Filmy o aborcji zaczęły pojawiać się dopiero na przestrzeni ostatnich lat. Wcześniej do tego tematu podchodzono z dużym dystansem, a sam wątek widoczny był w produkcjach filmowych gdzieś daleko w tle. Być może wynika to z faktu, że nadal jest to kontrowersyjne zagadnienie, z którym nie każdy chce się zmierzyć. 

To właśnie kino jest miejscem opisującym w ciekawy, wyrazisty i dosadny sposób otaczającą rzeczywistość, która często jest trudna. Filmy dotyczące problemów, o których nie każdy chce mówić, to ważna część światowego kina. Należą do nich między innymi filmy o aborcji. Oto lista produkcji, na które warto zwrócić uwagę!

Filmy o aborcji oparte na faktach

„Prywatna sprawa”

Jest to film o aborcji wart uwagi, gdyż opiera się na prawdziwej historii, która wydarzyła się w latach 60. XX wieku. Ekranizacja pokazuje problemy systemowe związane z tematem aborcji, a także kobietę, która jest w sytuacji, której nikt nie jest w stanie sobie wyobrazić. 

Szczęśliwa rodzina – Bob i Sheri Finkbinowie – cieszy się spokojnym życiem. Kobieta pracuje jako prezenterka telewizyjna i spodziewa się piątego dziecka. Chcąc złagodzić poranne mdłości, które są charakterystycznym objawem w pierwszych tygodniach ciąży, przyjmuje popularny lek zawierający talidomid. Cudowne życie drastycznie się zmienia na skutek informacji o upośledzeniu płodu. Przyczyną niepełnosprawności jest lek zażywany przez nieświadomą skutków kobietę. 

Para podejmuje decyzję o aborcji. Kobieta udziela wywiadu po to, aby przestrzec inne kobiety przed popełnieniem podobnego błędu związanego z zażywaniem leków w ciąży. Wywiad miał być anonimowy. Niestety, jej nazwisko zostaje ujawnione, a legalność aborcji – podważona. Szpital, w którym miał zostać wykonany zabieg, odmawia kobiecie. Para szuka pomocy w Szwecji. 

Film przedstawia dramat kobiety, która spotyka na swojej drodze całkowity brak zrozumienia. Filmy o aborcji pokazują trudne decyzje, w których często ujawnia się brak empatii społeczeństwa!

Filmy o aborcji i dramacie kobiet na całym świecie

„Półsłodki ciężar”

Filmy o aborcji poruszają trudną tematykę. Omawiana produkcja opowiada historię zabawnej stand-uperki, która podczas pewnego wieczoru zaczyna opowiadać o swoim życiu intymnym przed publicznością. Konsekwencją tej sytuacji jest rozstanie z chłopakiem. Pogrążona w smutku kobieta upija się, poznaje mężczyznę i spędza z nim noc. W efekcie zachodzi w niechcianą ciążę. W głowie kobiety pojawiają się myśli o aborcji. Bohaterka musi zmierzyć się z trudną rzeczywistością. 

Film ten łączy w sobie dużą dawkę dobrego humoru z bardzo trudnym tematem, jakim jest zabieg aborcji. Jeśli chodzi o usuwanie ciąży, film jest jednym ze sposobów na pokazanie problemu, z którym boryka się wiele kobiet. 

„Zdarzyło się”

Kolejny w zestawieniu film o aborcji opiera się na historii młodej studentki, która zachodzi w nieplanowaną ciążę. Kobieta liczy się z konsekwencjami, jakie mogą ją spotkać, jeśli dokona zabiegu, jednak jest gotowa się z nimi zmierzyć. Uważa, że jest jeszcze za młoda na dziecko – zależy jej na wolności, karierze i spełnianiu marzeń. 

Warto podkreślić, że akcja toczy się w latach 60. XX wieku we Francji. To czas, w którym nie istniała rzetelna edukacja seksualna, a aborcja była przestępstwem. Młoda kobieta walczy o możliwość decydowania o samej sobie; niestety, wszystko musi odbywać się w ukryciu. Nic więc dziwnego, że bohaterce cały czas towarzyszy głębokie poczucie osamotnienia i strachu. 

Ta produkcja to ponury obraz tego, z czym muszą borykać się kobiety w wielu miejscach na świecie. Filmy o aborcji pokazują, że to nie tylko trudna, ale również często stygmatyzowana decyzja.

„Test na przyjaźń”

Jeśli chodzi o aborcje – filmy, które mierzą się z tym tematem, zawsze są bardzo poruszające i wywołują szereg emocji. Kolejna pozycja na liście powstała na podstawie powieści J. Hendriks i T. Caplana. To poruszająca historia o dorastaniu, strachu, trudnych decyzjach i niesamowitej przyjaźni. 

Główną bohaterką jest siedemnastoletnia Veronica. Dziewczyna dowiaduje się, że jest w nieplanowanej ciąży. Staje przed jedną z najtrudniejszych decyzji – chce dokonać aborcji. Jednak dramat polega na tym, że jest z tym wszystkim sama. Z powodu strachu i wstydu nie chce podzielić się wiadomością z rodziną i znajomymi. Prosi o pomoc przyjaciółkę Bailey. Dziewczyny udają się do Nowego Meksyku, aby spotkać się z lekarzem.

Filmy z aborcją w tle

„Dirty Dancing”

Ostatnia pozycja to niezwykle popularna produkcja, którą nie do końca można zaliczyć do filmów o aborcji. Wątek związany z tym tematem jest poboczny, jednak budzi spore kontrowersje. 

Penny, utalentowana tancerka, zachodzi w nieplanowaną ciążę, która może pokrzyżować jej plany zawodowe. Choć w głównej mierze jest to film o miłości i tańcu, to ten trudny poboczny wątek dodaje całości realizmu. Sprawia, że odbiorca wie, że takie trudne sytuacje mogą spotkać każdą kobietę, niezależnie od pochodzenia, wykształcenia czy wykonywanego zawodu. Zabieg aborcji w filmie ukazuje dramat kobiet na całym świecie.

Filmy o aborcji to ważne pozycje, które prezentują dylematy, z jakimi muszą borykać się kobiety na całym świecie. Wywołują wiele emocji, ale pozwalają spojrzeć na problem z różnych perspektyw. To powód, dla którego filmy o aborcji są tak ważną częścią światowego kina.

Archiwum: luty 2024