Gdy jego kariera raczkowała w latach 80., mało kto spodziewał się, że Tom Hanks stanie się jednym z najczęściej nagradzanych twórców za oceanem. I niekwestionowaną gwiazdą kina. Na początku swojej twórczej drogi grywał głównie w komediach, takich jak „Skarbonka”, „Plusk” czy „Wieczór kawalerski”. Nie starczy słów, by opisać wszystkie produkcje, w których wystąpił, a które godne są uwagi. W tym rankingu znajdziesz więc te najistotniejsze, w tym oczywiście takie, za które uzyskał największy poklask.
Filmy z Tomem Hanksem to często poruszające dramaty. Niejednokrotnie grywa w nich postaci nader empatyczne czy przezwyciężające różne przeciwności losu. Od lat kojarzony jest przede wszystkim z ambitnymi tytułami, ale w jego dorobku nie zabraknie też komedii romantycznych czy kina wojennego. Można rzec – kariera jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz, na co trafisz. Zobacz, na co można się natknąć w filmografii Hanksa.
„Duży”
Za tę komedię Tom Hanks otrzymał w pierwszą karierze nominację do Oscara. Dziś film nieco zapomniany, a szkoda! Bo ta opowieść z elementami fantasy to oryginalny i dobrze zrealizowany scenariusz. Historia dwunastoletniego chłopca, który pewnego dnia wypowiada życzenie – chciałby być dorosły. I taki się staje.
Dziecko uwięzione w ciele dorosłego to wbrew pozorom trudna rola. Łatwo tu o przesadną szarżę i stworzenie karykatury. A jednak Hanks oddał z wielką gracją wrażliwość i niewinność dziecka. Rola nietypowa i znakomita.
„Bezsenność w Seattle”
Kultowa komedia romantyczna w reżyserii Nory Ephron. Sam Baldwin to owdowiały mężczyzna, który pragnie spotkać nową miłość życia. W tych poszukiwaniach pomaga mu jego syn, który opowiada historię taty w radiu. Setki kobiet zaczynają wysyłać swoje anonse do Sama. W tym Annie, która co prawda ma narzeczonego, ale pragnie dowiedzieć się czegoś więcej o mężczyźnie.
Pełen uroku i ciepła film, który doczekał się statusu kultowego melodramatu. Hanks oraz grająca Annie Meg Ryan po latach mieli się spotkać w jeszcze jednej produkcji tego typu – „Masz wiadomość”.
„Filadelfia”
Wielki sukces artystyczny wśród filmów z Tomem Hanksem. I pierwsza w karierze Nagroda Akademii za najlepszą rolę pierwszoplanową. Wśród pokonanych znaleźli się wtedy m.in. Anthony Hopkins, Liam Neeson i Daniel Day-Lewis. Za kamerą Jonathan Demme, znany przede wszystkim z „Milczenia owiec”, a przed kamerą oprócz Hanksa jeszcze Denzel Washington i Antonio Banderas.
Ten obraz z 1993 roku to historia prawnika chorego na AIDS, który zostaje zwolniony z pracy. Wynajmuje adwokata, by ten pomógł mu dochodzić jego praw. Andrew Beckett podejrzewa bowiem, że został zwolniony ze względu na uprzedzenia wobec jego homoseksualizmu, jak i choroby. Dobrze poprowadzony i zagrany dramat, okraszony wspaniałą piosenką „Streets of Philadelphia” Bruce’a Springsteena.
„Forrest Gump”
Obraz zaczyna się niepozornie – od widoku mężczyzny w białym garniturze, siedzącego na przystanku autobusowym i mówiącego, że „życie jest jak pudełko czekoladek”. Dalej jest tylko lepiej. Ten tytuł to legendarna produkcja spod ręki Roberta Zemeckisa, reżysera „Powrotu do przyszłości”. Forrest Gump to osoba obdarzona niskim ilorazem inteligencji, która jednak, dzięki wielkiemu szczęściu, a także uporowi i odwadze, dochodzi w życiu do wielkich rzeczy.
Oczami prostodusznego Forresta możesz tu przyjrzeć się wielu wydarzeniom ważnym dla historii Stanów Zjednoczonych w XX wieku. A także, oczywiście, rozlicznym życiowym dramatom, jakie przeżywa ta postać.
Piękny, wzruszający, niejednokrotnie zabawny film, w którym każda scena i wątek angażują, przyprawiają o śmiech i łzy. Jeden z najlepszych tytułów XX wieku. I druga Nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej w dorobku Toma.
„Szeregowiec Ryan”
Dzieło uznawane za jedno z największych dokonań kina wojennego. Film Stevena Spielberga to między innymi zapierająca dech w piersiach sekwencja lądowania aliantów w Normandii. Sfotografowana w sposób realistyczny i poruszający, z wykorzystaniem ujęć kamery z ręki oraz quasi-dokumentalnego stylu. Walory inscenizacyjne filmu to między innymi zasługa polskiego operatora Janusza Kamińskiego, nagrodzonego za swą pracę Oscarem.
Jest to historia kilkuosobowego oddziału, który dostaje misję odnalezienia i sprowadzenia do domu tytułowego szeregowca. Jego kilku braci zginęło na wojnie, toteż, by ulżyć jego matce, dowództwo postanawia ściągnąć z frontu ostatniego syna. Te założenia fabularne są nieco naiwne, trzeba to przyznać, jednak to niewielki minus w porównaniu z monumentalną realizacją, pięknem i grozą wojennych działań, a także znakomitym aktorstwem. W tym, oczywiście, omawianego artysty, który tu wykreował postać odważnego kapitana Millera, dowódcy oddziału.
„Zielona mila”
Film z 1999 roku na podstawie słynnej powieści Stephena Kinga pod tym samym tytułem. Paul Edgecombe to jeden ze strażników więziennych z lat 30. W jego oddziale przebywają więźniowie, którzy oczekują na wykonanie kary śmierci. Jednym z nich jest wielki, ale dobroduszny John Coffey. Został skazany za zamordowanie dwóch małych dziewczynek. Jednak pełna dobra natura Johna, którą prędko objawia, a także jego ponadnaturalne zdolności zasiewają w strażnikach wątpliwości co do jego winy.
Obraz Franka Darabonta to drugie spotkanie tego reżysera z prozą Kinga, po „Skazanych na Shawshank”. I drugie, które doczekało się statusu jednego z ulubionych filmów kinomanów na całym świecie. Wielu krytyków zarzuca „Zielonej mili” schematyczność i tani melodramatyzm. Jednak ta krytyka blednie wobec faktu, że miliony widzów dały się porwać niewątpliwemu urokowi historii. Wśród filmów z Tomem Hanksem da się znaleźć takie, w których bardziej wysunął się on na pierwszy plan. Ta z pewnością należy jednak do jego najbardziej znanych kreacji. Trudno też wyobrazić sobie lepszego odtwórcę roli Edgecombe’a.
„Cast Away – poza światem”
Kolejne spotkanie Hanksa z Robertem Zemeckisem przyniosło współczesną wersję opowieści o Robinsonie Crusoe. A wcielającemu się w rolę głównego bohatera, Chucka Nolanda, Złoty Glob dla najlepszego aktora w dramacie i piątą w karierze nominację do Oscara. Noland to pracownik firmy kurierskiej. Jego samolot rozbija się gdzieś nad oceanem, a on, w wyniku katastrofy lotniczej, trafia na bezludną wyspę. Przychodzi mu tam spędzić długie lata.
Ta opowieść z Tomem Hanksem w roli głównej to naturalnie teatr jednego aktora. I jest to teatr doprawdy poruszający i wciągający.
„Droga do zatracenia”
Tom Hanks w nieco innym, bardziej kryminalnym wydaniu. W tym dramacie gangsterskim Sama Mendesa z 2002 roku wcielił się w Michaela Sullivana, zabójcę działającego na usługach mafii. Gdy jego syn przypadkowo staje się świadkiem morderstwa, mafiosi wydają wyrok na ich całą rodzinę. Po śmierci żony i drugiego syna Sullivan, wraz z ocalałym potomkiem, ucieka przed gorzkim przeznaczeniem.
Wśród filmów z Tomem Hanksem ten wyróżnia się stylizacją pełną mroku. Stawia pytania o wagę ludzkich wyborów. Coś odmiennego w repertuarze omawianego aktora.
„Terminal”
Choć filmy z Tomem Hanksem od pewnego momentu skupiały się na poważnych tematach, nie zapomniał jednak o swych komediowych korzeniach. W tym filmie Stevena Spielberga aktor powraca do lżejszego repertuaru. Gra tu Viktora Navorskiego, pochodzącego z fikcyjnego kraju Europy Wschodniej. W wyniku zamachu stanu w jego rodzinnym kraju bohater zostaje uwięziony na lotnisku. Przez wydarzenia w ojczyźnie ma nieważny paszport, nie może wjechać do Stanów, ale nie może też zawrócić. To historia pełna lekkiego sytuacyjnego humoru. Dobra propozycja na wieczór pełen niezobowiązującego relaksu.
„Kapitan Phillips”
Produkcja Paula Greengrassa z 2013 roku przynosi jedną z najbardziej niedocenionych ról aktora. Filmy z Tomem Hanksem wielokrotnie przynosiły mu nominacje do Nagród Akademii. Ten jednak nie przyniósł, a zdecydowanie powinien. Kapitan Phillips to prawdziwa postać. Jego statek został uprowadzony przez somalijskich piratów, a on sam wykazał się roztropnością i hartem ducha w walce o ocalenie załogi.
Rola Hanksa jest tu pozornie dość stonowana, a on sam wydaje się grać zwyczajnego faceta, ale właśnie dlatego jest to rola wybitna. Subtelnie oddaje na ekranie napięcie towarzyszące sytuacji, brzemię odpowiedzialności i nieustanny lęk o los swój i załogi. Szczególnie warta uwagi jest końcówka filmu i bardzo sugestywna scena, w której bohater w końcu dopuszcza do wybuchu tłumionych emocji. Tyleż emocjonujące kino sensacyjne, co znakomity dramat.
Filmy z Tomem Hanksem – podsumowanie
Tom Hanks to artysta na tyle wszechstronny, który dorobił się tylu świetnych ról, że spokojnie można byłoby z nich skleić drugie takie zestawienie. „Sully”, „Apollo 13”, „Złap mnie, jeśli potrafisz”… Można wymieniać bez końca znakomite produkcje, w których zagrał ten aktor. Wśród powyżej wymienionych filmów z Tomem Hanksem znajdziesz prawdziwe klasyki oraz lekkie propozycje na wieczorny seans. Kinematograficzne podróże z tą personą to gwarancja wciągających historii i wzruszeń. I przede wszystkim aktorskiego kunsztu najwyższej próby.