi, będzie musiał rozprawić się z całym zastępem lokalnych przestępców. W roli głównej Matthew McConaughey. W pozostałych – Charlie Hunnam, Henry Golding, Colin Farrell i Hugh Grant.

10. „Vabank”

Polska komedia kryminalna, która również zyskała status filmu kultowego. Jej akcja toczy się w latach 30. XX wieku. Głównym bohaterem jest kasiarz Kwinto (Jan Machulski), który po wyjściu z więzienia szuka zemsty na Kramerze (Leonard Pietraszak). Reżyserem i scenarzystą jest Juliusz Machulski.

Jeśli komedia kryminalna leży w twoim kręgu zainteresowań, z pewnością spodobają ci się także „Porachunki”, „Zabójczy numer”, „Żandarm z Saint Tropez”, „Bad Boys”, „Rybka zwana Wandą”, „Różowa pantera”. Zwróć uwagę także na polskie produkcje „Brunet wieczorową porą”, „Vinci” i „W jak morderstwo”. Polecamy sięgnąć także po seriale zrealizowane na podstawie wymienionych w rankingu dzieł. Najlepszym z nich jest zdecydowanie „Fargo”.

Archiwum: marzec 2024