Dobra komedia potrafi rozweselić nawet w najbardziej pochmurny dzień. Wie o tym doskonale Nima Nourizadeh, reżyser filmu „Projekt X” (ang. „Project X”) z 2012 roku. To propozycja przede wszystkim dla nastolatków. Nie oznacza to jednak, że bardziej dojrzały widz nie odnajdzie w niej czegoś dla siebie. O czym jest ta szalona komedia? To opowieść o kumplach z liceum, którzy pewnego dnia postanawiają zorganizować imprezę stulecia. Taką, o której będzie się mówiło jeszcze przez wiele dekad. Jednakże ich plan wymyka się spod kontroli. To z kolei pociąga za sobą szereg zwariowanych sytuacji.

W rolach głównych zobaczysz tutaj m.in. Thomasa Manna, Olivera Coopera, Jonathana Daniela Browna, Daxa Flame’a i Kirby Bliss Blantona. Produkcja otrzymała aż 3 nominacje do nagród MTV (Złoty Popcorn).

„Supersamiec” – nerdzi szykują się na imprezę

Supersamiec plakat

Liceum jest wyjątkowo newralgicznym okresem w życiu każdego człowieka, przede wszystkim nerda, czyli osoby nie tylko mało popularnej w grupie swoich rówieśników, ale także niechętnie zapraszanej na imprezy. Dwaj kumple, Evan (Michael Cera) i Seth (Jonah Hill), pragną w końcu porządnie się zabawić. Pewnego dnia niespodziewanie dostają zaproszenie od ślicznej Jules (Emma Stone), która powierza im wielką misję. Młodzieńcy mają zorganizować alkohol na uczniowską balangę. Przed niepełnoletnimi pojawia się więc duże wyzwanie, od którego zależy ich życie socjalne…

Niezliczona liczba gagów i ciętego humoru sprawia, że film „Supersamiec” w reżyserii Grega Mottoli to wspaniała rozrywka, która pozwoli rozładować napięcie nawet po bardzo długim i ciężkim dniu. Udaną zabawę gwarantują świetne dialogi. Najlepszą rekomendacją niech będzie fakt, że za produkcję odpowiadają twórcy takich kinowych hitów jak „40-letni prawiczek” i „Wpadka”.

„Kac Vegas” – gdy zabawa posunie się o krok za daleko…

Kac Vegas plakat

Film „Kac Vegas” już dawno wymieniany jest jako jeden z najlepszych w swoim gatunku. Komedia opowiada o grupce młodych mężczyzn, którzy postanawiają spędzić wieczór kawalerski jednego z nich w Las Vegas. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że budząc się kolejnego dnia, nie pamiętają nic z imprezy. Sytuacja wydaje się wyjątkowo dziwna, ponieważ dodatkowo gubią przyszłego pana młodego. Nietrudno się domyślić, że ta historia nie może skończyć się dobrze.

W rolach głównych wystąpili Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis i Justin Bartha. Szalona komedia otrzymała Złoty Glob i kilka innych, prestiżowych nagród w branży filmowej. Co więcej, doczekała się kontynuacji. Doskonale wpisuje się w kanon filmów podobnych do „Projektu X”.

Młodość i beztroska w filmie „Spring Breakers”

Spring Breakers plakat

Przerwa wiosenna dla wielu nastolatków w USA oznacza niekończące się imprezy i rozpustę. Doskonale wiedzą o tym Faith (Selena Gomez), Candy (Vanessa Hudgens), Brit (Ashley Benson) i Cotty (Rachel Korine). Dramat „Spring Breakers” z 2012 roku to historia o tym, czym może skończyć się balangowanie bez żadnych zahamowań. Okazuje się, że istnieją pewne granice, a po ich przekroczeniu bohaterki mają do czynienia z fatalnymi konsekwencjami.

Produkcja „Spring Breakers” to propozycja dla osób, dla których nie istnieje żadne tabu. Film doczekał się kilku nagród, w tym MFF w Wenecji. To świetna propozycja dla fanów filmów podobnych do „Projektu X”

„Uczniowska balanga”, czyli niezapomniany czar lat 70.

Uczniowska balanga plakat

W zestawieniu filmów podobnych do „Projektu X” nie brakuje także starszych produkcji. Film „Uczniowska balanga” z 1993 roku to propozycja dla widzów, którzy cenią sobie kultowe komedie. Widz będzie miał okazję przekonać się, czym zakończy się wielka organizacja zwariowanej imprezy na koniec liceum. A będzie się działo, ponieważ akcja filmu toczy się w szalonych latach 70. Wtedy hasła o wolnej miłości, głośnej muzyce i mocnych używkach miały się całkiem dobrze.

Wartością dodaną filmu „Uczniowska balanga” jest skład aktorski. W rolach głównych zobaczysz takich aktorów jak Matthew McConaughey, Jason London, Milla Jovovich, Adam Goldberg i Rory Cochrane. Miłośnicy gatunku uważają, że to jedna z tych produkcji, które musi obejrzeć każdy koneser kina lat 90. ubiegłego wieku. Reżyserem i zarazem scenarzystą całości jest Richard Linklater, twórca hitów takich jak „Przed północą”, „Przed wschodem słońca” i „Życie świadome”.

„Human Traffic” – ostra jazda bez trzymanki

Human Traffic plakat

Zwariowana komedia „Human Traffic” z 1999 roku w reżyserii Justina Kerrigana to opowieść o weekendzie z życia pewnej grupy przyjaciół. Każdy z nich ma inne młodzieńcze problemy i przez cały tydzień musi borykać się z szarą rzeczywistością.

Aż do weekendu, kiedy to zaczynają imprezować do upadłego, bez żadnych hamulców. Twórcy w swojej produkcji sportretowali obraz współczesnych, młodych Europejczyków wraz ze wszystkimi ich rozterkami i radościami. To lekki i przyjemny film do obejrzenia dla poprawy nastroju.

Filmy krążące wokół tematów imprez uczniowskich od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego, ponieważ opowiadają o beztrosce i szaleństwie, często bez żadnych ograniczeń. Filmy podobne do „Projekt X” spodobają się wszystkim, którzy uwielbiają opowieści o nastolatkach i czasach całonocnych, zwariowanych imprez. I mowa tutaj nie tylko o młodych widzach. Także nieco bardziej dojrzały entuzjasta komedii będzie mógł powspominać minione czasy i po raz kolejny poczuć się jak młody wilk.

Archiwum: kwiecień 2024