Madonna Louise Ciccone, urodzona w 1958 roku w Bay City, to artystka, którą światowa widownia kojarzy przede wszystkim jako piosenkarkę i gwiazdę muzyki. Jest laureatką siedmiu nagród Grammy oraz członkinią Rock and Roll Hall of Fame. Jej piosenki, takie jak „Frozen” czy „Like a Virgin”, były wielkimi hitami, pokochanymi przez miliony. Ale czy wiesz, że ta słynna wokalistka przez lata realizowała się także jako aktorka?

Madonna wystąpiła w ponad dwudziestu tytułach na przestrzeni lat 80. i 90. Niektóre przyniosły jej wielkie uznanie, inne zaś – gorzką krytykę. Po 2002 roku w zasadzie przestała się pokazywać w kinowych produkcjach. Przekonaj się, które filmy z Madonną są warte obejrzenia. Dowiedz się też, które z nich lepiej omijać. Bo i te gorsze, acz znane tytuły znajdą się na naszej liście.

„Rozpaczliwie poszukując Susan”

Główną bohaterką tej opowieści jest Roberta (Rosanna Arquette), mężatka, która mieszka w New Jersey. Popada stopniowo w rutynę życia codziennego. Rozrywkę przynosi jej regularne obserwowanie gazetowych informacji o przygodach miłosnych niejakiej Susan (Madonna). Roberta marzy o tym, by być jak owa bohaterka. Niespodziewanie jej życzenie się spełnia, gdy w wyniku zbiegu okoliczności zostaje wzięta za Susan. Tak zaczyna się niekończące się pasmo przygód i nietypowych zdarzeń. Madonna dała się tu poznać jako aktorka obdarzona nie tylko ponadprzeciętna urodą, ale też prawdziwym talentem komediowym.

„Niespodzianka z Szanghaju”

Film przygodowy z 1986 roku, który opowiadał historię pewnej kobiety. To misjonarka, która próbuje odnaleźć skradzione opium, potrzebne do produkcji leków. Pomaga jej w tym pewien poszukiwacz skarbów. W tej produkcji Madonnie partnerował Sean Penn. Partnerował zresztą nie tylko na ekranie, bo w tamtym czasie byli małżeństwem.

Obraz został dosłownie zmiażdżony przez krytyków. Otrzymał też nominacje do Złotych Malin dla najgorszego filmu, reżysera, aktora… A sama Madonna dostała Złotą Malinę dla najgorszej aktorki. Na liście filmów z Madonną ten tytuł znalazł się w ramach filmoznawczej ciekawostki oraz przestrogi.

„Dick Tracy”

Komiksowa i szalona wariacja na temat kina noir. Tytułowy bohater, w którego wciela się Warren Beatty, to detektyw, który ściga różnej maści kryminalistów. Wplątuje się w pojedynek z bossem przestępczego półświatka, Big Boyem Caprice; w tej roli Al Pacino, który za ową kreację dostał nominację do Oscara. Madonna pojawia się tu na drugim planie, jako Breathless Mahoney. Kobieta o wiele mówiącym nazwisku to ponętna niewiasta, której trudno się oprzeć. Rola może nie bardzo wymagająca, ale Madonna była do niej bardzo dobrze dopasowana.

Sam film to niezły kryminał przygotowany z przymrużeniem oka i bardzo oryginalną stylizacją. Warto też dodać, że za ten tytuł Madonna dostała… Oscara. Ale nie za aktorstwo, lecz za najlepszą piosenkę filmową „Sooner Or Later (I Always Get My Man)”.

„Ich własna liga”

Tym razem zgoła odmienny gatunek, bo film sportowy traktujący o baseballu. Fabuła tej, w dużej mierze komediowej, produkcji rozgrywa się w latach 40. Wielu zawodowych sportowców zostaje powołanych do wojska w związku z II wojną światową. Aby fani sportu nie pozostali bez rozrywki, stworzona zostaje kobieca liga baseballu. Głównymi bohaterkami są siostry (Geena David i Lori Petty), które zostają baseballistkami w drużynie Rockford Peaches. Trenerem zostaje zmagający się z problemem alkoholowym Jimmy Dugan (Tom Hanks). Madonna zagrała jedną z baseballistek, a zarazem i do tego filmu skomponowała piosenkę, która była nominowana do Złotego Globu.

„Evita”

Wśród filmów z Madonną ten odniósł największy sukces. To historia życia Evy Peron, żony argentyńskiego przywódcy Juana Perona. Eva wychowywała się w biedzie i przez lata tak też żyła. Gdy jednak spotkała Perona, jej życie diametralnie się zmieniło.

Dobrze zrealizowany musical w reżyserii Alana Parkera, odznaczający się przede wszystkim znakomitą muzyką. Najbardziej ceniona rola Madonny, za którą w 1996 roku otrzymała Złoty Glob dla najlepszej aktorki w komedii lub musicalu. Zdobyła też Złoty Glob oraz Oscara za piosenkę „You Must Love Me”.

„Śmierć nadejdzie jutro”

Wśród filmów z Madonną znalazła się również część przygód Jamesa Bonda. Niestety, jedna ze słabszych, bo „Śmierć nadejdzie jutro” z 2002 roku to film, który nie przypadł do gustu fanom, został zmiażdżony przez krytykę i po latach często wymieniany jest jako jedna z najgorszych odsłon przygód 007. Słodko-gorzka przygoda Ciccone. Królowa popu dostała za ten obraz nominację do Złotego Globu za piosenkę „Die Another Day”, ale także Złotą Malinę dla najgorszej aktorki drugoplanowej. Jak się miało okazać, była to jedna z dwóch jej ostatnich ról filmowych.

„Rejs w nieznane”

Ostatnią była zaś ta w filmie, który wyreżyserował jej ówczesny mąż, Guy Ritchie. Komedia romantyczna opowiadająca o parze rozbitków, którzy zakochują się w sobie.

Film nudny, banalny, z kiepskim scenariuszem i zupełnie nieudany. Odnotować go warto jako spektakularny kres kariery omawianej tu postaci. To kolejnych z filmów z Madonną, za którego otrzymała ona Złotą Malinę dla najgorszej aktorki. Sam obraz łącznie zgarnął aż pięć tych niechlubnych „wyróżnień”. Jeżeli jesteś ciekaw, jak bardzo zły był ten tytuł, lepiej spraw, by twoja ciekawość pozostała niezaspokojona.

Filmy z Madonną – podsumowanie

Wielu twórców przeżywa wzloty i upadki, ale w przypadku Madonny to prawdziwa sinusoida. „Evita” przyniosła jej wielkie uznanie. Inne filmy z Madonną okazały się jednak fatalnymi porażkami. Bywało różnie, ale mimo wszystko niejeden pozazdrościłby artystce takiej kariery.

Archiwum: luty 2024