Smok, krasnoludy i niepozorny hobbit Bilbo Baggins, który im pomaga. Książka J.R.R. Tolkiena to dzieło ponadczasowe, dla wielu kultowe. Jego ekranizacji podjął się na początku poprzedniej dekady Peter Jackson i – jak to ma w stylu – spisał się świetnie. Nie powinno dziwić, że jego trylogia spotkała się z dużym uznaniem i jeszcze większą popularnością. Jesteś jej fanem? Sprawdź, jakie są inne filmy podobne do „Hobbita”, które powinny ci się spodobać. Magiczny świat nigdy nie był tak blisko!

Filmy podobne do „Hobbita” – nasze propozycje

W latach 2012 – 2014 światło dzienne ujrzały kolejno „Hobbit: Niezwykła podróż”, „Hobbit: Pustkowie Smauga” oraz „Hobbit: Bitwa pięciu armii”. Jako całość stanowiły filmową interpretację książki J.R.R. Tolkiena. Przygotowane z wielkim rozmachem zachwycały realizacją oraz fabułą. Nic dziwnego, że mają tak wielu miłośników. Szukasz filmów podobnych do „Hobbita”? Mamy dla ciebie kilka propozycji…

„Władca pierścieni” (2001-2003)

Nie można tego zestawienia zacząć inaczej. Ponieważ chronologicznie najpierw są wydarzenia z „Hobbita”, naturalnym krokiem będzie, oczywiście po obejrzeniu trylogii, sięgnięcie to „Władcy pierścieni”. Również od Petera Jacksona. Ta epicka opowieść z Frodem, który niesie pierścień do Góry Przeznaczenia, to ogromny rozmach i znakomita realizacja. Choć filmy są z początku XXI wieku, wciąż zachwycają oprawą audiowizualną. Poza głównym wątkiem dostajemy wojnę, bitwy, magię, świetne dialogi i znakomicie napisanych bohaterów. To zasługa Tolkiena, ale i Jacksona, który zinterpretował świat pisarza w bardzo ciekawy sposób.

Seria „Harry Potter” (2001-2011)

Idąc dalej, filmy podobne do „Władcy pierścieni” czy też „Hobbita” to zdecydowanie seria o Harrym Potterze. Młodym czarodzieju, który odkrywa niezwykły świat magii, ale również wszechobecnego zła, z którym przyjdzie mu się mierzyć. Choć w powszechnej opinii to filmy dla dzieci, zdecydowanie nie jest to prawdą – późniejsze odsłony to kino dla dorosłych. Świetna fantastyka ze wciągającą historią. Ostatecznie powstało osiem filmów, które stworzono na kanwie powieści J.K. Rowling. Ostatnia część cyklu, „Insygnia śmierci”, podzielona została na dwa oddzielne filmy.

„Złoty kompas” (2007)

Przygodowy film fantasy Chrisa Weitza to dzieło z grupy filmów podobnych do „Hobbita”. Lyra, posiadaczka złotego kompasu, wraz ze swoimi pomocnikami robi wszystko, żeby pokrzyżować plany pani Coulter. Dużo w tym wszystkim magii, ale to jednocześnie ciekawie poprowadzona fabuła i świetne postaci. W nagrodzonym Oscarem filmie zagrali Nicole Kidman, Daniel Craig oraz Eva Green. Jeśli szukasz mrocznej opowieści, w której bohaterowie wyruszają w poszukiwaniu sprawiedliwości, to dobrze trafiłeś.

Seria „Opowieści z Narnii” (2008-)

Przygody pewnego rodzeństwa w swoich książkach dla dzieci opisał C.S. Lewis, a jakiś czas później podbiły kina na całym świecie. O magicznej szafie, która prowadzi do Narnii, słyszał chyba każdy. Do tej pory powstały dwa filmy z serii, ale wiadomo już o kolejnych dwóch. Nie powinno to dziwić – „Opowieści z Narnii” to epicka opowieść, która daje wiele satysfakcji, idealna dla dzieci i dorosłych.

 „Czarownica” (2014)

Film jest adaptacją „Śpiącej królewny”. W tym wypadku jednak, w efekcie wojny, królowa zamienia się w złą czarownicę. Ma serce z kamienia i pała żądzą zemsty. Choć brzmi to złowrogo, w rzeczywistości tytuł skierowany jest również do młodzieży. To uniwersalna opowieść nie tyle o zemście, ile przemianie. W filmie zachwyciła Angelina Jolie.

Powyższe filmy podobne do „Hobbita” to propozycje fantasy. Różnią się one pod względem historii, fabuły i często budowania akcji, ale na swój sposób są podobne do dzieł Tolkiena – opowiadają o magicznych światach, w których zło ściera się z dobrem. Pojawiają się królowe, upadli rycerze, synowie z zamożnych rodów, smoki, a wszystko podszyte jest heroizmem, ale również gniewem i walką o honor.

Archiwum: luty 2024