Jeżeli dowiadując się, czego będzie dotyczyć to zestawienie, pojawiły się w twojej głowie kosmate myśli, to niestety nie ten adres. Chodzi nam o zupełnie inne filmy dla dorosłych. Netflix ma w swojej ofercie wiele wartościowych tytułów, które maestrią wykonania i scenariuszem urzekną niejednego kinomana. Jednak często filmowe klasyki to zarazem produkcje dla dojrzalszego widza, po które bez wątpienia nie powinni sięgać najmłodsi. I właśnie o takich obrazach tu mowa. Tym samym nie uświadczysz tu komedii. Oraz rzecz jasna seriali. Czytaj dalej!

„Szeregowiec Ryan” (1998)

Jeden z najlepszych filmów wojennych w historii kina. Steven Spielberg stworzył tu modelowy fresk opowiadający o drugiej wojnie światowej, a pomógł w tym między innymi autor zdjęć Janusz Kamiński. Scena lądowania w Normandii sfotografowana z niezwykłym pietyzmem i dbałością o szczegół do dziś stanowi wzór dla twórców wojennych dramatów. Wielu zarzucało „Szeregowcowi Ryanowi” przesadny melodramatyzm i nieco naiwną fabułę. Ale wszelkie wady bledną wobec prawdziwie wybitnej inscenizacji. Wojna nigdy wcześniej nie była tak namacalna. A co za tym idzie, także brutalna i realistyczna. Dlatego właśnie jest to film dla dorosłych Netflixa.

„Dawno temu w Ameryce” (1984)

Jeden z najbardziej cenionych dramatów gangsterskich w dziejach kina. Jego twórcą był sam Sergio Leone, autor „Dobrego, złego i brzydkiego” i klasyk spaghetti westernu. W tym dramacie z Robertem De Niro i Jamesem Woodsem w rolach głównych sięgnął jednak po mitologię Ameryki, by ukazać tworzenie się mafijnych struktur i wielkich karier. Ale przede wszystkim, by opowiedzieć uniwersalną historię o przyjaźni, lojalności, zdradzie… Kino epickie, poważne, niewolne od mocnych scen seksu i przemocy. Film dla dorosłych Netflixa, od którego lepiej z dala trzymać najmłodszych.

„Bękarty wojny” (2009)

Quentin Tarantino stworzył film wojenny inny od wszystkich. Opowiedziana przez niego historia nie ma nic wspólnego z rzeczywistością i faktami. A jednak w pewien sposób wyjątkowo trafnie oddaje grozę wojny i jej istotę. Z jednej strony pokazując bezduszność nazistów reprezentowanych przez przerażającego gestapowca Hansa Landę. Z drugiej strony ukazując pragnienie wolności i walki o nią reprezentowane przez tytułowy oddział i przedstawicieli francuskiego ruchu oporu. Przede wszystkim jednak jest to wirtuozerska zabawa formą, zdjęciami, montażem, zbliżeniami i czym tylko dusza zapragnie. Tytuł oczarowujący, acz pełen nieskrępowanej groteskowej przemocy.

„Człowiek z blizną” (1983)

Z kolei ten obraz spod ręki Briana de Palmy to brutalność jak najbardziej realistyczna i dosadna. Niemało jej w świecie, w którym przyszło funkcjonować Tony’emu Montanie, emigrantowi z Kuby, który przybywa do Miami, by wniknąć w szeregi mafijnego świata. Bohater sugestywnie odegrany przez Ala Pacino to człowiek prosty, lecz sprytny, bezkompromisowy i trzymający się własnych zasad. Czy słusznych? To już zgoła odmienne pytanie. Film przesycony brudem, zbrodnią i krwią. Zapadający w pamięć mafijny fresk rodem z lat osiemdziesiątych. Jednak zdecydowanie dla starszych widzów.

„Lśnienie” (1980)

Filmy dla dorosłych Netflixa to także horrory. Kolejny film z wybitnym aktorskim nazwiskiem w roli głównej. Tym razem jest to Jack Nicholson, który w tym filmie na podstawie prozy Stephena Kinga wcielił się w Jacka Torrance’a, pisarza i ojca rodziny. Jack wraz z familią przybywa do pewnego hotelu, by podjąć pracę zimowego stróża i w międzyczasie pracować nad książką. Sprawy przybierają jednak niespodziewany obrót, gdy okazuje się, że hotel nie jest zwykłym miejscem… Jeden z najlepszych horrorów w dziejach kina i kultowa rola Nicholsona. Dziecku lepiej nie pokazywać, ale samemu zobaczyć trzeba!

„Taksówkarz” (1976)

Film Martina Scorsese z Robertem De Niro w roli głównej. Wcielił się tu w weterana wojny wietnamskiej, który przyjmuje posadę taksówkarza w Nowym Jorku. Jeżdżąc nocą ulicami, napotyka wiele zła i przemocy. To skłania go do zostania mścicielem i wymierzania sprawiedliwości na własną rękę. Ponadczasowy dramat psychologiczny i ponadczasowa rola De Niro. Film, który dzięki unikatowemu klimatowi mimo upływu lat nie postarzał się choćby o dzień.

Filmy dla dorosłych Netflix – podsumowanie

Jak widzisz, filmy dla dorosłych Netflixa mogą skrywać coś więcej, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Powyżej zaprezentowane tytuły dostępne w serwisie to świetne dramaty, które zapewnią ci znakomite filmowe doświadczenie i które warto obejrzeć. Oczywiście wtedy, gdy dzieci już pójdą spać!

Archiwum: styczeń 2024