Filmy o piłce nożnej nie dają może tak dużych emocji, jak oglądanie spotkań piłkarskich, ale na pewno są ciekawym nośnikiem wiedzy oraz różnego rodzaju historii w taki czy inny sposób powiązanych z futbolem. Chociażby z tego powodu powstaje ich tak wiele. Kibice lubią poszerzać wiedzę, dowiadywać się czegoś nowego, czy w końcu obserwować swoich idoli w innych okolicznościach, niże te boiskowe. W ostatnich dekadach powstało wiele filmów o piłkarzach – zarówno dokumentów, jak i fabularnych.

Filmy o piłce nożnej – czemu są tak popularne?

Ponieważ sam sport jest niezwykle popularny na całym świecie, również filmy o nim cieszą się uznaniem. Te dokumentalne, ponieważ odsłaniają kulisy i pozwalają na poszerzenie wiedzy na temat piłkarza czy trenera; fabularne natomiast, bo są nośnikiem emocji i ciekawych historii osadzonych w świecie futbolu. Warto wspomnieć, że wiele tytuł poświęcono nie samym piłkarzom, a środowisku kibiców. To także fascynujący i złożony temat. Nasze propozycje najlepszych filmów o piłce nożnej prezentują się następująco…

 „Ucieczka do zwycięstwa”

Nasz ranking zaczynamy od klasycznego tytułu, czyli „Ucieczki do zwycięstwa” z 1981 roku. W filmie Johna Hustona pojawiła się prawdziwa śmietanka piłkarska – Pelé, Kazimierz Deyna czy Bobby Moore, a także nie mniej wybitni aktorzy, jak Sylvester Stallone i Michael Caine.

Film opowiada o grupie jeńców wojennych, którzy wymyślili, iż wezmą udział w meczu z drużyną Niemiec. Mieli jednak zamiar w czasie wspominanego spotkania zbiec z obozu. Choć plan był niezwykle niebezpieczny, wierzyli w jego powodzenie. Ryzykowali życiem, ale ważniejsza była dla nich wolność.

„Hooligans”

Lexi Alexander postanowił skupić się na świecie kibiców piłkarskich. Oczywiście w Anglii, gdzie zamiłowanie do futbolu często idzie w parze z brutalnością i międzyklubowymi wojnami. To przejmujący dramat ukazujący ciemne strony futbolu. W „Hooligans” zagrali między innymi Elijah Wood, Charlie Hunnam i Claire Forlani. Produkcja skierowana jest do wszystkich tych, którzy chcą poznać świat piłki nożnej od nieco innej strony, niż ta znana z zielonej murawy.

„Mecz ostatniej szansy”

Komedia sportowa w reżyserii Barry’ego Skolnicka zabierze cię do… więzienia. To właśnie tak rozgrywa się akcja „Meczu ostatniej szansy”. Opowiada historię byłego piłkarza, Danny’ego Meehana, który otrzymuje propozycję „nie do odrzucenia”. Jego zadaniem za kratkami ma być trenowanie drużyny piłkarskiej składającej się z samych policjantów. Odmawia, ale wpada na inny pomysł – chce zorganizować mecz pomiędzy strażnikami a więźniami. Co ciekawe, jego plan zaczyna wchodzić w życie. W filmie główne role zagrali Vinnie Jones i Jason Statham.

„Football Factory”

Jeśli chodzi o filmy piłkarskie, to tego nie mogło zabraknąć na naszej liście. „Football Factory” to adaptacja powieści Johna Kinga. Opowiada on historię Tommy’ego, który wiedzie proste życie – imprezy, przygodny seks i naparzanki z kibicami innych drużyn piłkarskich. To ciekawe spojrzenie na Wielką Brytanię przygotował Nick Love, który przez pryzmat kibicowskich wojenek postanowił zdiagnozować problemy współczesnych Brytyjczyków. W dramacie obyczajowym główną rolę zagrał Danny Dyer.

„Piłkarski poker”

Komedia sportowa Janusza Zaorskiego to spojrzenie na realia polskiej piłki nożnej końca lat 80. XX wieku. Realia, którymi rządzą pieniądze i korupcja. Choć wszystko ukazane jest w krzywym zwierciadle, film zawiera w sobie wiele wyglądających boleśnie realistycznie wątków. W kultowej już produkcji zagrali między innymi Janusz Gajos, Marian Opania czy Małgorzata Pieczyńska. Choć ten film o piłce nożnej ma na swoim karku dobrze ponad 30 lat, wciąż bawi i daje do myślenia.

„Podkręć jak Beckham”

Choć tytuł sugeruje inaczej, film z 2002 roku nie jest o Davidzie Beckhamie. Opowiada historię młodej hinduskiej piłkarki, która występuje w jednej z żeńskich drużyn futbolowych. Niedługo po dołączeniu do niej zakochuje się w trenerze. Jak nietrudno się domyślić, generuje to wiele mniej lub bardziej nieoczekiwanych problemów.

W komedii obyczajowej w reżyserii Gurinder Chadhy pojawiły się Parminder Nagra i Keira Knightley. Choć sama produkcja dzieje się w świecie futbolu, opowiada dużo bardziej uniwersalną historię o miłości, a także ludzkich problemach oraz dramatach.

„Diego”

Film dokumentalny o jednym z najlepszych zawodników w historii piłki nożnej – Diego Armando Maradonie. Opowiada o jego niezwykłych umiejętnościach i grze na mistrzostwach świata czy w lidze, ale również pokazuje ciemne strony sławy, a także problemy, z jakimi zmagał się Diego w czasie swojej imponującej kariery. To nie tylko opowieść o golach i sukcesach, ale również gorzka pigułka dla wszystkich, którzy nie wiedzą, czym w rzeczywistości jest tak duża sława. Film wciąga i szokuje – powinien go zobaczyć każdy fan piłki nożnej!

Nieważne czy kibicujesz Manchesterowi United, czy Realowi Madryt. Nie ma znaczenia, czy byłeś na Santiago Bernabeu, czy Camp Nou. Bycie kibicem to coś więcej, a najlepszym na to dowodem są zaproponowane w artykule filmy o piłce nożnej. Dzięki nim zajrzysz za kulisy, poznasz Premier League czy Ligę Mistrzów od podszewki. Przede wszystkim dowiesz się jednak, czym jest sport i wynikająca z niego sława. Dowiesz się, czemu FIFA to organizacja tak kontrowersyjna. Zdobywanie wiedzy na temat popularnego w Stanach Zjednoczonych „soccera” dzięki filmom to bezcenne doświadczenie.

Archiwum: luty 2024