Skrajne emocje przyciągają przed ekrany. Nie da się ukryć, że filmy o terrorystach je budzą. Z jednej strony masz zamachy na ludzkość; z drugiej drogę, którą przebył przestępca, zanim podjął ostateczne kroki. Oto wybrane filmy o tematyce terrorystycznej – poznaj je lepiej!

Najbardziej znane filmy o terrorystach

„W sieci kłamstw”

W zestawieniu filmów o terrorystach nie mogło zabraknąć tego z Leonardem DiCaprio. Robert Ferris, w którego wciela się aktor, bierze udział w misji polegającej na wytropieniu lidera organizacji terrorystycznej. W tym celu musi udać się na pogrążony w wojnie obszar Bliskiego Wschodu. Przeniknie do organizacji terrorystycznej i będzie starał się przedostać jak najbliżej jej szefa.

Doskonałe aktorstwo, dużo akcji, i świetna praca kamery. To jeden z filmów o terroryzmie, które po prostu trzeba obejrzeć.

„Monachium”

Steven Spielberg to rozpoznawalny i ceniony reżyser. Czy posiada w swoim dorobku także filmy o terrorystach? Jak najbardziej. „Monachium” to osadzona w mrocznych klimatach zamachu z 1972 roku produkcja. Wydarzenie, które jest w niej opisywane, miało miejsce podczas organizowanych w RFN igrzysk olimpijskich. Ofiarami zamachu byli izraelscy sportowcy. 

Bohaterami samego filmu są z kolei członkowie Mosadu, których zadaniem jest odnalezienie sprawców ataku. Wydaje się, że odpowiedzialni za niego są palestyńscy terroryści z grupy Czarny Wrzesień. Sprawa jednak jest skomplikowana, zwłaszcza, że funkcjonariusze mają także swoje życie prywatne…

Wciagające filmy o terrorystach

„Transfer”

W tej produkcji wszystko zaczyna się od brutalnego przesłuchania Amerykanina przez egipską policję. Świadkiem tego wydarzenia jest główny bohater filmu. Douglas Freeman, bo tak się nazywa, jest pracownikiem CIA. Z kolei przesłuchiwany jest chemik podejrzewany o działalność terrorystyczną. To jednak dopiero początek akcji. Wkrótce na jaw wyjdą nowe fakty, a ich odkrywanie zadowoli nawet najbardziej lotnego widza. 

To bardzo udany thriller sensacyjny, a gwiazdorska obsada nie jest jego jedyną zaletą. Takie filmy o tematyce terrorystycznej dadzą ci powód do rozmyślań na wiele dni.

„Speed: Niebezpieczna prędkość”

Trudno przeoczyć powyższy tytuł wśród filmów o zamachach terrorystycznych. A to z uwagi na wyjątkowy pomysł, który zrodził się w głowie przestępcy. Podłożył on bombę pod autobus. Co w tym dziwnego? To, że ładunek wybuchnie, jeśli prędkość pojazdu spadnie poniżej 50 mil na godzinę. Do powstrzymania złoczyńcy wyznaczono Jacka Travena – w tej roli Keanu Reeves. Jak młody funkcjonariusz policji poradzi sobie z tym psychopatą? Takie filmy o terrorystach jak ten dostarczą ci nie tylko wartkiej akcji, ale i wielu emocji czy wglądu w umysł zamachowca.

Film o terrorystach z nutrą tajemnicy – „Arlington Road”

Istnieją też filmy terrorystyczne z nutą tajemnicy – takie jak ten. Amerykański profesor Michael Faraday – w tej roli Jeff Bridges – opłakuje żonę, którą zabili zamachowcy. Nie mogąc się pogodzić z jej śmiercią, gromadzi dowody na istnienie zorganizowanych grup terrorystycznych. 

Sytuacja zmienia się, gdy w okolicy pojawiają się nowi sąsiedzi. Profesor ma prawo przypuszczać, że ojciec rodziny jest terrorystą. Czy okaże się to prawdą? Tego dowiesz się tylko oglądając ten film w reżyserii Marka Pellingtona.

Oskarowy film o terrorystach – „Wróg numer jeden”

Jeśli chodzi o filmy o terrorystach, tej produkcji nie mogło zabraknąć. Po pierwsze, została nagrodzona Oscarem. Po drugie, opowiada o jednym z najbardziej osławionych terrorystów na świecie.

Osama bin Laden ukrywa się gdzieś na Bliskim Wschodzie. Do jego ujęcia oddelegowana zostaje agentka CIA – w tej roli Jessica Chastain. Początkowa młoda kobieta wydaje się nie pasować do tej misji. Z biegiem czasu nabiera jednak pewności siebie i zdobywa respekt wśród kolegów. Czy uda jej się znaleźć terrorystę, a tym samym – osiągnąć swój cel? Sprawdź sam!

Poruszający film o terrorystach – „W imię ojca”

To chyba najbardziej poruszający wśród filmów o terrorystach w zestawieniu. Jim Sheridan przedstawia w nim wyjątkowo osobistą historię drobnego przestępcy imieniem Gerry – w tej roli Daniel Day-Lewis. 

Tym razem chodzi o Irlandię i prężnie działającą tam grupę terrorystyczną IRA. Dopuściła się ona zamachu bombowego w Wielkiej Brytanii. To właśnie na jej działaniach opiera się tło tej produkcji.

Główny bohater znalazł się w złym miejscu o złym czasie. Niedawno bowiem został zmuszony do emigracji do Anglii. Ze względu na obecność na miejscu zdarzenia i irlandzką narodowość posądzono go o dokonanie ataku. Zostaje uwięziony i jest brutalnie przesłuchiwany. Czy dowiedzie swojej niewinności?

Takie filmy o terrorystach jak ten dają wiele powodów do rozmyślań. To produkcja o tym, jak łatwo jest oskarżyć o coś niewinnego człowieka. A tym samym – złamać mu życie.

To już wszystkie filmy o terrorystach na dziś. Czas rozsiąść się na kanapie i zaplanować kolejne seanse. Choć wciągające, filmy o terrorystach mogą przerażać. Warto poznać to zagadnienie z każdej ze stron.

https://www.news18.com/news/movies/8-movies-and-web-series-based-on-real-life-terrorist-attacks-3956759.html

https://film.wp.pl/top-10-filmy-o-terrorystach-obrazy-ktore-doslownie-wbijaja-w-fotel-6084693553878145g

Archiwum: kwiecień 2024