Produkcja „John Wick” to film akcji opowiadający o zemście, której pragnie na swoich oprawcach dokonać były płatny morderca John Wick. O jego morderczych dokonaniach krążyły legendy, dlatego rosyjska mafia zaczyna drżeć w posadach, gdy dowiaduje się, że John zamierza wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę. Film zdobył tak dużą popularność i uznanie widzów, że powstały kolejne jego części – „John Wick 2” i „John Wick 3”. W 2023 roku swoją premierę będzie miała produkcja „John Wick 4″.

W roli tytułowej wystąpił Keanu Reeves, a w pozostałych m.in. Michael Nyqvist, Alfie Allen, Willem Dafoe i Adrianne Palicki.

„Mechanik: Prawo Zemsty”, czyli płatny zabójca od mokrej roboty

Filmy z fabułą zawierającą tematy zemsty to jedne z najchętniej oglądanych przed kinomaniaków produkcji. Powinni oni zobaczyć film „Mechanik: Prawo Zemsty” (2011) w reżyserii Simona Westa. Opowiada o płatnym zabójcu Arthurze (w tej roli Jason Statham), który dzięki swoim umiejętnościom i instynktowi zyskuje sobie miano najlepszego we własnym fachu. Pewnego dnia staje przed arcytrudnym zadaniem. Musi nauczyć swojego pracy niedoświadczonego i impulsywnego Steve’a (Ben Foster).

„Mechanik: Prawo Zemsty” to doskonała propozycja dla tych, którzy uwielbiają filmy trzymające w napięciu i wyprodukowane z dużych rozmachem.

„Bez litości” – nagrodzony film akcji

Jeżeli Denzel Washington jest jednym z twoich ulubionych aktorów, koniecznie musisz obejrzeć film „Bez litości” (2014). Produkcja w reżyserii Antoine Fuqua to historia Roberta, który pragnie spalić za sobą wszystkie mosty. Okazuje się jednak, że nie będzie to możliwe, a to wszystko za sprawą młodej dziewczyny, która zostaje okrutnie pobita przez członków rosyjskiej mafii. Były agent amerykańskiego wywiadu, poruszony losem Teri, decyduje się na zabicie jej sprawców, czym ściąga na siebie zainteresowanie mafii.

Poza znakomitym Washingtonem w pozostałych rolach widz może podziwiać kreacje aktorskie m.in. Martona Csoksa, Chloe Grace Moretz, Davida Harbour i Haley Bennett. Thriller otrzymał Kryształową Statuetkę w kategorii najlepsza aktorka w dramacie.

„Punisher”, czyli klasyka sensacji

„Punisher” (2004) ze względu na swoją fabułę, a także rok produkcji, przeszedł już na stałe do klasyki filmów w kategorii produkcji sensacyjnych. Jego reżyser Jonathan Hensleigh opowiedział w nim historię agenta FBI Franka Castle (Thomas Jane), ktróry biorąc udział w swojej ostatniej w karierze akcji, przyczynia się do śmierci syna szefa mafii (w tej roli John Travolta). Ten z kolei morduje rodzinę Franka. Mężczyzna postanawia przeprowadzić wendetę.

Film „Punisher” to kolejna propozycja dla osób, którym podobał się „John Wick”. Obie te produkcje łączy podobny wątek fabularny – chęć zemsty na mordercach, którzy zniszczyli życie głównego bohatera.

„Człowiek w ogniu”

John Creasy to jeden z tych, którzy woleliby zapomnieć o swojej przeszłości. To bohater, który ukojenia szuka w nałogach i Biblii. Jego życie odmienia mała dziewczynka imieniem Pita. John zostaje jej ochroniarzem w miejscu, gdzie dochodzi do częstych porwań dla okupu. Pita staje się obiektem zainteresowań przestępców, ponieważ jest córką bogatego biznesmena. Okaże się, że rezolutna dziewczynka znacząco wpłynie na życie mężczyzny.

„Człowiek w ogniu” to jedna z tych produkcji, która poza wątkiem sensacyjnym, zawiera także elementy dramatu. Warto zatem obejrzeć go wspólnie ze swoją drugą połówką. To nie lada gratka dla fanów gry aktorskiej na najwyższym poziomie. Denzel Washington gra w nim zagubionego życiowo Johna, który będzie zmuszony do heroicznej walki o sens swojego istnienia i bezpieczeństwo nowej przyjaciółki. W roli małej Pity zobaczymy utalentowaną Dakotę Fanning.

„Kill Bill”, czyli jeden z najbardziej znanych filmów Tarantino

Bohaterem pragnącym zemsty nie zawsze musi być mężczyzna. Znakomicie udowadnia to Quentin Tarantino w swoim arcydziele „Kill Bill” (2003). Czarna Mamba (Uma Thurman) staje na ślubnym kobiercu z mężczyzną swojego życia. Ten wyjątkowy dzień zdaje się być jeszcze bardziej uroczysty, ponieważ kobieta jest w ciąży. Niestety, chwile jej radości zostają brutalnie przerwane przez jej byłego szefa Billa. Kobieta traci wszystko, co cenne w jej życiu i sama cudem unika śmierci.

Po wybudzeniu się ze śpiączki niedoszła panna młoda poprzysięga krwawą zemstę. Nie spocznie, póki nie ukaże wszystkich, którzy przyczynili się do śmierci jej dziecka. Film „Kill Bill” doczekał się kontynuacji i za każdym razem zyskiwał wielkie zainteresowanie widzów. Został również dostrzeżony przez krytyków filmowych – otrzymał dwa Saturny i ponad 30 innych nominacji.

Wszystkie wymienione w zestawieniu filmy zaliczane są do czołowego top 20 najciekawszych filmów z motywem zemsty w fabule, a bywa ona słodko-gorzka i zawsze brutalnie okrutna i krwawa. Są to produkcje wciągające, trzymające w napięciu i z pewnością na długo pozostaną w pamięci widza. Warto obejrzeć je zarówno samemu, jak i w większym gronie.

Archiwum: marzec 2024