Melodramat wszechczasów (bo tak mówi się o filmie „Pamiętnik” w reżyserii Nicka Cassavetesa) został zrealizowany na kanwie powieści Nicholasa Sparksa pod tym samym tytułem. Opowiada on o seniorze, który spędza swój czas, czytając historię o miłości chorej na Alzheimera kobiecie. A opowieść ta toczy się w trudnych latach 40. w Stanach Zjednoczonych. Wtedy w pewnym niewielkim miasteczku kwitnie miłość między bogatą dziewczyną a zupełnie zwyczajnym, ubogim chłopakiem.

W rolach głównych zobaczysz tutaj idola kobiet na całym świecie – Ryana Goslinga – w roli Noaha. Towarzyszy mu Rachel McAdams jako Allie. Film został doceniony przez krytyków filmowych i zdobył aż 8 prestiżowych nagród. Produkcję można oglądać na platformie Netflix. Jakie filmy podobne do „Pamiętnika” warto znać? Prześledź ten krótki ranking i spędź wieczór w atmosferze pełnej wzruszeń. Przyszykuj pudełko z chusteczkami i czytaj dalej.

„Titanic” – ta historia mogła zdarzyć się naprawdę

Titanic plakat

Wśród najlepszych filmów o miłości nie sposób nie wymienić kultowego „Titanica”. Produkcja w reżyserii Jamesa Camerona to hit 1997 roku – i to nie tylko za sprawą cudownej ballady w wykonaniu Celine Dion. Ten wyciskacz łez opowiada o parze kochanków, która oddaje się płomiennemu uczuciu mimo różnic społecznych. Niestety, ta historia nie będzie miała happy endu. W rolach głównych występują m.in. Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Billy Zane i Gloria Stuart.

„Titanic” jest jednym z tych filmów, które każdy miłośnik kina ogląda co najmniej kilka razy. Produkcja to niekwestionowany lider w liczbie otrzymanych nagród filmowych. Zdobyła aż 11 Oscarów, 4 Złote Globy i wiele innych. Od wielu lat wymieniana jest w ścisłej czołówce TOP 10 najlepszych filmów o miłości.

„Notting Hill”, czyli lekko i przyjemnie

Notting Hill plakat

On jest skromnym i całkiem przeciętnym pracownikiem księgarni. Ona to gwiazda światowego kina. Przez całkowity zbieg okoliczności rodzi się między nimi uczucie. Komedia romantyczna w reżyserii Rogera Michella to przede wszystkim pełna ciepła i dobrego humoru opowieść o tym, że można kochać ponad podziałami. To dobry film na pierwszą randkę, przyjemny wieczór solo lub w babskim gronie.

Wśród filmów podobnych „Pamiętnika” ten zyskuje na wartości również dzięki aktorom. Zobaczysz tu Hugh Granta, Julię Roberts, Rhysa Ifansa i Emmę Chambers. Na forach internetowych „Notting Hill” określany jest mianem współczesnej wersji bajki o Kopciuszku. Jest w tym nutka prawdy, jednak w przypadku tego filmu Kopciuszek jest mężczyzną.

„Szkoła uczuć” – klasyczny wyciskacz łez

Szkoła uczuć plakat

Amerykańskie filmy podobne do „Pamiętnika” znane są z tego, że potrafią poruszyć widza do głębi. Nie inaczej jest w przypadku filmu „Szkoła uczuć” z 2002 roku, który powstał na podstawie książki Nicholasa Sparksa „Jesienna miłość”. Akcja toczy się w niewielkim miasteczku gdzieś w Stanach Zjednoczonych. Córka pastora, Jamie – grana przez Mandy Moore staje się obiektem zainteresowań przystojnego lekkoducha Landona (w tej roli Shane West). Początkowo ojciec Jamie jest przeciwny temu uczuciu. Okaże się, że to nie jedyna trudność, z którą zakochani będą musieli się zmierzyć.

„Szkoła uczuć” to film dla każdego, bez względu na płeć i wiek. Na uwagę zasługują nie tylko fabuła, ale także melodyjna ścieżka dźwiękowa i przewodni utwór „Only hope” w wykonaniu utalentowanej Mandy Moore.

Miłość silniejsza niż śmierć – „Uwierz w ducha”

Uwierz w ducha plakat

Czy miłość jest w stanie przezwyciężyć śmierć? Chociaż wydaje się to niemożliwe, filmy podobne do „Pamiętnika”, takie jak „Uwierz w ducha” pokazują, że jest inaczej. Produkcja ta wyróżnia się niezapomnianymi rolami Patricka Swayze’ego, Demi Moore i Whoopi Goldberg. Tytuł z 1990 roku w reżyserii Jerry’ego Zuckera opowiada o młodym małżeństwie, którego życie rozpada się na tysiące kawałków podczas jednej feralnej nocy. On jako duch powraca na ziemię, aby ostrzec swoją ukochaną przed śmiertelnym niebezpieczeństwem. Łącznikiem między dwojgiem jest nieco ekscentryczna Oda, która potrafi komunikować się z umarłymi.

Ci, którzy jeszcze nie widzieli tego filmu, z pewnością kojarzą kultową scenę z lepieniem w glinie oraz hit „Unchained Melody” w wykonaniu The Righteous Brothers. To świadczy o tym, że produkcja na stałe weszła do kanonu klasycznych filmów romantycznych. Jak widać, nie wypada jej nie znać.

„50 pierwszych randek”, czyli lekko i zabawnie o niecodziennej miłości

50 pierwszych randek plakat

Henry (Adam Sandler) jest kobieciarzem, który zakochuje się na zabój w pięknej i wesołej Lucy (Drew Barrymore). Niestety, kobieta ulega poważnemu wypadkowi na skutek, którego traci zdolność do zapamiętywania. Każdy sen dosłownie kasuje jej pamięć, aż do momentu wypadku. Przed Henrym poważne wyzwanie. Musi codziennie przypominać ukochanej o tym, o ich łączy.

Film „50 pierwszych randek” (2004) to bardzo lekka komedia romantyczna do obejrzenia solo lub we dwoje.


Co łączy proponowane filmy podobne do „Pamiętnika”? Oczywiście, historia miłosna, o której trudno zapomnieć. Bez względu na okoliczności, wiek głównych bohaterów i czasy, w których dzieje się akcja, uczucie między dwojgiem bohaterów jest silniejsze niż przeciwności losu. Filmy podobne do „Pamiętnika” trzeba dodać do listy produkcji do obejrzenia w najbliższym czasie. Na pewno nie będziesz zawiedziony pozycjami z tej listy!

Archiwum: marzec 2024