Od czterech dekad cieszy widzów swoją nieposkromioną charyzmą. Ujawnia ją w produkcjach kryminalnych, poważnych dramatach, a czasem nawet filmach akcji. Twórca niezwykle wszechstronny, a zarazem zawsze uwidaczniający pewne znamienne cechy aktorskiego stylu. Zaliczają się do nich bijąca z ekranu pewność siebie i spokój oraz charakterystyczny głos.

To właśnie Denzel Washington. Chciałoby się powiedzieć – jeden z najlepszych aktorów afroamerykańskich. Osiem nominacji do Oscara nie wzięło się znikąd. Bez wątpienia jest on jednym z najlepszych artystów w swoim fachu. Tytułów godnych obejrzenia z Denzelem w roli głównej jest tak wiele, że spokojnie starczyłoby ich na kilka takich rankingów. Tu znajdziesz te, które przyniosły mu najwięcej uznania, okazały się przełomowe w jego karierze czy też są zwyczajnie – choć subiektywnie – najlepsze. Oto filmy z Denzelem Washingtonem, które musisz obejrzeć!

„Krzyk wolności”

Krzyk wolności plakat

W pierwszej połowie lat 80. grywał mniejsze i większe role w filmach, o których dziś niewielu pamięta. Zagrał też w przeszło 130 odcinkach popularnego serialu dramatycznego „St. Elsewhere”, gdzie wcielał się w postać utalentowanego lekarza. Jednak prawdziwym przełomem okazał się dla niego „Krzyk wolności” z 1987 roku w reżyserii Richarda Attenborough.

Wcielił się w postać Steve’a Biko, słynnego obrońcy praw człowieka z RPA, toczącego walkę z apartheidem. Rola w tym poruszającym dramacie przyniosła mu pierwszą w karierze nominację do Oscara, za drugi plan. Film porusza tematy walki o wolność oraz uprzedzeń rasowych.

„Chwała”

chwała plakat

Dramat historyczny Edwarda Zwicka z 1989 roku. Osadzony w realiach wojny secesyjnej. Opowiada historię oddziału złożonego wyłącznie z czarnoskórych żołnierzy. Ich przywódcą został biały pułkownik grany przez Matthew Brodericka.

Washington, wcielający się w szeregowego, otrzymał pierwszego w karierze Oscara za najlepszą rolę drugoplanową. Solidny film z historią w tle.

„Malcolm X”

Malcolm X plakat

Spotkanie Washingtona ze Spike’em Lee, słynnym afroamerykańskim reżyserem, który w swoich filmach od lat porusza problemy rasizmu.

W tej monumentalnej biografii Malcolma X, drugiego najsłynniejszego obrońcy praw Afroamerykanów obok Martina Luthera Kinga, Denzel zagrał tytułowego bohatera. Na ekranie był taki jak Malcolm X – emanujący siłą i energią, zjednujący sobie tłumy.


„Raport Pelikana”

Raport Pelikana plakat

Dotychczas opisane filmy z Denzelem Washingtonem odznaczają się wspólną cechą – są dramatami dużej wagi. Rzeczywiście, niejednokrotnie występował w produkcjach, w których poruszane były kwestie uprzedzeń i inne ważne problemy. Ale wystąpił też w wielu innych filmach.

Jednym z nich był „Raport Pelikana” Alana J. Pakuli, w którym partnerowała mu Julia Roberts. Wciągający thriller opowiadający o tajemniczej śmierci sędziego na podstawie powieści Johna Grishama.


„Karmazynowy przypływ”

Karmazynowy przypływ plakat

Znów wyjątkowy duet, tym razem z Gene’em Hackmanem. Obaj w tym filmie Tony’ego Scotta zagrali oficerów. Bohaterowie, zamknięci na pokładzie łodzi podwodnej, zmuszeni są podjąć trudne decyzje, stając w obliczu poważnego konfliktu.

Czy wygra temperament Hackmana, czy opanowanie Denzela? Trzymający w napięciu dramat wojenny prezentujący starcie dwóch przeciwstawnych charakterów.


„Huragan”

Huragan plakat

Historia boksera Rubina Cartera, który został niesłusznie oskarżony o zabójstwo i skazany na dożywocie. Przez lata walczył o sprawiedliwość, przebywając w celi.

Denzel Washington przekonująco oddał tu zarówno sportowe wyczyny bohatera, jak i towarzyszący mu intymny dramat zniewolenia. Ta wymagająca rola przyniosła mu Złoty Glob dla najlepszego aktora w dramacie.


„Dzień próby”

Dzień próby plakat

Filmy z Denzelem Washingtonem najczęściej ukazują go jako pozytywnego bohatera. Tym razem jest inaczej. Policjant, którego zagrał w filmie Antoine’a Fuqua, gra nieczysto i bardziej niż na walce ze złem zależy mu na walce o własny byt.

Nietypowa kreacja w dorobku aktora, za którą Denzel otrzymał drugą Nagrodę Akademii, choć niektórzy do dziś uważają, że wtedy powinien wygrać Russell Crowe za „Piękny umysł”. Trudno jednak zaprzeczyć, że rola Washingtona poraża energią i obezwładnia widza trudnym do przeniknięcia złem lęgnącym się w bohaterze.

„Człowiek w ogniu”

Człowiek w ogniu plakat

Tym razem aktor gra ochroniarza małej dziewczynki, w którą wcieliła się Dakota Fanning. Zmagający się z wieloma demonami mężczyzna początkowo niechętnie podchodzi do swej podopiecznej. Jednak z czasem rodzi się między nimi sympatia, a nawet przyjaźń.

Gdy w wyniku urządzonej zasadzki mała Lupita zostaje porwana, John Creasy postanawia zrobić wszystko, by ją odnaleźć. Mocny film, pełen napięcia i emocji.


„American Gangster”

American Gangster plakat

W tej produkcji Washington wciela się we Franka Lucasa, handlarza narkotyków, który dzięki sprytowi i uporowi dochodzi do pozycji prawdziwego nowojorskiego króla.

W filmie Ridleya Scotta toczy pojedynek z nieprzejednanym i nieprzekupnym policjantem Richiem (w tej roli Russell Crowe). Co tu dużo mówić – to modelowy dramat gangsterski, który musisz zobaczyć.
„Księga ocalenia”

Księga ocalenia plakat

Nieco inna stylistyka. Tym razem wraz z Denzelem wkroczysz do pustynnego postapokaliptycznego świata. Jako Eli przemierza on tu bezkres pustkowia, niosąc ze sobą tajemniczą księgę, która ponoć może ocalić ludzkość.

Toczy potyczki z wieloma wrogami, wśród których zobaczysz m.in. Gary’ego Oldmana. Film niesiony charyzmą protagonisty i charakterem dusznej, niepokojącej przestrzeni.


„Lot”

Lot plakat

Filmy z Denzelem Washingtonem przedstawiają czasem bohaterów ambiwalentnych. Takim jest pilot, którego napotkasz w tej historii. W brawurowy sposób uratował samolot i pasażerów z katastrofy. Jednak potem okazało się, że w czasie lotu był pijany.

Czy wykaraska się z tarapatów? Czy upora się z nałogiem alkoholowym? Kameralny, przejmujący i świetnie zagrany dramat, opowiadający o radzeniu sobie z własnymi słabościami.


„Bez litości”

Bez litości plakat

Jeżeli ktoś twierdzi, że 60 lat to zdecydowanie za wiele, by grać główną rolę w filmie akcji, to znaczy, że nie widział „Bez litości”. Film luźno oparty na popularnym serialu „The Equalizer” z lat 80. przedstawia losy byłego tajnego agenta, który nieopatrznie zostaje wplątany w gangsterskie porachunki. Ale jego wrogowie nie wiedzą, z kim zadarli. Robert McCall urządza w tym filmie jatkę, której nie powstydziliby się Stallone i Schwarzenegger.

Jedni powiedzą, że to nudne, gdy protagonista tak łatwo radzi sobie z wrogami. Inni, że to kino akcji w starym, dobrym stylu. Tytuł doczekał się sequela; parę lat później powstał „The Equalizer 2”.

Filmy z Denzelem Washingtonem – podsumowanie

Niby zawsze ten sam, a jednak często zupełnie inny. Taki w swoich kreacjach jest przedstawiony tu aktor. A przecież wartościowych filmów z Denzelem Washingtonem jest o wiele więcej! „Plan doskonały”, „Safe House”, „Kandydat”, „Filadelfia”… Nie starcza miejsca, by wymieniać! Jeżeli szukasz filmu, który będzie gwarancją jakości, filmografia tego właśnie aktora to dobry kierunek!

Archiwum: styczeń 2024