Aktor, którego cały świat pokochał za rolę Jacka Sparrowa w serii „Piraci z Karaibów”, przyszedł na świat jako John Christopher Depp. Urodził się 9 czerwca 1963 roku w stanie Kentucky. Debiutował w słynnej serii „Koszmar z ulicy wiązów”, gdzie w połowie lat 80. wcielił się w jedną z ofiar Freddy’ego Kruegera. Pierwsze głosy uznania przyniósł mu występ w „Plutonie” Olivera Stone’a, zaś popularność – rola młodego policjanta, Toma Hansona, w serialu „21 Jump Street”. Prawdziwy przełom w karierze aktora nastąpił jednak w 1990 roku, kiedy zagrał swoją pierwszą rolę u Tima Burtona.
Począwszy od „Edwarda Nożycorękiego”, a skończywszy na „Mrocznych cieniach” z 2012 roku, współpraca Johnny’ego Deppa z reżyserem „Soku z żuka” zawsze owocowała wyjątkowymi i nietuzinkowymi dziełami. Depp jako naczelny outsider Hollywood, który nigdy nie chciał robić atutu ze swojej urody, idealnie wpasował się w filmowy świat Burtona – wizjonera o niezwykłej wyobraźni i turpistycznych zapędach. Łącznie nakręcili razem 9 filmów, z których 3 znajdziecie w poniższym zestawieniu. Bo choć najwięcej rozgłosu i zysków przyniosła Deppowi rola Jacka Sparrowa, to właśnie u twórcy „Gnijącej panny młodej” zaprezentował prawdziwy wachlarz swoich aktorskich możliwości.
Filmy z Johnnym Deppem – top 10 tytułów
Na filmografię Johnny’ego Deppa składa się prawie 100 ról w filmach, serialach i animacjach. Aktor próbował także swoich sił jako reżyser i producent filmowy. Z obszernej listy jego dokonań artystycznych wybraliśmy krótką listę tytułów, które zasługują na największą uwagę. Zostały ułożone w porządku chronologicznym. Oto top 10 filmów z Johnnym Deppem.
1. „Edward Nożycoręki” (1990)
Pierwsza ważna rola Johnny’ego Deppa, a zarazem jeden z najlepszych filmów zarówno w jego karierze, jak i w dorobku Tima Burtona. Tytułowy bohater jest dziełem szalonego naukowca, który w miejscu jego dłoni umieścił potężne nożyce. Edward, pomimo upiornego wyglądu, jest chłopakiem bardzo nieśmiałym i wrażliwym. Kiedy po śmierci swego twórcy trafia do kolorowego miasteczka, służy lokalnej społeczności jako fryzjer i ogrodnik. Zakochuje się też w ślicznej, młodziutkiej Kim (Winona Ryder).
2. „Co gryzie Gilberta Grape’a?” (1993)
Johnny Depp jako Gilbert Grape – nieszczęśliwy nastolatek, który musi opiekować się niepełnosprawnym bratem, siostrami i otyłą matką. Jego szare życie zaczyna nabierać kolorów, gdy pojawia się w nim urocza Becky. Choć tytułową rolę kreował tu właśnie Depp, wszyscy kojarzą dramat Hallstroma przede wszystkim z olśniewającą kreacją 19-letniego Leonarda DiCaprio, który wcielił się w jego upośledzonego umysłowo brata.
3. „Ed Wood” (1994)
Film biograficzny o twórcy uznawanym za najgorszego reżysera w historii kina, który nigdy nie zrezygnował jednak ze swoich marzeń. Johnny Depp wcielił się w postać Eda Wooda. Za kamerą stanął Tim Burton.
4. „Don Juan De Marco” (1994)
Johnny Depp w roli najsłynniejszego kochanka w dziejach. A dokładniej – chłopaka w trakcie terapii psychiatrycznej, któremu wydaje się, że jest Don Juanem we własnej osobie. Wypalony zawodowo psychiatra początkowo lituje się nad młodzieńcem żyjącym w świecie fantazji, z czasem jednak zaczyna uczyć się od niego wrażliwości na piękno i miłość. Film Jeremy’ego Levena promował jeden z największych hitów Bryana Adamsa „Have You Ever Really Loved A Woman?”. W obsadzie obok Deppa znaleźli się Marlon Brando i Faye Dunaway.
5. „Truposz” (1995)
„Truposz” to jedno z najważniejszych dzieł Jima Jarmuscha. Jego akcja została osadzona w XIX wieku. Depp wciela się tutaj w ubogiego chłopaka, który po śmierci rodziców miał objąć stanowisko księgowego w małej fabryce. Zrządzenie losu sprawiło jednak, że jego plany legły w gruzach. Wyjęty spod prawa wyrusza w egzystencjalną podróż w towarzystwie rdzennego Amerykanina o imieniu Nikt, który (przez zbieżność nazwisk) bierze go za Williama Blake’a ze „Stowarzyszenia Umarłych Poetów”.
6. „Donnie Brasco” (1997)
Donnie Brasco tak naprawdę nazywał się Joe Pistone i był agentem FBI, który inwigilował środowisko mafijne. W końcu zaprzyjaźnił się z jednym z gangsterów, Benjaminem „Leftym” Ruggiero, co postawiło go przed ogromnym dylematem moralnym. Film Mike’a Newella został oparty na faktach. Johnny Depp wcielił się w nim w tytułowego bohatera. Lefty’ego zagrał natomiast Al Pacino.
7. „Czekolada” (2000)
Romans z udziałem Juliette Binoche, w którym Depp mógł zaprezentować swój talent muzyczny. Film opowiada o młodej, samotnej matce, która pod koniec lat 50. osiedla się w małym miasteczku Lasquenet na południu Francji. Na miejscu otwiera sklepik z czekoladkami. Jej liberalne poglądy nie podobają się jednak burmistrzowi, robi więc wszystko, by Vianne opuściła jego miasto. Kiedy już prawie udaje mu się osiągnąć cel, do Lasquenet przybywa grupa żeglarzy z przystojnym Rouxem na czele. W roli Rouxa oczywiście Johnny Depp.
8. „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły” (2003)
Przygoda Johnny’ego Deppa z „Piratami z Karaibów” trwała 14 lat i obejmowała 5 filmów. A wszystko zaczęło się w 2003 roku od „Klątwy Czarnej Perły”. To właśnie tam po raz pierwszy pojawił się egoistyczny, ekscentryczny, zdradliwy i przebiegły kapitan Jack Sparrow, którego pokochali widzowie na całym świecie. W pierwszym z filmów Gore’a Verbinskiego miał być jedynie barwnym dodatkiem do historii Williama i Elizabeth (Orlando Bloom i Keira Knightley). Szybko jednak stał się centralną postacią całej serii. Szalony Jack Sparrow w 2004 roku przyniósł Deppowi pierwszą w karierze nominację do Oscara.
9. „Marzyciel” (2004)
Druga nominacja do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej pojawiła się po filmie „Marzyciel”. Depp zagrał w nim autora „Piotrusia Pana”, którego do stworzenia słynnej baśni zainspirowała znajomość z pewną wdową i jej czterema synami. Na ekranie partnerowali mu m.in. Kate Winslet, Julie Christie, Dustin Hoffman i Freddie Highmore.
10. „Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street” (2007)
„Sweeney Todd” to kolejny upiorny efekt kolaboracji Deppa i Burtona. Tym razem w formie musicalu. Film, będący ekranizacją słynnej broadwayowskiej sztuki, opowiada o mężczyźnie, który szuka zemsty za krzywdy zadane jego żonie i córce. W tym celu zawiera pakt z prowadzącą cukiernię panią Lovett. On w swoim nowo otwartym zakładzie fryzjerskim podcina klientom gardła, a ona dzięki temu otrzymuje nadzienie do swoich popularnych ciasteczek.
Za rolę Sweeneya aktor otrzymał trzecią w karierze nominację do Oscara. W obsadzie znaleźli się także: Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Timothy Spall i Sacha Baron Cohen.
Johnny Depp jest jedną z najbardziej uwielbianych współczesnych gwiazd kina, jednak jego życie prywatne nie jest godne naśladowania. Będąc nie tylko aktorem, ale i muzykiem rockowym, od początku kariery popadał w konflikty z prawem. Demolował pokoje hotelowe, wszczynał awantury, przesadzał z alkoholem i innymi używkami. Był też w wielu burzliwych związkach: był zaręczony z Winoną Ryder, spotykał się Kate Moss, a z Vanessą Paradis ma dwójkę dzieci. Miał również dwie żony. Z pierwszą z nich, Lori Allison, rozwiódł się po dwóch latach. Małżeństwo z Amber Heard trwało jeszcze krócej, bo zaledwie rok. Po rozwodzie była żona oskarżyła go o przemoc fizyczną i psychiczną, przez co w połowie drugiej dekady XXI wieku Johnny Depp popadł w niełaskę Hollywood. Stracił w ten sposób rolę w familijnej serii „Fantastyczne zwierzęta”, gdzie wcielał się w postać czarnoksiężnika Grindelwalda. W filmie z 2022 roku zastąpi go Mads Mikkelsen.