Zarówno w życiu, jak i ekranie nie każda historia miłosna kończy się happy endem. Nieszczęśliwa, niespełniona lub nieodwzajemniona miłość to temat, który inspiruje twórców od starożytności. Nic dziwnego, że filmy o nieszczęśliwej miłości nie schodzą z kinowych ekranów. W naszym zestawieniu znajdziesz bardzo różne produkcje, dlatego niezależnie od tego, jaki na co dzień jest twój gust filmowy, z pewnością znajdziesz tutaj coś dla siebie.

„Co się wydarzyło w Madison County” (1995) reż. Clint Eastwood 

W filmie poznajemy fotografa w średnim wieku, niezależnego obieżyświata Roberta Kincaida. Przybywa on do hrabstwa Madison, aby sfotografować znajdujące się tam wyjątkowe mosty. Po drodze gubi się i trafia na Francescę Johnson, gospodynię domową, która zaprasza go na filiżankę herbaty. Przypadkowa znajomość szybko zamienia się w gorący romans. 

Przedstawiona na ekranie historia porusza do głębi i zmusza do refleksji nad istotą związków międzyludzkich. Doskonałe role Clinta Eastwooda oraz Maryl Streep dodają głębi tej niesamowitej opowieści.  

„500 dni miłości” (2009) reż. Marc Webb

To współczesna historia w konwencji niszowej komedii romantycznej. Summer, grana przez Zooey Deschanel nie wierzy w miłość i do związków podchodzi z dużym dystansem. Zakochany w niej na zabój, romantyczny z natury Tom próbuje zrobić wszystko, aby zmienić podejście swojej ukochanej. 

W swoim pełnometrażowym debiucie Marc Webb pozwala nam spojrzeć przez krzywe zwierciadło na historie miłosne kreowane przez Fabrykę Snów. „500 dni miłości” to bardzo klimatyczna historia o tym, że oczekiwania rzadko kiedy pokrywają się z rzeczywistością. 

„Pożegnalny walc” (1940) reż Mervyn LeRoy

Jeżeli szukasz filmów o nieszczęśliwej miłości osadzonych w realiach złotej ery Hollywood, „Pożegnalny Walc” z pewnością powinien znaleźć się na twojej liście! W rolach głównych występują tutaj Robert Taylor oraz Vivian Leigh, która w tym samym roku otrzymała Oscara za główną rolę w „Przeminęło z Wiatrem”. Fabuła osadzona jest w realiach I wojny światowej. 

Dwoje ludzi spotyka się podczas bombardowania Londynu. On jest żołnierzem, ona baletnicą. Chociaż rodzi się między nimi uczucie, mężczyzna zostaje powołany na front. Szybko nadchodzi informacja o jego śmierci, która uruchamia w życiu ukochanej splot tragicznych wydarzeń. Od premiery „Pożegnalnego walca” minęło już ponad 80 lat, jednak zdecydowanie jest to film o nieszczęśliwej miłości, który warto jest obejrzenia.

„Mój chłopak się żeni” (1997) reż. P.J. Hogan

W latach 90 Julia Roberts występowała w bardzo różnych produkcjach. Pośród licznych tytułów znajdziemy również firmy o nieszczęśliwej miłości. „Mój chłopak się żeni” zdecydowanie wyróżnia się na tle innych.

Nie mamy tu do czynienia z melodramatem, a z komedią romantyczną, która jednocześnie wpisuje się w swój gatunek i łamie wiele schematów. Kiedy Julianne dowiaduje się, że jej najlepszy przyjaciel zamierza wyjść za mąż, ożywają w niej żywione do niego przez lata uczucia. Postanawia zrobić wszystko, aby nie dopuścić do wesela i sama zająć miejsce niedoszłej panny młodej. 

Ten pełen dobrego humoru i znakomitego aktorstwa film opowiada o nieszczęśliwej miłości, a jednocześnie bawi, wzrusza i zaskakuje aż do ostatniej sceny. 

„Rozmowy z innymi kobietami” (2005) reż. Hans Canosa 

Klimatyczny film Hansa Canosy w Polsce przeszedł bez echa. Tym bardziej warto sięgnąć po niego, szczególnie podczas poszukiwania filmów o nieszczęśliwej miłości. Helena Bonham Carter i Owen Wilson grają mężczyznę i kobietę w średnim wieku, którzy, kiedyś tworzyli nieudany związek. Po latach wpadają na siebie na przyjęciu i zaczynają rozmawiać. 

Pod wpływem poznawania siebie na nowo w byłych małżonkach odżywają dawne emocje. A być może pojawiają się nowe? Obraz Canosy pomimo spokojnej narracji trzyma w napięciu, wzrusza i skłania do refleksji. 

Filmy o nieszczęśliwej miłości nie muszą wyciskać łez z oczu. Nie brakuje obrazów, które wzruszają, ale w tym temacie warto dać szansę również innym gatunkom, które w ciekawy sposób poruszają motyw złamanego serca, niezrozumienia i rozstań. 

Archiwum: styczeń 2024