W kinie mieliśmy okazję zobaczyć wszystkie możliwe prognozy na temat końca naszej cywilizacji. Ludzkości zagrażały tajemnicze wirusy, pędzące w stronę Ziemi asteroidy, inwazja obcych, bunt maszyn, klęski żywiołowe, katastrofy klimatyczne, a nawet apokalipsa zombie. Wizje te w większości są mocno przerysowane i przesadnie dramatyczne. Prawda jest jednak taka, że snując je, filmowcy wyrażają nasze bardzo realistyczne lęki. Komu udało się to zrobić najlepiej? Przedstawiamy TOP 10 filmów o końcu świata.
Najlepsze filmy o końcu świata – TOP 10 produkcji o apokalipsie
Niekwestionowanym królem filmów o końcu świata jest Roland Emmerich. Reżyser „Moonfall” straszył już widzów atakiem kosmitów, nową epoką lodowcową i tornadami. Choć jego produkcje nie zawsze mają sens, działają na wyobraźnię i zachwycają efektami. Emmerich zdecydowanie jest królem kina katastroficznego. Filmy o końcu świata to jednak nie tylko widowiskowe science fiction. Temat zagłady ludzkości pojawił się też m.in. w dramacie psychologicznym Larsa von Triera i w satyrycznej komedii Adama McKaya. Sprawdź, które dzieła warto obejrzeć.
„Dzień niepodległości” (1996)
Największy hit Rolanda Emmericha, który doczekał się kilku kontynuacji. W „Dniu niepodległości” ludzkość podejmuje walkę o przetrwanie w obliczu ataku obcych na największe metropolie. W gwiazdorskiej obsadzie filmu znaleźli się Will Smith, Jeff Goldblum, Bill Pullman i Randy Quaid.
„Dzień zagłady” (1998)
Film Mimi Leder podejmuje bardzo podobny temat co „Dzień niepodległości” (stąd pewnie jego polski tytuł). W stronę Ziemi zmierza zagrożenie z kosmosu, które może położyć kres naszej cywilizacji. W tym przypadku jest to kometa. Astronauci zostają wysłani w przestrzeń kosmiczną, by zmienić jej trajektorię. W tym samym czasie władze budują bunkry, by schronić choć garstkę ludzi i ocalić gatunek.
W filmie występują m.in. Elijah Wood, Robert Duvall, Morgan Freeman, Téa Leoni, Vanessa Redgrave i Leelee Sobieski.
„Wojna światów” (2005)
Najnowsza ekranizacja jednej z najsłynniejszych książek fantastycznonaukowych w dziejach. Steven Spielberg przeniósł XIX-wieczną powieść H.G. Wellsa do czasów współczesnych. W głównej roli wystąpił Tom Cruise. Wcielił się w niezbyt dobrego ojca, który staje przed wyzwaniem ocalenia swoich dzieci w obliczu inwazji obcych.
„Pojutrze” (2004)
Kolejny film Rolanda Emmericha i kolejna apokaliptyczna wizja reżysera. Tym razem jednak nieco mniej fikcyjna, a przez to bardziej przerażająca. W „Pojutrzu” całej ludzkości zagraża bowiem globalne ocieplenie. W efekcie znacznych wzrostów temperatury osłabiony zostaje Prąd Północnoatlantycki, od Antarktydy odrywa się fragment pokrywy lodowej, a naszą planetę pustoszy fala kataklizmów.
W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Dennis Quaid i Jake Gyllenhaal.
„Ostatnia miłość na Ziemi” (2011)
W filmie „Perfect sense” przyczyną końca cywilizacji jest tajemnicza epidemia, która sprawia, że ludzie zaczynają dosłownie tracić zmysły. Wirus najpierw pozbawia ich węchu, później smaku, w końcu także wzroku. Każdemu z etapów towarzyszy napad agresji i niemożliwych do ogarnięcia emocji, co prowadzi do zamieszek i zrywania więzi międzyludzkich. W takich okolicznościach romans nawiązują szef kuchni i naukowczyni, starająca się odkryć przyczyny pandemii. W ich role wcielają się Ewan McGregor i Eva Green.
„2012” (2009)
Ostatni film katastroficzny Emmericha w naszym rankingu został oparty na przepowiedni Majów. Zgodnie w ich kalendarzem 21 grudnia 2012 roku miała nastąpić apokalipsa. W blockbusterze Emmericha dokonuje się ona przez katastrofę klimatyczną. Po raz kolejny możemy podziwiać tu oszałamiające efekty specjalne, które przykrywają nie do końca logiczną fabułę. W filmie występują m.in. John Cusack, Chiwetel Ejiofor, Woody Harrelson, Amanda Peet, Danny Glover i Thandie Newton.
„Ludzkie dzieci” (2006)
Obraz Alfonso Cuarona nie ma zbyt wiele wspólnego z katastroficznymi filmami o zagładzie. Scenariusz końca świata realizuje się tu poprzez naturalne wyginięcie naszego gatunku. Reżyser „Grawitacji” ukazuje świat, w którym od 18 lat nie urodziło się żadne dziecko. W tej pogrążonej w przemocy i chaosie scenerii pewna kobieta zachodzi w ciążę. Zadaniem głównego bohatera (Clive Owen) jest zrobić wszystko, by ocalić ostatnią nadzieję ludzkości.
„Melancholia” (2011)
Psychologiczny dramat von Triera ukazuje przygotowania do ślubu, w tle których rozgrywa się bardzo pesymistyczny scenariusz. Do Ziemi zbliża się planeta Melancholia, która była wcześniej ukryta za Słońcem. Jej zderzenie z naszym globem ma doprowadzić do zagłady.
W rolach głównych występują Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Kiefer Sutherland raz Alexander i Stellan Skarsgård.
„Przyjaciel do końca świata” (2012)
Czy da się nakręcić pełną ciepła komedię o końcu świata? Lorene Scafaria udowodniła, że tak. W swoim filmie wykorzystała popularny motyw komety zmierzającej w stronę Ziemi. W tych okolicznościach porzucony przez żonę Dodge (Steve Carell) i jego młoda, niezrównoważona sąsiadka Penny (Keira Knightley) wyruszają przez Stany Zjednoczone, by odnaleźć szkolną miłość mężczyzny. Ich podróż jest pretekstem do ukazania tego, jak ludzie zachowują się w obliczu nieuchronnego końca.
„Nie patrz w górę” (2021)
Po niespełna 10 latach od premiery „Przyjaciela do końca świata”, Adam McKay postanowił wykorzystać ten sam motyw asteroidy zagrażającej naszej planecie, by skomentować ludzkie reakcje na wieść o zagrożeniu na masową skalę. W jego czarnej komedii na próżno szukać jednak ciepła czy czułości. Film McKaya jest ostrą satyrą na współczesne społeczeństwo. „Nie patrz w górę” to smutne, przerażające i przeszywające kino o tym, że zmierzamy ku zagładzie, ale jesteśmy zbyt głupi, by temu zapobiec.
Twórca „Big Short” zgromadził w swoim nowym filmie niemal całe współczesne Hollywood. W obsadzie znaleźli się Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Meryl Streep, Jonah Hill, Cate Blanchett, Tyler Perry, Timothée Chalamet, Mark Rylance i Ariana Grande.
Jeśli lubisz filmy o końcu świata, polecamy też „Armageddon” z Bruce’em Willisem, „World War Z” z Bradem Pittem oraz „12 małp” z obydwoma aktorami. Wśród najlepszych filmów o końcu świata często wymienia się też „Contagion: Epidemia strachu”, „Świt żywych trupów”, „Cloverfield Lane 10”, a także „Matrixa” i „Terminatora”.