Jeśli jak my lubisz prędkość, z pewnością szukasz najlepszych filmów o tematyce motocyklowej. To bardzo wdzięczny temat, dlatego świat srebrnego ekranu nigdy od niego nie stronił. Na liście pojawią się klasyki, trochę nowsze produkcje, a nawet jeden tytuł z polskiego podwórka. Coś dla siebie znajdą też fani dobrych komedii.

„Easy Rider”

Easy Rider plakat

Absolutny klasyk z Dennisem Hopperem. Fanów filmów o motocyklach ucieszą piękne, chromowane maszyny. Fabuła produkcji jest równie niebanalna co one. Dwóch hipisów odbywa podróż życia po Stanach Zjednoczonych. Jakie przygody czekają ich na szosie? Jeśli jeszcze tego nie wiesz i ten film o motorach jakimś cudem Ci umknął, sprawdź go koniecznie.

Jest to kino o tematyce nieco poważniejsze niż można by się spodziewać po filmie z hipisami w tle. Kto jednak powiedział, że filmy o motocyklach nie mogą być poważne? Wciąż jednak, obok licznych tematów do przemyśleń, produkcja dostarcza wiele zabawy.

„Mad Max 2”

Max Max 2 plakat

Ta produkcja znów przenosi na amerykańską pustynię, ale tym razem jest to otoczenie postapokaliptyczne. „Mad Max 2” to bowiem film z motocyklami, ale nie takimi typowymi. To stare maszyny, zbudowane nierzadko z części znalezionych na złomowisku. Tytułowy bohater, grany przez Mela Gibsona, przemierza na takim sprzęcie zniszczoną bombami atomowymi Amerykę. Wybuchy, pościgi i odrobina dylematów moralnych. 

To kolejny, choć nieco młodszy klasyk w zestawieniu. Jeśli wciąż nie wiesz, kto zalazł za skórę wściekłemu Maxowi, warto to sprawdzić. Nie będziesz żałował, jeśli sięgniesz po ten film o motocyklach.

„Top Gun”

Top Gun plakat

To produkcja o pilotach marynarki wojennej. Nie znaczy jednak, że nie jest to też film o motocyklach. Główny bohater o pseudonimie Maverick nie tylko lata samolotem, ale też podróżuje na swojej jednośladowej maszynie. 

Gwiazdorska obsada to nie jedyna zaleta tego filmu. Sceny akcji zwalają z nóg, a to samo, przynajmniej paniom, czyni uśmiech Toma Cruise’a, obsadzonego w roli głównej. Co ciekawe, po premierze filmu zwiększyła się liczba kandydatów do amerykańskich sił powietrznych. To sensacyjna produkcja o asach przestworzy, którą nie tylko można, ale wręcz trzeba obejrzeć.

„Dzienniki motocyklowe”

Dzienniki motocyklowe plakat

Ten nagrodzonym Oscarem film o motocyklach również przenosi widza do Ameryki, ale tym razem – Południowej. Główni bohaterowie to Argentyńczycy, Ernesto Guevara i Alberto Granado. W 1952 roku ruszyli oni w idealistyczną podróż w celu pozyskania wiedzy o kontynencie. Głównym środkiem transportu bohaterów jest stary Norton 500 z 1939 roku. Scenariusz do filmu oparty został na autentycznych dziennikach bohaterów. 

Ten film o motocyklach ma w sobie pewną gorzką pigułkę. Jeden z bohaterów, Guevara, to nie kto inny jak Che. Był przywódcą osławionej rewolucji kubańskiej i członkiem innych krwawych ugrupowań partyzanckich w Ameryce Łacińskiej. Sam film to jednak przede wszystkim wysokiej klasy kino przygodowe z nutą dramatu.

„Gang Dzikich Wieprzy”

Gang Dzikich Wieprzy plakat

To oczywiście film o gangu motocyklowym. Gangu, trzeba powiedzieć, raczej amatorskim. Jego członkowie na co dzień zajmują się innymi rzeczami. Jeden z nich to dentysta, drugi – szambonurek, trzeci na co dzień pracuje z komputerami, a czwarty jest biznesmenem. Można więc domyślić się, że ten film o motocyklach to raczej komedia

Produkcja ta jest pełna dobrego humoru, ale także ma coś do powiedzenia. Bohaterowie na swojej drodze zadzierają bowiem z prawdziwym, „pełnoetatowym” gangiem. Co wyniknie z tej konfrontacji? „Gang Dzikich Wieprzy” to film o tematyce motocyklowej, który z pewnością warto obejrzeć.

„Dziki”

Dziki plakat

To najstarszy film o motocyklach w naszym zestawieniu i może dlatego tak ważny. Nie chodzi tu oczywiście o chrumkające zwierzęta, a o pseudonim głównego bohatera, granego przez Marlona Brando. Ten młody człowiek przemierza wraz z przyjaciółmi szosy amerykańskiej Kalifornii. 

Co więcej, to również film o gangu motocyklowym. A nawet dwóch gangach, które konfrontują się gdzieś w małym amerykańskim miasteczku. W tej produkcji kultowa kurtka ramoneska zadebiutowała jako ubiór motocyklistów. W filmie nie brakuje też wątku miłosnego.

„Prawdziwa historia”

Tym razem zaczynamy w Nowej Zelandii, ale ponownie udajemy się do Ameryki. Główny bohater tego filmu to emeryt, który postanawia wyruszyć do Stanów, by na swojej starej maszynie pobić rekord prędkości. Jest to więc film o wyścigach motocyklowych. 

Tytuł nie jest przypadkowy. Burn Munro – w tej roli Anthony Hopkins – naprawdę wziął udział w zawodach w Bonneville Salt Fields. Kogo spotkał w czasie swojej wyprawy, no i czy udało mu się pobić rekord? Sprawdzisz to, oglądając ten niezwykle pozytywny i wzruszający film drogi.

„Terminator 2”

Terminator 2 plakat

Kiedy myślisz o filmach o motocyklach, do głowy przychodzi Ci na pewno akcja i sensacja. Nie zawsze natomiast… upadek ludzkości. To jednak kolejny film z motocyklami i tym wątkiem w tle. Terminator T-800, grany przez Arnolda Schwarzeneggera, musi uchronić przed śmiercią Johna Connora – w tej roli Edward Furlong. Connor jest przyszłym wybawicielem ludzkości. 

W tym filmie o motocyklach, oczywiście poza gwiazdorską obsadą, dostaniesz też masę akcji i świetne efekty specjalne. Motor, który pojawia się na ekranie, to Harley-Davidson FatBoy.

„Młode wilki”

Młode wilki plakat

Tym razem akcja filmu przenosi się do Polski. „Młode wilki” to produkcja umieszczona w dobie transformacji ustrojowej. Jak wiadomo, był to czas rozkwitu przestępczości. Jest to film z motocyklami jedynie w tle, ale jeden z bohaterów porusza się Kawasaki ZXR 750.

Ta produkcja reprezentuje dobre kino sensacyjne. Młodzi Piotr Szwedes i Jarosław Jakimowicz bardzo dobrze wypadają w rolach wyzwolonych z okowów szkolnych reguł maturzystów. Są spragnieni sławy oraz pieniędzy i sięgają po swoje, tak jak ty na pewno sięgniesz po ten film.

„Akira”

Akira plakat

Na zakończenie coś z drugiej strony globu. To jedyna w zestawieniu animacja, jednak zdecydowanie przeznaczona dla dorosłych. Niepozbawiona jest pościgów na szybkich maszynach i brutalnych scen. 

„Akira” to film o futurystycznym gangu motocyklowym, który sieje postrach w Tokio. Anime porusza poważne tematy, a zarazem jest pełne akcji. Całość zamyka się w interesującym stylu rysunkowym i niesamowicie żywej jak na lata 80. animacji. Film wart polecania nie tylko fanom motocykli i japońskich produkcji.

To wszystkie filmy o motocyklach w zestawieniu. Wybrane zostały tylko najbardziej interesujące produkcje. Większość z nich to cenione klasyki, ale niektóre mogą Cię zaskoczyć. Jak się okazuje, motocyklowe przygody to nie tylko duża dawka emocji, ale też okazja do rozmyślań. Wybierz film o motocyklach dla siebie, zasiądź do ekranu i poczuj prędkość!

ŹRÓDŁA:

Zostań w domu – najlepsze filmy motocyklowe do obejrzenia, bo koronawirus i kwarantanna

https://www.filmweb.pl/

Top 20 – filmy motocyklowe
Archiwum: kwiecień 2024