Robert Pattinson urodził się 13 maja 1986 roku w Londynie. Aktorstwem zajmował się już jako nastolatek. Grywał wówczas w spektaklach Barnes Theatre Company. W przerwach od występów na scenie chodził na castingi, próbując dostać się na duży ekran. Po raz pierwszy udało mu się to w 2004 roku. Zadebiutował w ekranizacji „Targowiska próżności” jako dorosły Rawdy Crawley. Rok później pojawił się w filmie „Harry Potter i Czara Ognia”, w którym zagrał Cedrika Diggory’ego. Wtedy po raz pierwszy zwróciła na niego uwagę nastoletnia widownia. Prawdziwy przełom w karierze Pattinsona był jednak dopiero przed nim.

Od „Zmierzchu” do „Batmana”

W grudniu 2007 roku ogłoszono, że 21-letni Robert został wybrany do roli Edwarda Cullena – ukochanego Belli Swan z bardzo popularnej już wtedy sagi „Zmierzch”. Pierwszy film o miłości wampira Edwarda i śmiertelniczki trafił na ekrany rok później i momentalnie uczynił z młodego aktora bożyszcze nastolatek. Pattinson był związany z rolą Cullena przez cztery lata, co na zawsze odmieniło jego życie. Seria uczyniła z niego i partnerującej mu Kristen Stewart gwiazdy światowego formatu, jednocześnie stając się ich przekleństwem. Uwielbiane przez nastolatki produkcje były miażdżone w recenzjach krytyków, a grający w nich aktorzy kolekcjonowali nominacje do Złotych Malin.

Na szczęście aktorowi udało się przerwać złą passę i udowodnić, że jego wachlarz aktorskich umiejętności nie ogranicza się do rzucania pożądliwych spojrzeń. 10 lat po zakończeniu filmowej sagi „Zmierzch” aktor jest uznawany za jeden z największych talentów Hollywood, a w swoich dziełach obsadzają go twórcy tacy jak Christopher Nolan czy Robert Eggers. W 2022 roku zobaczymy go także w roli Batmana, na co czekają fani superherosa na całym świecie.

Które role Pattinsona zasługują na największą uwagę i jakie filmy z jego udziałem warto zobaczyć? Poniżej znajdziesz zestawienie TOP 7 filmów z Robertem Pattinsonem:

1. „Zmierzch” – seria filmów (2008-2012)

Trudno wyobrazić sobie, by jakikolwiek fan aktora nie znał „Zmierzchu”. Grzechem byłoby jednak pominięcie tej produkcji w zestawieniu najważniejszych filmów w karierze aktora. Wszystko, co najważniejsze, zostało już opisane powyżej. Warto jedynie dodać, że za rolę zakochanego wampira otrzymał 6 nominacji do Złotej Maliny, jednocześnie zdobywając 11 statuetek w ramach Teen Choice Awards.

Robert Pattinson szczerze nienawidzi ekranizacji książek Stephenie Meyer, czego nie ukrywał już podczas ich promocji, śmiejąc się z idiotycznych rozwiązań fabularnych i nielogicznych zachowań bohaterów. Nie wiadomo jednak, jak potoczyłaby się jego kariera, gdyby w 2007 roku nie przyjął roli tajemniczego Edwarda.

2. „Twój na zawsze” (2010)

„Twój na zawsze” to melodramat o miłości zbuntowanego Tylera i ułożonej Ally. Choć w obrazie Allena Coultera Pattinson za wszelką cenę stara się zerwać z emploi błyszczącego w słońcu krwiopijcy, nie da się ukryć, że rolę w tym romansie dla młodzieży otrzymał właśnie na fali popularności „Zmierzchu”. Film „Remember Me” zadebiutował na ekranach między „Księżycem w nowiu” a „Zaćmieniem”.

3. „Good Time” (2017)

Po wielu rolach uwodzicieli i amantów, w połowie drugiej dekady XXI wieku Pattinson zaczął wreszcie grywać nieco innych bohaterów. Jego talent dostrzeżono w niezależnym dramacie „Good Time”, którego premiera odbyła się na festiwalu w Cannes. Aktor gra ubogiego chłopaka o imieniu Connie, który – chcąc związać koniec z końcem – decyduje się napaść na bank. W skoku ma mu pomóc Nick, jego młodszy, niepełnosprawny umysłowo brat. Niestety, nic nie idzie zgodnie z planem i Nick trafia za kratki. By wyciągnąć brata z więzienia, Connie musi zdobyć 10 000 dolarów.

4. „Król” (2019)

Film o początkach sprawowania władzy w Anglii przez Henryka V, który z próżnego lekkoducha musiał zmienić się w silnego króla, stawiającego czoło przeciwnikom na dworze oraz wrogom na wojnie.

Gwiazdor „Zmierzchu” nie gra jednak głównej roli w tym historycznym filmie Netflixa (otrzymał ją Timothée Chalamet), a występuje tu jedynie jako postać epizodyczna. Jego wymuskany i sadystyczny Ludwik de Valois kradnie show, ilekroć pojawia się na ekranie.

5. „The Lighthouse” (2019)

W horrorze psychologicznym Roberta Eggersa, współczesnego mistrza kina grozy, Pattinson zagrał u boku Willema Dafoe. Wcielił się w postać jednego z dwóch latarników, którzy w odosobnieniu powoli tracą zdrowie psychiczne. Nad wewnętrznym światem każdego z nich zaczynają dominować przerażające demony przeszłości, od których nie ma ucieczki.

Za rolę w filmie „Lighthouse” artysta otrzymał nominację do nagrody Film Independent.

6. „Tenet” (2020)

„Tenet” to ostatni film Christophera Nolana, twórcy „Prestiżu”, „Incepcji” i „Dunkierki”. Jego fabułę trudno jest opisać w kilku zdaniach, ograniczymy się więc do tego, że Robert Pattinson gra w nim tajemniczego mężczyznę o imieniu Neil, który pełni funkcję przyjaciela i przewodnika głównego bohatera (John David Washington). Choć „Tenet” jest uważany za jeden z najsłabszych filmów w karierze Nolana, warto obejrzeć go właśnie z powodu Pattinsona, który po raz kolejny daje tu popis swoich umiejętności aktorskich.

7. „Diabeł wcielony” (2020)

„Diabeł wcielony” to opowieść o młodym chłopaku (Tom Holland), który za wszelką cenę stara się chronić siebie i swoich bliskich przed wszechobecnym złem. Robert Pattinson gra się tu w demonicznego pastora, który manipuluje wiernymi i molestuje seksualnie młode członkinie wspólnoty. Ostrzegamy – po tym filmie długo nie spojrzysz na swojego ukochanego aktora tak, jak wcześniej.

Gdyby premiera filmu The Batman” odbyła się zgodnie z pierwotnym planem, na powyższej liście z pewnością znalazłoby się także nowe dzieło Matta Reevesa. Niestety, pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany filmowcom, więc Roberta Pattinsona w roli Mrocznego Rycerza będziemy mogli podziwiać dopiero w 2022 roku. Na ekranie partnerować mu będą Zoe Kravitz jako Kobieta-Kot oraz Colin Farrell jako Pingwin. Jak prezentują się w tych kultowych rolach, można na razie oglądać jedynie w pierwszych zwiastunach filmu.

Archiwum: marzec 2024