Nicholas Sparks jest jednym z najsłynniejszych współczesnych autorów, który obecnie ma na swoim koncie ponad 20 powieści. Każda z nich trafiała na listę bestsellerów „New York Timesa”. Jego książki przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, a ich sprzedaż przekroczyła 100 milionów egzemplarzy. Tak uwielbiany przez czytelników pisarz musiał zwrócić uwagę branży filmowej. W ciągu ostatnich 25 lat na ekran przeniesiono aż 12 romansów Sparksa. W poniższym zestawieniu znajdziesz najlepsze filmy na podstawie jego powieści.

Czym wyróżnia się proza Nicholasa Sparksa?

Większość opowieści, które tworzy Sparks, opiera się na podobnym schemacie. Główni bohaterowie pochodzą z różnych światów, ale ich miłość okazuje się silniejsza od wszelkich przeciwności losu. Zakochanymi są zwykle twardzi mężczyźni i kobiety z wyższych sfer. Często scenerią ich romansu jest miasteczko w Północnej Karolinie, gdzie pisarz mieszka od 1992 roku. Podobieństwa między dziełami Sparksa można wymieniać godzinami. Nie stanowi to jednak problemu dla fanów romantycznych historii. Jeśli ty też się do nich zaliczasz, trafiłeś pod właściwy adres. Oto 7 najlepszych filmów opartych na powieściach Nicholasa Sparksa.

1. „Pamiętnik” (2004)

„Notebook” to debiut literacki Sparksa i zarazem jego najsłynniejsze dzieło, które na swoją ekranizację czekało aż 8 lat. Film o miłości, która zdoła przetrwać wszystko, okazał się jeszcze większym hitem niż książka i przeszedł do historii kina jako jeden z najpiękniejszych melodramatów wszech czasów. Główne role, Noah i Allie, zagrali Ryan Gosling i Rachel McAdams.

2. „Szkoła uczuć” (2002)

W „Szkole uczuć”, podobnie jak w „Pamiętniku”, również śledzimy historię oczami mężczyzny, który wspomina ukochaną. Tym razem jest nim Landon Carter, mieszkaniec Północnej Karoliny, którego życie odmieniła dziewczyna z liceum. Choć różniło ich niemal wszystko, zakochali się w sobie, a ich miłość była w stanie przetrwać drwiny rówieśników, sprzeciw ojca, ciężką chorobę, a nawet śmierć. W role Londona i Jamie Sullivan wcielili się Shane West i Mandy Moore.

3. „Ostatnia piosenka” (2010)

Nicholas Sparks napisał „Ostatnią piosenkę” z myślą o filmowej adaptacji, w której jako główną bohaterkę widział Miley Cyrus. Gwiazda popu, znana wówczas jako Hannah Montana, zgodziła się spełnić jego wizję i zagrać zbuntowaną nastolatkę z wielkiego miasta, która spędza wakacje u znienawidzonego ojca. Choć początkowo Ronnie jest bardzo niezadowolona z wyjazdu do małej mieściny nad oceanem, zmienia nastawienie, gdy poznaje przystojnego Willa (Liam Hemsworth) i odzyskuje kontakt z tatą (Greg Kinnear).

4. „Wciąż ją kocham” (2010)

Rok 2010 był bardzo pomyślny dla fanów Sparksa, gdyż do kin trafiły wówczas aż dwa filmy na podstawie jego książek. Poza „The Last Song” był to „Dear John”, w którym główne role zagrali Channing Tatum i Amanda Seyfried. Aktorzy wcielili się w parę, Johna i Savannah, której na drodze do szczęścia stanęła wojna. Tytuł filmu odnosi się nie tylko do imienia głównego bohatera, ale także do angielskiego określenia listu, jaki kobieta wysyła do ukochanego, by zakończyć związek.

5. „List w butelce” (1999)

Pozostając w temacie korespondencji, miłośnikom filmów na podstawie książek Sparksa polecamy adaptację „Message in a Bottle”. To pierwsza powieść autora, która doczekała się ekranizacji. Opowiada o rozwiedzionej dziennikarce Theresie, która podczas samotnych wakacji znajduje list w butelce. Tekst robi na niej tak duże wrażenie, że postanawia odnaleźć jego autora. Okazuje się nim być przystojny wdowiec Garret, który nie potrafi pogodzić się ze śmiercią żony. W Theresę i Garreta wcielili się Robin Wright i Kevin Costner.

6. „Szczęściarz” (2012)

Logan to amerykański żołnierz, który właśnie wrócił z Iraku. Jest przekonany, że życie ocaliła mu znaleziona na pustyni fotografia tajemniczej kobiety. Postanawia odnaleźć dziewczynę ze zdjęcia. Okazuje się, że ma na imię Beth, jest rozwiedziona i mieszka z 10-letnim synem. Pomimo początkowej nieufności, z jaką Beth podchodzi do nowo poznanego mężczyzny, między dwojgiem nieznajomych zaczyna rodzić się gorące uczucie. W tytułowego szczęściarza wcielił się Zac Efron, a jego ukochaną zagrała Taylor Schilling.

7. „Najdłuższa podróż” (2015)

Ostatnia ekranizacja powieści Sparksa, jaka ląduje na naszej liście, to „Najdłuższa podróż”. W filmie poznajemy historie dwóch par, które splatają się w nieoczekiwany sposób. Sophie i Luke to studentka sztuki i kowboj z rodeo, którzy zakochują się w sobie mimo dzielących ich różnic. Pewnego dnia los styka ich ze starszym mężczyzną, którego wspomnienia o ukochanej żonie zmieniają ich życie na zawsze. W głównych rolach występują Britt Robertson, Scott Eastwood, Alan Alda, Jack Huston i Oona Chaplin.

Jeśli powyższe filmy na podstawie książek Nicholasa Sparksa przypadły ci do gustu, sięgnij też po pozostałe ekranizacje jego dzieł. Filmowych adaptacji doczekały się też powieści „Noce w Rodanthe”, „Bezpieczna przystań”, „Wybór”, „Dla Ciebie wszystko” oraz „Deliverance Creek”.

Archiwum: styczeń 2024