Jeśli nie lubisz długiego oczekiwania na kolejne sezony i niekończących się wątków w klasycznych serialach, a jednak masz ochotę zobaczyć coś dłuższego niż film, dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po miniseriale. Te kilkuodcinkowe produkcje przedstawiają rozbudowaną, lecz spójną fabułę, która zamknięta jest zwykle w maksymalnie dziesięciu odcinkach. Popularne platformy streamingowe chętnie inwestują w tego typu projekty. Wiele do zaoferowania w tym temacie ma zarówno HBO Max, jak i Amazon Prime Video oraz Apple TV+. W tym artykule skupimy się jednak wyłącznie na krótkich serialach Netflixa. Czytaj dalej!

Najlepsze krótkie seriale Netflixa, które warto obejrzeć [TOP 7]

Pierwszym miniserialem, który zrealizowano jako oryginalną produkcję Netflixa, była czteroodcinkowa kontynuacja słynnych „Kochanych kłopotów”. Ukazywała, jak potoczyły się losy ukochanych postaci z perspektywy niemal 10 lat od zakończenia hitu z Alexis Bledel i Lauren Graham. Po sukcesie „Roku z życia” serwis zaczął realizować liczne fabuły i dokumenty skondensowane w zaledwie kilku odcinkach. W poniższym zestawieniu znajdziesz najlepsze krótkie seriale Netflixa wśród produkcji fabularnych.

„Gambit królowej” (2020) – 7 odcinków

Obsypany nagrodami serial, który zachwycił widzów i krytyków, spopularyzował szachy i uczynił bestsellerem swój literacki pierwowzór pióra Waltera Tevisa. Jego akcja toczy się na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Główną bohaterką jest osierocona Beth Harmon, która ujawnia wybitny talent do gry w szachy i poważne skłonności autodestrukcyjne. W roli głównej wystąpiła Anya Taylor-Joy, u boku której zagrał Marcin Dorociński.

„Sprzątaczka” (2021) – 10 odcinków

Wśród najlepszych krótkich seriali Netflixa nie może zabraknąć „Sprzątaczki”. To przejmujący dramat na podstawie wspomnień opisanych przez Stephanie Lard. Serial opowiada o młodziutkiej Alex, która ucieka od przemocowego partnera, by zapewnić lepsze życie córce. Niestety musi zmierzyć się z bezdusznym systemem, skrajnym ubóstwem i bezdomnością. W tytułową rolę wcieliła się Margaret Qualley, której matkę zagrała jej prawdziwa mama, Andie MacDowell.

„Unorthodox” (2020) – 4 odcinki

Kolejną historię o kobiecej sile i odwadze znajdziecie w kolejnym krótkim serialu na Netflixie, który został oparty na autobiograficznej książce. Deborah Feldman opisała w niej swoją ucieczkę ze wspólnoty ortodoksyjnych Żydów, gdzie nie spełniała oczekiwań jako żona. Po wyjeździe z Nowego Jorku dziewczyna zamieszkała w Berlinie, gdzie zaczęła w końcu żyć pełnią życia. W roli głównej wystąpiła Shira Haas.

„Jak nas widzą” (2019) – 4 odcinki

Oparta na faktach opowieść o tzw. „Piątce z Central Parku”, a więc o grupie młodych czarnoskórych chłopców skazanych w 1989 roku za gwałt, którego nie dokonali. Ten chwytający za serce serial przeprowadza nas przez wszystkie etapy śledztwa i sprawy sądowej zakończonej wyrokiem, który zniszczył życia piątce niewinnych dzieciaków. W ich role wcielili się Jharrel Jerome, Asante Blackk, Marquis Rodriguez, Ethan Herisse i Caleel Harris.

„Clickbait” (2021) – 8 odcinków

Trzymający w napięciu thriller, który wciąga widzów w tajemniczą sprawę zaginięcia mężczyzny. Nick Brewer (Adrian Grenier) to z pozoru przykładny mąż i ojciec, jednak kilka godzin po porwaniu pojawia się na YouTubie z kartką świadczącą o tym, że znęcał się nad kobietami, a jedną z nich doprowadził do śmierci. Jego bliscy początkowo nie wierzą w to, co widzą, jednak z czasem zaczynają zastanawiać się, czy na pewno dobrze znali swojego ukochanego… „Clickbait” to idealna propozycja dla fanów „Czarnego lustra”.

„Niewiarygodne” (2019) – 8 odcinków

Przerażające studium kultury gwałtu oparte na prawdziwej historii dziewczyny, która po zgłoszeniu napaści na tle seksualnym została sprowadzona przez policję do pozycji oszustki. Pozbawieni taktu funkcjonariusze uznali jej historię za niewiarygodną, przez co ofiara poza traumą musiała dodatkowo mierzyć się ze społecznym napiętnowaniem i problemami prawnymi. Po latach o jej sprawiedliwość zawalczyły dwie policjantki badające sprawę seryjnego gwałciciela. W rolach głównych wystąpiły Kaitlyn Dever, Toni Collette i Merritt Wever.

„Anatomia skandalu” (2022) – 6 odcinków

Najnowszy wśród polecanych krótkich seriali Netflixa, który trafił na platformę w kwietniu 2022 roku, niemal od razu stając się światowym hitem. Ten wciągający dramat sądowy, zrealizowany przez twórców „Wielkich kłamstewek” i „House of Cards”, opowiada o mrocznym obliczu brytyjskich elit. W centrum historii stoi polityk oskarżony o gwałt, którego żona początkowo stoi za nim murem. W toku sprawy na jaw wychodzą jednak szokujące tajemnice. W obsadzie serialu znaleźli się Sienna Miller, Michelle Dockery i Rupert Friend.

Wiesz już, które krótkie seriale Netflixa są warte obejrzenia. Jeśli spodobał ci się powyższy ranking, sięgnij także do naszych pozostałych zestawień najlepszych seriali Netflixa. Znajdziesz w nich wiele tytułów, które zdecydowanie warto nadrobić.

Archiwum: styczeń 2024