Brad Pitt filmografia

Aktor Brad Pitt dorobił się już bogatej filmografii i wielu prestiżowych nagród, między innymi Oscara, kilka Złotych Globów oraz statuetki BAFTA. Znany jest nie tylko z fantastycznych produkcji, ale również z burzliwego życia prywatnego. Jest byłym mężem Jennifer Aniston, z którą poznał się ma planie serialu „Przyjaciele”. Swego czasu para była na ustach wszystkich, niestety małżeństwo rozpadło się z medialnym hukiem, ponieważ aktor związał się z równie popularną aktorką – Angeliną Jolie.

„Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” (2009), reż. David Prior

Benjamin Button rodzi się jako starzec, a z biegiem lat jego cykl życia toczy się na odwrót – z wiekiem młodnieje. Ze względu na swoją nietypową przypadłość zostaje porzucony, więc wychowuje się w domu starców, gdzie zakochuje się w poznanej tam dziewczynie. Brad Pitt wciela się w rolę tytułowego bohatera, którego historia każdego chwyta za serce.

„Bękarty wojny” (2009), reż. Quentin Tarantino

Niesamowity film wojenny z ważnym reżyserskim przesłaniem. Brad Pitt dostał rolę porucznika Aldo Reine’a i zagrał go fantastycznie. Jest czarujący, zabawny, a jednocześnie brutalny. Bez wątpienia nie tylko jego praca jest odpowiedzialna za jego sukces tego filmu, ale mówiąc o „Bękartach wojny”, nie można z uśmiechem nie wspomnieć scen z jego udziałem.

„Pan i Pani Smith” (2005), reż. Doug Liman

Prawdopodobnie to film odpowiedzialny za rozpad małżeństwa Pitta i Jennifer Aniston. Komedia sensacyjna opowiada o małżeństwie tajnych szpiegów, którzy nawzajem nie wiedzą o swoich profesjach. Tytułową Panią Smith zagrała Angelina Jolie, a Pana Smitha Brad Pitt. Tuż po realizacji filmu aktorzy związali się ze sobą. Nie był to tylko przelotny romans, ponieważ wzięli ze sobą ślub i doczekali się trójki dzieci. Para rozwiodła się w 2019 roku.

„Pewnego razu w Hollywood” (2019), reż. Quentin Tarantino

Spektakularna rola Pitta, w której udowodnił, że z wiekiem nie traci formy i jest coraz lepszym aktorem. Mimo że gra drugoplanową postać i ma wyśmienite towarzystwo w postaci Leonardo DiCaprio, jego rola wybija się na pierwszy plan. Po premierze filmu wszyscy krytycy doceniali jego kunszt. Bez jego udziału ten film byłby z pewnością inny.

„Wywiad z wampirem” (1994), reż. Neil Jordan

Kultowy film i kultowa rola Brada, w którym jako wampir Louis de Pointe du Lac opowiada niedowierzającemu dziennikarzowi niewiarygodną historię swojej przemiany z człowieka w wampira. Czy mroczna historia Louisa jest prawdziwa? To film, który do tej pory budzi wiele kontrowersji i jest wpisywany do kanonu najlepszych filmów o wampirach.

„12 małp” (1995), reż. Terry Gilliam

Kolejny film to thriller z Bradem Pittem, w którym mógł w pełni pokazać, że nie jest tylko kolejnym aktorem z ładną twarzą. U boku Bruce’a Willisa oprowadza nas po tajemniczej rzeczywistości science-fiction – przyszłości zniszczonej przez choroby. Aktor wcielił się w rolę socjopatycznego przywódcy Goinesa.

„Joe Black” (1998), reż. Martin Brest

Oniryczny film z Bradem Pittem w roli głównej. Śmierć przybiera ciało młodego, przystojnego mężczyzny (Brad Pitt) i prosi bogatego potentata medialnego (Anthony Hopkins), aby był jego przewodnikiem po życiu na Ziemi. Sytuacja rozwija się w nieoczekiwanym kierunku, ponieważ główny bohater zakochuje się w córce (Claire Forlani) swojego przewodnika.

„Furia” (2014), reż. David Airer

Jest kwiecień 1945 roku. Zahartowany w boju sierżant armii imieniem Don „Wardaddy” Collier (Brad Pitt) dowodzi czołgiem Sherman i jego pięcioosobową załogą podczas śmiertelnej misji za granicami wroga. Mniej liczebni, mniej uzbrojeni i z nowicjuszem wepchniętym do plutonu, Wardaddy i jego ludzie stają w obliczu przytłaczających przeciwności w heroicznych próbach uderzenia w centrum nazistowskich Niemiec.

„Troja” (2004), reż. Wolfgang Peterson

Film z Bradem Pittem w roli Achillesa. Adaptacja wiekopomnego eposu Homera pt. „Iliada”. Kluczową postacią do zwycięstwa lub przegranej w wojnie trojańskiej okazuje się jeden człowiek – Achilles, którego uważa się za najpotężniejszego żyjącego wojownika. Arogancki, buntowniczy i niepokonany służy tylko własnej chwale. Zginą tysiące ludzi, ale czy miłość przyniesie zagładę całemu narodowi?

„Ocean’s eleven: Ryzykowna gra” (2001), reż. Steven Soderbergh

Komedia kryminalna, w której wytrawny złodziej (George Clooney) organizuje grupę przestępczą złożoną z 11 specjalistów. Ich celem jest skomplikowany napad na kasyno. To ma być skok ich życia, który zapewni im dożywotnie bogactwo. Brad Pitt zagrał jednego z przestępców – Rusty’ego Ryana.

W trakcie swojej pracy Brad Pitt wielokrotnie udowodnił, że odnajduje się w rozmaitych gatunkach filmowych, potrafi powołać do życia odmienne od siebie kreacje aktorskie i że nie musi dostawać głównych ról, żeby zaprezentować swój warsztat. Gwiazdor zagrał w dziesiątkach produkcji, a lista z tego artykułu to zaledwie wycinek jego dorobku, który uważamy za najbardziej kultowy i warty poznania.

Archiwum: marzec 2024