Kinematografia czerpie z literatury już od momentu swojego powstania. Pierwsze ekranizacje kręcił już Georges Melies pod koniec XIX wieku. Trudno byłoby zliczyć wszystkie filmy, które powstały na podstawie książek. Tak samo trudno jest wybrać z nich te, które zasługują na największe uznanie. Nam jednak udało się przygotować listę najlepszych ekranizacji. Znajdziesz na niej nie tylko adaptacje bestsellerowych powieści Nicholasa Sparksa i Stevena Kinga, ale także wiele innych, słynnych dzieł. Oto najlepsze filmy na podstawie książek poznaj nasz TOP 10.

1. „Podziemny krąg” (1999)

Debiutanckie dzieło Chucka Palahniuka swój rozgłos zawdzięcza przede wszystkim adaptacji Davida Finchera, w której główne role zagrali Edward Norton, Brad Pitt i Helena Bonham Carter. Ekranizacja uczyniła z „Fight Clubu” fenomen popkultury, który do dziś stanowi niedościgły wzór dla filmowców i źródło złotych myśli dla fanów kina. Film zachwycił cały świat, łącznie z autorem literackiego pierwowzoru, któremu zakończenie wymyślone przez reżysera spodobało się bardziej niż jego własne.

Fabuła

Głównym bohaterem „Podziemnego kręgu” jest bezimienny narrator, który za namową tajemniczego Tylera Durdena dołącza do sekretnego klubu walki. Z czasem klub ten przeradza się w zorganizowaną grupę, której celem staje się zniszczenie zepsutej cywilizacji i odbudowanie świata na nowo. „Fight Club” to odważny, bezkompromisowy i szalenie oryginalny sprzeciw wobec zachodniego konsumpcjonizmu.

2. „Ojciec chrzestny” (1972)

Najsłynniejszy dramat gangsterski w historii kina, który na zawsze połączył wizerunek Marlona Brando z postacią Vita Corleone. Jego akcja obejmuje wiele lat, przedstawiając losy sycylijskiej rodziny mafijnej, która sprawuje władzę nad przestępczym światkiem Nowego Jorku. Film Francisa Forda Coppoli został oparty na słynnej powieści Maria Puzo o tym samym tytule. Obraz nagrodzono trzema najważniejszymi Oscarami – dla najlepszego filmu, najlepszego aktora pierwszoplanowego oraz za scenariusz napisany wspólnie przez Coppolę i Puzo. Produkcja doczekała się dwóch kontynuacji, których centralną postacią był Michael Corleone grany przez Ala Pacino.

3. „Władca pierścieni” – trylogia (2001-2003)

J.R.R. Tolkien pisał „Władcę pierścieni” przez 12 lat. Niecałe pół wieku później jego dzieło życia doczekało się przepięknej ekranizacji, która uznawana jest za najlepsze fantasy w historii kina. Peter Jackson nakręcił „Drużynę pierścienia”, „Dwie wieże” i „Powrót króla” w Nowej Zelandii, gdzie zbudował wiele krain Śródziemia. Zastosował też nowatorskie efekty specjalne, którymi zrewolucjonizował przemysł filmowy. Jego trylogia otrzymała łącznie 30 nominacji do Oscara, z których 17 zaowocowało statuetką.

Fabuła trylogii

„Władca pierścieni” opowiada o losach fikcyjnego świata, który spoczął w rękach niepozornego hobbita. By pokonać zło, Frodo musi zniszczyć pierścień o potężnej mocy, który doprowadza do obłędu każdego, kto go nosi. W rolę Froda wcielił się Elijah Wood. W filmie wystąpili też Ian McKellen, Viggo Mortensen, Orlando Bloom, Sean Bean, Cate Blanchett i Liv Tyler.

4. „Przeminęło z wiatrem” (1939)

Ekranizacja książki Margaret Mitchell to jeden z najważniejszych melodramatów wszech czasów. To nagrodzone dziewięcioma Oscarami dzieło przeszło do historii z wielu powodów, m.in. za sprawą padających w finale słów: „Frankly, my dear, I don’t give a damn” (Szczerze mówiąc, moja droga, nic mnie to nie obchodzi), które American Film Institute uznał za najsłynniejszy cytat w dziejach kina.

Film przedstawia historię Scarlett O’Hary i jej burzliwego związku z Rhettem Butlerem na tle wojny secesyjnej. W głównych bohaterów wcielili się Vivien Leigh i Clark Gable. Pozostałe postaci zagrali m.in. Olivia de Havilland, Leslie Howard oraz Hattie McDaniel, która za sprawą „Przeminęło z wiatrem” zapisała się w historii jako pierwsza czarnoskóra aktorka nagrodzona Oscarem.

5. „Duma i uprzedzenie” (2005)

Gdybyśmy brali pod uwagę wszystkie filmy i seriale zrealizowane na podstawie „Dumy i uprzedzenia”, bezdyskusyjnie powinien znaleźć się tutaj serial BBC z 1995 roku. Niniejszy ranking dotyczy jednak tylko pełnometrażowych produkcji, dlatego na 5. miejscu ląduje dzieło Joe Wrighta z udziałem Keiry Knightley i Matthew Macfadyena.

Fabuła

Film jest wierną ekranizacją powieści Jane Austen, która opowiada o niezbyt zamożnej rodzinie Bennetów, składającej się z rodziców i pięciu panien na wydaniu. Jedna z nich zdecydowanie odstaje od reszty, gdyż cechuje ją wyjątkowo przenikliwy umysł i skłonność do ironii. Kiedy pewnego dnia Lizzy poznaje dumnego pana Darcy’ego, nie przypadają sobie do gustu. Wkrótce jednak uprzedzenie obydwu stron ustępuje miejsca prawdziwej miłości.

6. „Lśnienie” (1980)

Film w reżyserii Stanleya Kubricka, którego scenariusz powstał na podstawie książki Stephena Kinga o tym samym tytule. Ten wyjątkowy horror opowiada historię Jacka, który wraz z rodziną przenosi się do górskiego hotelu, gdzie otrzymał pracę dozorcy. Wkrótce u syna głównego bohatera ujawniają się nadprzyrodzone zdolności. Chłopiec widzi duchy i inne przerażające zjawiska. Mają one wpływ także na Jacka, który zaczyna popadać w obłęd.

Jack Nicholson stworzył w „Lśnieniu” jedną z najbardziej ikonicznych ról w swojej karierze. Również sam film zyskał status kultowego.

7. „Forrest Gump” (1994)

Kolejny kultowy film na naszej liście to „Forrest Gump” Roberta Zemeckisa. Nagrodzony Oscarem scenariusz na podstawie powieści Winstona Grooma napisał do niego Eric Roth. Produkcja zdobyła także 5 innych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Tytułowy bohater to chłopak o bardzo niskim ilorazie inteligencji, którego wszyscy spisali na straty. Wszyscy poza jego mamą i najlepszą przyjaciółką Jenny. Z czasem okazuje się, że to właśnie one miały rację co do Forresta. Chłopak jest bowiem wyjątkowym szczęściarzem, a dzięki swej prostoduszności wychodzi cało z każdej opresji. Jego postać po mistrzowsku wykreował na ekranie Tom Hanks.

8. „Zabić drozda” (1962)

„Zabić drozda” to jedna z najważniejszych amerykańskich powieści, za którą Harper Lee została nagrodzona Pulitzerem i Medalem Wolności. Książka porusza temat rasizmu, który w latach 60. stanowił jeszcze większy problem niż obecnie. Jej akcja toczy się w małym miasteczku w Alabamie, gdzie dochodzi do gwałtu na białej dziewczynie. Choć nic nie wskazuje na winę czarnoskórego Toma Robinsona, to właśnie on zostaje oskarżony o tę zbrodnię.

Adaptacja powieści Lee, podobnie jak jej pierwowzór, również stała się klasykiem. Film z udziałem Gregory’ego Pecka i Brocka Petersa został wyróżniony przez Akademię Filmową trzema statuetkami.

9. „Skazani na Shawshank” (1994)

„Skazani na Shawshank” to jeden z najlepszych dramatów więziennych w historii. Opowiada o skazanym na dożywocie bankierze odsiadującym wyrok za zbrodnię, której nie popełnił. Andy Dufresne, który całe życie posługiwał się umysłem, a nie pięściami, szybko poznaje brutalną rzeczywistość zakładu karnego. Na szczęście poznaje też mężczyznę o pseudonimie Red, który staje się jego najlepszym przyjacielem ze spacerniaka. Film z Timem Robbinsem i Morganem Freemanem w rolach głównych powstał na podstawie opowiadania Stephena Kinga o tym samym tytule.

10. „Pamiętnik” (2004)

„Pamiętnik” to jeden z wielu bestsellerów Nicholasa Sparksa, który doczekał się filmowej adaptacji. Jednak żadna inna ekranizacja jego powieści nie oczarowała widzów na całym świecie tak, jak zrobił to melodramat Nicka Cassavetesa.

Film przedstawia historię Allie i Noah w formie opowieści zapisanej w tytułowym pamiętniku, którą starszy mężczyzna odczytuje chorej na alzheimera kobiecie. Wyłania się z niej obraz miłości, która musiała pokonać wiele przeciwności losu, by znaleźć swój szczęśliwy finał. W parę zakochanych wcielili się Ryan Gosling i Rachel McAdams.

Powyższa lista najlepszych ekranizacji stanowi jedynie punkt wyjścia do dalszych poszukiwań ciekawych filmów opartych na powieściach. To także dobry sposób na poznawanie książek, które warto przeczytać. Życzymy miłych seansów i przyjemnej lektury.

Archiwum: marzec 2024