Wspinaczka pochłania bez opamiętania ludzi poszukujących niesamowitych wrażeń. Ten zastrzyk adrenaliny sprawia, że zapominają oni o codziennych obowiązkach i oddają się pasji. Nieodłącznym elementem najlepszych filmów o górach są widoki zapierające dech w piersiach. Największe szczyty takie jak Mount Everest, K2, Kilimandżaro czy Nanga Parbat są obiektem zainteresowania filmowców. Jeżeli chciałbyś przeczytać o szczytach, górach polskich oraz pasmach górskich z reszty świata to odwiedź Góry Aktywnie! Losy himalaistów i alpinistów to często dramatyczne historie o pasji i marzeniach. Te osoby, dążąc do wybranego celu, narażają zdrowie, a nawet życie. Determinacja i odwaga to cechy, których nie może im zabraknąć. Jeśli na górskich szlakach czujesz się jak w domu lub po prostu lubisz dobre kino – sprawdź poniższe zestawienie filmów o górach!

„Granice wytrzymałości”

Pierwsza produkcja w zestawieniu filmów o górach to opowieść o trójce alpinistów. Annie, Tom i Elliot, pragnąc zdobyć szczyt K2, grzęzną w lodowej szczelinie. Peter, brat Annie, bardzo szybko organizuje pomoc, aby uratować przyjaciół. W ekspedycji ratunkowej udział bierze świetny alpinista Wick oraz lekarka Monique. Podczas wyprawy ratownicy muszą zmierzyć się z własnymi słabościami i niebezpiecznym żywiołem. To walka z czasem, w której stawką jest życie siostry i jej towarzyszy. 

Filmy o wspinaczkach górskich to przerażające historie pokazujące, jak wiele może wytrzymać człowiek. Przekraczanie własnych granic i walka z czasem to charakterystyczne elementy tych opowieści. Ta produkcja otrzymała nominację do nagrody BAFTA za najlepsze efekty specjalne. 

„Spirala”

Kolejny film o wspinaczce to polska produkcja, dramat w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Akcja rozgrywa się w schronisku „Morskie Oko”. Pojawia się tam turysta, którego zachowanie budzi niepokój. Jeszcze przed wejściem pozbywa się kluczyków do swojego auta. Zaczepia kobiety w nieuprzejmy sposób, sprzecza się z grupą studentów. Wreszcie pożycza śpiwór i kładzie się spać. Rano mieszkańcy schroniska orientują się, że mężczyzna zniknął, martwią się, że wyruszył na samotną wspinaczkę. Rozpoczynają poszukiwania. Do akcji przyłączają się ratownicy GOPR i żołnierze. 

Filmy o górach to produkcje trzymają w napięciu. Tę opowieść zdecydowanie można zaliczyć do tego grona. 

„Everest”

Jeśli chodzi o najlepsze filmy o górach, tej produkcji nie można pominąć. To thriller w reżyserii Baltasara Kormakura. Opowieść oparta jest na tragicznej historii wyprawy na Mount Everest. W 1996 roku świetny himalaista – Rob Hall – organizuje wyprawę na najwyższy szczyt. Będzie ona wielkim testem ludzkiej wytrzymałości, a także walką o tlen i przetrwanie. 

Ta produkcja otrzymała nagrodę Saturna w kategorii za najlepszy film przygodowy

„Siedem lat w Tybecie” – film o górach w gwiazdorskiej obsadzie

Kolejny tytuł na liście filmów o górach to historia młodego podróżnika Heinricha. W tę rolę wcielił się Brad Pitt. Mężczyzna wyrusza w Himalaje. Ta przygoda będzie dla niego trudnym przeżyciem, które zmieni go na zawsze. Henrich zostaje uwięziony w brytyjskim obozie jenieckim. Wkrótce udaje mu się uciec. Po długiej wędrówce dociera do Tybetu, gdzie poznaje Dalajlamę.

Film otrzymał nominację do Złotych Globów w kategorii za najlepszą muzykę. Jeśli chodzi o filmy o wyprawach w góry, ta produkcja jest warta uwagi ze względu na inspirującą historię. 

„Czekając na Joe” – film o górach oparty na faktach

Kolejna produkcja na liście filmów o wyprawach górskich oparta jest na faktach. Dwóch młodych alpinistów – Joe Simpson i Simon Yates – wyrusza na wyprawę, aby zdobyć szczyt Siula Grande w Andach. Do tej pory nikomu się to nie udało, gdyż trasa jest wyjątkowo niebezpieczna. Jednak ci młodzi, sprawni i świetnie wyszkoleni mężczyźni wierzą w swoje możliwości. Po kilku dniach od rozpoczęcia przygody dochodzi do strasznego wypadku, który może pokrzyżować im plany. Joe upada i łamie nogę. Jednak mężczyźni nie dają za wygraną i, mimo tych trudności, nie przerywają wyprawy. 

Warto obejrzeć tę produkcję, jeśli jesteś miłośnikiem filmów o górach. Otrzymała ona nagrodę BAFTA dla najwybitniejszego brytyjskiego filmu roku. 

„Na krawędzi”

Jeśli lubisz emocjonujące produkcje, filmy o górach to coś dla ciebie. Znajdziesz w nich piękne widoki, ale i dramatyczne historie ludzi. Kolejna pozycja w zestawieniu filmów o wyprawach górskich to „Na krawędzi” w reżyserii Reny’ego Harlina. Tytuł ten otrzymał trzy nominację do Oscarów, w tym za najlepsze efekty specjalne, dźwięk i montaż dźwięku.

Gabe to ratownik górski – w tę rolę wcielił się legendarny Sylvester Stallone. Główny bohater jest zmuszony wzięcia udziału w ratowaniu wspinaczy górskich, którzy okazują się złodziejami i terrorystami. Mężczyźni ukradli z rządowego samolotu 100 milionów dolarów. Awionetka, którą uciekali, rozbiła się w Górach Skalistych, a walizki z łupem spadły w przepaść. Przestępcy zmuszają pogotowie górskie do pomocy w odnalezieniu skradzionych pieniędzy. 

„The Dawn Wall”

W zestawieniu filmów o tematyce górskiej nie mogło zabraknąć „The Dawn Wall”. 

To produkcja dokumentalna opowiadająca historię Tommy’ego Caldwella i Kevina Jorgesona. Mężczyźni w 2015 roku podjęli próbę wspięcia na Dawn Wall. To 900-metrowa ściana w Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii. Wydaje się, że jej przejście jest niemożliwe. Ta wyprawa wzbudziła ogromne zainteresowanie mediów. Mężczyźni przez dziewiętnaście dni zamieszkali w ścianie. Było to dla nich zmierzenie się z własnymi słabościami – chcieli za wszelką cenę zrealizować postawiony sobie cel. Z jakimi trudnościami będą musieli się zmierzyć? Wygra przyjaźń czy obsesja na punkcje celu wyprawy?

Ekranizacja otrzymała nominację do Critics’ Choice Documentary za najlepsze zdjęcia w filmie dokumentalnym. Ten film o wspinaczce jest wart uwagi ze względu na interesującą historię, która wydarzyła się naprawdę. 

„Alive, dramat w Andach”

Filmy górskie to przede wszystkim piękne widoki, ale i ludzkie dramaty rozgrywające się w imię walki o marzenia. Następna produkcja na liście filmów o górach to „Alive, dramat w Andach” w reżyserii Franka Marshalla. 

W piątek, 13 października 1972 roku, w Andach rozbija się samolot urugwajskiej drużyny rugby. Dobra wiadomość jest taka, że większość pasażerów uchodzi z życiem. Po ośmiu dniach oczekiwania na pomoc, przez radio dociera do nich wiadomość, że poszukiwania zostały przerwane. Muszą przetrwać w skrajnie trudnych warunkach bez pożywienia. 

„Jurek”

Tej produkcji nie mogło zabraknąć w zestawieniu filmów o górach. Dokument w reżyserii Pawła Wysoczańskiego opowiada historię Jerzego Kukuczka – jednego z najwybitniejszych himalaistów. 

Film ukazuje trudną drogę mężczyzny. Od człowieka pozbawionego pieniędzy i profesjonalnego sprzętu, uzbrojonego jedynie w pasję do gór, aż do profesjonalnego himalaisty. W tej produkcji zobaczysz rozmowy z rodziną i przyjaciółmi himalaisty, a także archiwalne zdjęcia i nagrania. Jerzy Kukuczka zginął w 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse. 

„Krzyk kamienia”

Ostatnia produkcja na liście filmów o górach to „Krzyk kamienia” w reżyserii Wernera Herzoga. Emocjonujący film o walce z naturą i pragnieniu osiągnięcia postawionego sobie celu.

Dwóch mężczyzn – Marin, mistrz świata we wspinaczce sportowej i Roccia, świetny alpinista – podejmują wyzwanie i chcą zdobyć Cerro Torre. T niebezpieczny szczyt w górach Patagonii. Towarzyszy im reporter. Zmagania alpinistów wkrótce stają się tematem często podejmowanym przez media i obiektem dużego zainteresowania widzów. Czy wyprawa zakończy się sukcesem? Takie filmy o górach jak ten zaciekawią każdego, kto lubi silne emocje na dużym ekranie.
Filmy o górach to opowieści o pasji i determinacji, walce o przetrwanie w skrajnych warunkach, a także chęci osiągnięcia celu za wszelką cenę. Piękne, wzruszające, ale często również dramatyczne. Jeśli natura i wspinaczka to obszar twoich zainteresowań, powinieneś obejrzeć produkcje, które znalazły się w tym zestawieniu filmów o górach.

Archiwum: styczeń 2024