„Szybcy i wściekli” to jedna z najdłużej trwających serii filmowych w historii. Jej początki sięgają 2001 roku, kiedy Vin Diesel po raz pierwszy wcielił się w słynnego Dominica Toretto, a Paul Walker – w inwigilującego jego gang Briana O’Connera. Na przestrzeni 20 lat nakręcono łącznie dziewięć kinowych filmów pełnometrażowych, dwie krótkometrażówki, serial animowany i spin-off pt. „Hobbs i Shaw”. To jednak nie koniec serii o nielegalnych wyścigach samochodowych. Na 2022 rok planowana jest premiera „Szybkich i wściekłych 10”, sequel „Hobbsa i Shawa” oraz kolejny spin-off. Nie brakuje też filmów podobnych do „Szybkich i wściekłych”.

„Szybcy i wściekli” – galeria gwiazd

W głównej serii w najważniejsze role od początku wcielali się wspomniani już Vin Diesel i Paul Walker oraz Michelle Rodriguez jako Letty Oritz i Jordana Brewster jako Mia Toretto – siostra Dominica i przyszła żona Briana. W kolejnych odsłonach „Szybkich i wściekłych” dołączyli do nich Tyrese Gibson, Ludacris, Elsa Pataky, Gal Gadot, Sung Kang, Lucas Black, Nathalie Emmanuel, Charlize Theron oraz Dwayne „The Rock” Johnson i Jason Statham jako Luke Hobbs i Deckard Shaw. Wyjątkiem, w którym nie pojawiła się większość wspomnianej obsady, był film o podtytule „Tokio Drift”.

W 2013 roku „szybka rodzina” straciła jednego ze swoich najważniejszych członków. Paul Walker zginął tragicznie w wypadku samochodowym. Jego postać po raz ostatni pojawia się w siódmej części serii.

Filmy podobne do „Szybkich i wściekłych” – TOP 5 tytułów

Gigantyczna popularność franczyzy sprawiła, że jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się filmy podobne do „Szybkich i wściekłych”. Produkcje o rajdowcach kręcono już w latach 30., a kino akcji znało moc porządnych ekranowych pościgów od czasów słynnego „Bullita” z 1968 roku. Jednak dopiero seria z Vinem Dieselem wypromowała je na tak wielką skalę. Podczas gdy twórcy „Szybkich i wściekłych” wymyślali coraz bardziej skomplikowane i nieprawdopodobne sztuczki z udziałem samochodów, w kinach debiutowały podobne filmy kolejnych naśladowców. Które z nich są najbardziej podobne do hitu Universal Pictures? Oto 5 filmów typu „Szybcy i wściekli”:

„Death Race: Wyścig śmierci” (2008)

Film opowiada o brutalnych widowiskach organizowanych przez naczelnika więzienia. Podczas nich osadzeni ścigają się na śmierć i życie monstrualnymi pojazdami. Kiedy do zakładu karnego trafia były profesjonalny rajdowiec, ma tylko jeden wybór – wygrać krwawy wyścig albo zginąć na torze.

Remake produkcji z 1975 roku wyreżyserowany przez Paula W.S. Andersona. Główną rolę zagrał w nim Jason Statham. Po sukcesie produkcji zrealizowano trzy kolejne – w 2010, 2012 i 2018 roku. To jeden z filmów podobnych do „Szybkich i wściekłych”, który może budzić wiele emocji.

„Need for Speed” (2014)

Film Scotta Waugha z 2014 roku jest ekranizacją… popularnej gry wideo. Fabuła skupia się na kierowcy rajdowym wrobionym przez wspólnika w przestępstwo, którego nie popełnił. Po odsiadce wyroku Tobey Marshall postanawia zemścić się na dawnym kompanie. By wyrównać rachunki, zgłasza się do nielegalnego, ekskluzywnego rajdu ulicznego.

Choć „Need for Speed” nie należy do najbardziej artystycznych dzieł, jakie widział świat, w filmie pojawiła się plejada gwiazd. W główną rolę wcielił się znany z „Breaking Bad” Aaron Paul. U jego boku wystąpili m.in. Dominic Cooper, Michael Keaton i Rami Malek.

„Stuber” (2019)

Stu nigdy nie marzył, by zostać członkiem „rodziny” Dominica Toretto. Jest spokojnym i nieśmiałym kierowcą Ubera, który stara się jak może, by nie stracić pięciogwiazdkowej oceny. Kiedy do jego samochodu wsiada policjant ścigający niebezpiecznego mordercę, okazuje się to trudniejsze niż kiedykolwiek. Zabójczy pościg ulicami miasta Stu może przypłacić nie tylko spadkiem oceny, ale też własnym życiem.

W tej pełnej akcji i gagów szalonej komedii główne role zagrali Kumail Nanjiani i Dave Bautista. To ciekawa odmiana w zestawieniu filmów podobnych do „Szybkich i wściekłych”.

„Baby Driver” (2019)

Jedno z najpopularniejszych dzieł Edgara Wrighta, które przeciwnicy nazywają „słabą podróbką Drive dla gimnazjalistów”. Zwolennicy podziwiają je natomiast za musicalową wręcz choreografię pościgów samochodowych, świetne ujęcia zmontowane w rytm starych hitów, wartkie tempo i zaskakujące zwroty akcji. Właśnie dlatego to nie dramat z 2011 roku z Ryanem Goslingiem w roli tajemniczego kierowcy, lecz jego „podróbka dla gimnazjalistów” znalazła się na niniejszej liście.

Tytułową rolę w „Baby Driverze” zagrał Ansel Elgort. W gwiazdorskiej obsadzie filmu znaleźli się też Kevin Spacey, Jon Hamm, Eiza González, Jamie Foxx, Jon Bernthal oraz Lily James. Jeśli szukasz filmów podobnych do „Szybkich i wściekłych”, ale w bardziej komediowym wydaniu – ten będzie idealny!

„Diablo. Wyścig o wszystko” (2019)

A teraz zapnij pasy i trzymaj się fotela, bo swoją odpowiedź na filmy podobne do „Szybkich i wściekłych” zrealizowali także Polacy. Pomysł wydaje się kuriozalny, biorąc pod uwagę jakość efektów specjalnych w polskich produkcjach oraz budżety, jakimi zwykle dysponują początkujący twórcy znad Wisły. A jednak film „Diablo. Wyścig o wszystko” powstał i zadebiutował na ekranach kin w 2019 roku.

Głównym bohaterem jest tutaj Kuba, który angażuje się w nielegalne wyścigi uliczne, by zdobyć pieniądze na leczenie swojej chorej siostry. W jego rolę wcielił się Tomasz Włosok. Na ekranie partnerowała mu śmietanka polskiego kina, w składzie Cezary Pazura, Katarzyna Figura, Bogusław Linda, Rafał Mohr, Agnieszka Włodarczyk i Jacek Beler, a także Karolina Szymczak i Michał Roznerski.

Wymienione w niniejszym zestawieniu produkcje nie są być może najlepszymi filmami z artystycznego punktu widzenia, ale nie oszukujmy się – seria „Szybcy i wściekli” również do nich nie należy. I nie musi. Czasem, by produkcja stała się ulubionym tytułem milionów widzów na całym świecie i przynosiła miliony dolarów zysków, wystarczą hektolitry testosteronu, wartka akcja i szybkie samochody. Jeśli więc szukasz filmów podobnych do „Szybkich i wściekłych” – ta lista ci się przyda!

Archiwum: styczeń 2024