Filmy o hakerach ciągle się rozwijają dzięki postępowi cywilizacyjnemu i rozwojowi technologii. Zatem w zakres produkcji o tej tematyce zaliczamy m.in.:

  • filmy o informatykach;
  • filmy o programistach;
  • filmy dotyczące cyberbezpieczeństwa;
  • filmy ukazujące wirtualną rzeczywistość.

Czym są filmy o hakerach?

Filmy o hakerach to produkcje, które eksplorują ciemne zakamarki cyberprzestrzeni, prezentując życie osób, które za pomocą swoich umiejętności informatycznych potrafią manipulować cyfrowym światem. Te historie często oscylują na granicy fikcji i rzeczywistości, przedstawiając zarówno negatywne, jak i pozytywne aspekty działalności hakerskiej. Od thrillerów szpiegowskich po dramaty, filmy te rzucają światło na złożoność cyberbezpieczeństwa i wyzwania, przed którymi stoi współczesny świat.

W ciągu ostatnich dekad, z rosnącą świadomością na temat cyberataków (jeśli chcesz zgłębić ten temat, zajrzyj na https://hackeru.pl/cyberataki-rodzaje-i-jak-sie-przed-nimi-bronic/), filmy o hakerach zyskały na popularności. Pokazują one, jak technologia może być wykorzystywana zarówno do obrony przed zagrożeniami, jak i do przeprowadzania nielegalnych działań. Popularność oferowanych przez firmy takie jak HackerU szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa dowodzi zarówno popularności tego tematu, jak i tego, że jest to branża niezwykle potrzebna w dzisiejszym świecie, gdzie każdego dnia narażeni jesteśmy na cyberataki.

haker przy komputerze

„Hakerzy” (1995), reż. Iain Sofley

Jeden z najlepszych filmów o hakerach. Młody, bo zaledwie 11-letni Dade Murphy (Jonny Lee Miller) zostaje aresztowany przez amerykańskie służby specjalne za napisanie wirusa komputerowego. W efekcie otrzymuje zakaz korzystania z komputera do skończenia 18 lat. Po siedmiu latach znowu ląduje w centrum informatycznej afery. Tym razem pomaga FBI zapobiec wypuszczeniu niebezpiecznego wirusa. Fantastyczna rola młodej Angeliny Jolie.

„Matrix” (1999), reż. Lana Wachowski/Lilly Wachowski

Kultowy film, nie tylko wśród fanów hackingu, prawdziwy kamień milowy w światowej kinematografii. Thomas A. Anderson (Keanu Reeves) to człowiek o dwóch obliczach. W ciągu dnia pracuje jako zwykły programista komputerowy, a w nocy staje się hakerem znanym jako Neo. Pewnego dnia pojawia się u niego legenda hackingu – Morfeusz (Laurence Fishburne). Thomas, a właściwie Neo, wchodzi w niebezpieczną grę i bierze udział w walce przeciwko maszynom i rozbudowanym programom komputerowym. Produkcja podbiła serca fanów na całym świecie i doczekała się już czterech części kontynuacji.

„Haker” (2002), reż. Janusz Zaorski

Polski film komediowy z elementami sensacji. Marcin McFly Makowski (Bartosz Obuchowicz) to chłopak z biednej rodziny co wywołuje u niego masę kompleksów. Jego pasją jest wszystko to, co dotyczy cyberprzestrzeni. To właśnie ta pasja łączy go z jego najlepszym przyjacielem Adamem „Turbo” Nowakiem (Piotr Miazga), który jest wyluzowanym chłopcem z bogatego domu. Wiodą zwyczajne życie do momentu, w którym ich komputerowe zdolności zostają zauważone przez kilku gangsterów.

„Who Am I. Możesz być kim chcesz” (2014), reż. Baran bo Odar

Niemiecki thriller. Introwertyczny Benjamin (Tom Schilling), który jest geniuszem komputerowym, zostaje zwerbowany przez grupę haktywistów. Wyjątkowo imponuje mu nowy kolega Max (Elyas M’Barek), pod jego wpływem życie chłopaka ulega diametralnej zmianie. Wykonuje coraz bardziej spektakularne hakerskie zadania, zyskuje sławę i zainteresowanie organów ścigania.

„Takedwon” (2000), reż. Joe Chappelle

Film opowiada historię opartą na prawdziwych wydarzeniach z życia Kevina Mitnicka – prawdopodobnie najlepszego hakera na ziemi. Światowej sławy ekspert w dziedzinie włamań w sieci nie próżnuje. Nie interesuje go łamanie prostych kodów, każdego dnia poszukuje nowych wyzwań. Pewnego dnia trafia na coś interesującego – włamuje się do komputera byłego hakera i eksperta do spraw bezpieczeństwa. Co tam znajdzie i jak to zmieni jego życie?

„Anonymous: Historia haktywizmu” (2012), reż. Brian Knappenberger

Film dokumentalny o złożonej kulturze i historii ruchu Anonymous. Analiza zaczyna się od wczesnych grup haktywistów: Cult od the Dead Cow i Electronic Disturbance Theater. Następnie opowiada o genezie Anonymous przez rozmowy z obecnymi członkami grupy (część z nich niedawno opuściła więzienie, inni ciągle czekają na swój proces), również z pisarzami, naukowcami oraz głównymi uczestnikami ataków. Reżyser przedstawia imponującą ewolucję grupy od rubasznych śmieszków do rozbudowanego, globalnego ruchu.

„Dziewczyna z tatuażem” (2011), reż. David Fincher

Adaptacja bestsellerowego thrillera „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” autorstwa Stiega Larssona z głośnej serii Millennium. Dziennikarz śledczy (David Craig) właśnie przegrał proces o zniesławienie szwedzkiego biznesmena. Sprawę śledzi tytułowa dziewczyna z tatuażem, czyli Lisabeth Salander (Rooney Mara), młoda, niezwykle bystra researcherka i hakerka. Dlaczego tajemnicza dziewczyna obserwuje dziennikarza?

„TPB AFK: The Pirate Bay Away from Keyboard” (2013), reż. Simon Klose

Film dokumentalny o prawie do wolności intelektualnej. Opiera się na historii trzech głównych bohaterów: Gottfrida Svartholma, Fredrika Neij i Petera Sunde’a. Jeżeli ktoś nie zna tych nazwisk, to spieszymy z tłumaczeniem, że są to trzej twórcy najsławniejszego katalogu plików: The Pirate Bay (TPB). Akcja toczy się wokół głośnego procesu sądowego, który wytoczył przeciwko nim przemysł medialny z Hollywood.

„Szklana pułapka 4.0” (2007), reż. Len Wiseman

Kolejna część sensacyjnych przygód dzielnego Johna McClane’a (Bruce Willis). Zbliża się święto 4 lipca, ale nie jest to najradośniejszy moment dla mężczyzny, bo właśnie pokłócił się z córką Lucy (Mary Elizabeth Winstead) i dostał zadanie doprowadzenia na przesłuchanie młodego hakera (Justin Long). Niestety z pozoru proste zadanie znowu sprowadza Johna do misji ratowania świata, tym razem przed komputerowym zamachem terrorystycznym, który miałby sparaliżować cały kraj.

Edukacyjny aspekt filmów o hakerach nie może być niedoceniony. Dzięki nim, terminy takie jak „cyberataki” stają się bardziej zrozumiałe dla przeciętnego widza, podnosząc ogólną świadomość na temat cyberbezpieczeństwa. To z kolei motywuje do poszerzania wiedzy i umiejętności w tym zakresie, co ma bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa cyfrowego na poziomie indywidualnym i korporacyjnym. W tym kontekście warto zajrzeć na stronę https://hackeru.pl/. Specjalizująca się w kursach z zakresu cyberbezpieczeństwa firma HackerU pomoże zgłębić tę problematykę. Cyberprzestrzeń i nowe technologie to stale rozwijająca się dziedzina, więc kinowe przeboje będą nam oferowały coraz bardziej zadziwiające historie, których scenariusz może się wydarzyć naprawdę. Haktywizm staje się coraz bardziej popularny, nie jest już postrzegany jako niszowa przestępczość. Ataki nie muszą służyć do negatywnych działań, np. grupa Anonymous atakowała reżim Władimira Putina w trakcie wojny z Ukrainą.

Archiwum: styczeń 2024