Interesujący bohaterowie, szczegółowość świata przedstawionego, przełomowe efekty specjalne. To 3 podstawowe elementy, dzięki którym popularność filmów fantasy utrzymuje się na tak wysokim poziomie. Niektórzy producenci idą na łatwiznę – myślą, że wystarczy stworzyć efekciarskie kino dla najmniej wymagających widzów, by osiągnąć kasowy sukces. Pogłębione motywacje psychologiczne czy spójna historia liczą się równie mocno, jak oprawa audiowizualna. Jaki jest przepis na hit w tej kategorii? Które filmy fantasy warto obejrzeć? Przekonaj się, czytając nasz artykuł!
Filmy fantasy i sci-fi to niezwykle obszerny gatunek
Nie ma jednej, ogólnie przyjętej i stosowanej definicji, która opisywałaby fantasy. Dla jednych będą to wyłącznie filmy z magią i smokami, ale czy do tego grona należą również produkcje science fiction? Mowa choćby o hitowych produkcjach, takich jak „Matrix”, „Obcy”, „Avatar”, „Piąty Element”, „Blade Runner”, „Diuna” czy „Gwiezdne Wojny”. Co z anime, horrorami albo ekranizacjami komiksów o superbohaterach? Ile mają wspólnego z filmami fantasy, a na ile to odrębne (pod)gatunki? Aby rozwiać wątpliwości, przedstawiamy charakterystyczne cechy gatunku, jakim jest fantasy.
Cechy charakterystyczne filmów fantasy
Do cech charakterystycznych (choć nie zawsze obligatoryjnych) filmu fantasy należą:
- elementy magii, mitologii, folkloru, zjawisk nadprzyrodzonych;
- istnienie jednej lub kilku równoległych rzeczywistości, których nie poznasz poza ekranem;
- funkcja eskapizmu (ucieczki widza do wymyślonego świata);
- umiejscowienie świata przedstawionego poza znanym czasem i przestrzenią;
- szerokie zastosowanie zaawansowanych efektów specjalnych;
- oryginalna muzyka, inspirowana fantastycznym uniwersum, w którym rozgrywa się akcja.
Najlepsze filmy fantasy w historii – subiektywny ranking filmów fantastycznych
Kłótnie o to, który film lub seria jest górą, mogą trwać w nieskończoność. Dlatego nie będziemy się z nikim spierać, tylko zarekomendujemy, jakie tytuły warto sprawdzić. Twój osobisty ranking najlepszych filmów fantasy w historii może wyglądać zupełnie inaczej! Nasze TOP 5 prezentujemy poniżej!
Filmowa trylogia „Władcy Pierścieni” to ponadczasowy klasyk
Liczby mówią same za siebie. 17 Oscarów i 30 nominacji i ponad 6 miliardów zysku przy budżecie 281 mln dolarów na wszystkie 3 części. Globalny skok zainteresowania powieściami Tolkiena i fantasy spod znaku miecza i magii. Dzieła wyreżyserowane przez Petera Jacksona nawet 20 lat po premierze prezentują się świetnie. Muzyka Howarda Shore’a podrywa do walki, by za chwilę wyciskać łzy. Filmy powstawały w Nowej Zelandii i teraz trudno wyobrazić sobie, jakie inne plenery mogłyby być filmowym Śródziemiem. „Drużyna Pierścienia”, „Dwie Wieże” i „Powrót Króla” to pozycje obowiązkowe dla każdego miłośnika filmów fantasy.
Pozdrowienia od Dantego, czyli „Między piekłem a niebem”
„Między piekłem a niebem” Vincenta Warda w dojmujący sposób przedstawia banalną, zdawałoby się, prawdę – że miłość pokona wszelkie przeciwności. To film o losie Chrisa Nielsena (Robin Williams), który opuszcza raj i wkracza do piekielnych czeluści, by uratować duszę żony, Annie (Annabella Sciorra), od wiecznego potępienia. Inspiracje „Boską komedią” Dantego wydają się oczywiste. Film powstał w 1998 roku, ale jego oryginalna wizja i niepodrabialna stylistyka nie zestarzały się ani trochę. Oscar za najlepsze efekty specjalne, jak również inne nagrody okazały się w pełni zasłużone!
Fantastyczne przygody, czyli o „Piratach z Karaibów”
Piraci wypłynęli na szerokie wody tuż przed premierą ostatniej części „Władcy pierścieni” i przyczynili się do tego, że przemysł filmowy zaczął patrzeć na filmy fantasy przychylniejszym okiem. Przygody zawadiackiego kapitana Jacka Sparrowa pełnymi garściami czerpią z dawnych legend i opowieści marynarzy, którzy lękali się morskich potworów. Dzięki znakomitej realizacji te wszystkie historie ożywają na ekranie! Na cykl przygodowych filmów fantasy „Piraci z Karaibów” składają się:
- „Klątwa Czarnej Perły” (2003);
- „Skrzynia Umarlaka” (2006);
- „Na krańcu świata” (2007);
- „Na nieznanych wodach” (2011);
- „Zemsta Salazara” (2017).
Czy to rosyjski „Wiedźmin”? O filmie „Ostatni z rodu Volkodav”
Skojarzenia pomiędzy Białym Wilkiem a Szarym Psem są nieprzypadkowe. Główny bohater to samotny wojownik, który nie może liczyć na przyjazne traktowanie. Ma swoją misję, a w sprawy ważne dla świata angażuje się niejako przy okazji. Do tego z każdej filmowej klatki wypływa ponury, trącący słowiańszczyzną klimat. Obraz ten dostarcza widzowi mnóstwo fantastycznych wrażeń. „Ostatni z rodu Volkodav” będzie świetną alternatywą dla wysokobudżetowych, szeroko reklamowanych produkcji zachodnich.
Rolę główną odgrywa Aleksandr Domogarow, czyli filmowy Bohun z „Ogniem i mieczem”.
Polski akcent na zakończenie – „Rękopis znaleziony w Saragossie”
Choć swoją premierę miał w 1965 roku, to zajmuje 9. miejsce wśród filmów fantasy w rankingu stworzonym polskich internautów. Ponad 30 tys. rodaków nie może się mylić! „Rękopis znaleziony w Saragossie” to dość swobodna adaptacja XIX-wiecznej powieści Jana Potockiego o tym samym tytule, wyreżyserowana przez Wojciecha Hasa. Przedstawia losy kapitana hiszpańskiej gwardii królewskiej Alfonsa van Wordena (Zbigniew Cybulski), który mierzy się z coraz dziwniejszymi zjawiskami i wyzwaniami. To film fantasy spod znaku płaszcza i szpady, doprawiony sporą dawką komedii i tragedii.
Też lubisz „Władcę Pierścieni”? Te filmy fantasy wgniotą cię w fotel!
Powrót Petera Jacksona do Śródziemia nie był tak udany, jak pierwsza seria trzech filmów. To jednak nie zmienia faktu, że ekranizacje „Hobbita” – „Niezwykła Podróż”, „Pustkowie Smauga” i „Bitwa Pięciu Armii” to wciąż dobre filmy fantasy. Miłośnikom szeroko pojmowanej fantastyki polecamy jeszcze tytuły takie jak:
- „Alicja w Krainie Czarów” (2010, reż. Tim Burton);
- „Atlas Chmur”;
- „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”;
- „Charlie i fabryka czekolady”;
- „Czas Cyganów”;
- „Edward Nożycoręki”;
- „Harry Potter” (całe uniwersum, w tym serię „Fantastyczne zwierzęta”);
- „Labirynt fauna”;
- „Mały Książę”;
- „Sekrety morza”;
- „Siódmy syn”;
- „Tajemniczy ogród”;
- „To wspaniałe życie”;
- „Valerian i Miasto Tysiąca Planet”.
A także wiele, wiele innych. Z niecierpliwością czekamy na nowe filmy fantasy, które dołączą do najlepszych.
Najpopularniejsze filmy fantasy w sklepach i usługach online
Bardzo dobrym źródłem rekomendacji są także Netflix, Amazon Prime Video, HBO GO oraz wszelkie usługi streamingowe. Algorytmy sugestii nie są doskonałe, ale potrafią wyłowić perełki, na które mało który użytkownik zwróciłby sam uwagę. Im więcej filmów fantasy obejrzysz, tym ciekawsze propozycje będziesz dostawać! A jaki jest Twój ulubiony film fantasy? Może jakiegoś tytułu ewidentnie tutaj brakuje? Napisz w komentarzu!