Literatura od dekad, żeby nie powiedzieć od ponad wieku, dostarcza kinu inspirujących historii. Ogrom z nich to romanse. Filmy na podstawie książek romantycznych to niestety często produkcje o dyskusyjnej jakości. Dotyczy to przede wszystkim autorów prostych czytadeł. Są jednak utwory literackie, które stały się podstawą naprawdę dobrych scenariuszy. I takie właśnie prezentujemy w naszym zestawieniu. Zobacz ranking najlepszych filmów o miłości, opartych na dziełach literackich.

„Przeminęło z wiatrem” (1939)

To nie tylko film na podstawie książki, to także wyjątkowe dokonanie w historii kina. Jest to bowiem pierwszy tytuł, w którym realnie i z dobrym skutkiem wykorzystano kolor. Historia miłosna, której główną bohaterką jest targana życiowymi perypetiami Scarlett O’Hara (Vivien Leigh) wdająca się w romans z awanturnikiem Rhettem Butlerem (Clark Gable).

To ponadczasowy melodramat, który swego czasu był gigantycznym kasowym sukcesem. Dość powiedzieć, że wziąwszy pod uwagę inflację, do dziś pozostaje najbardziej dochodowym filmem w dziejach kina. Przede wszystkim jest to wzruszająca romantyczna opowieść pełna emocji.

„Rozważna i romantyczna” (1995)

Ekranizacja powieści Jane Austen pod tym samym tytułem, w której główne role zagrali Emma Thompson, młodziutka Kate Winslet oraz Alan Rickman. Rzecz rozgrywa się w osiemnastowiecznej Anglii. Gdy umiera Henry Dashwod, jego majątek zostaje odziedziczony przez syna z pierwszego małżeństwa. Ten postanawia przepędzić z posiadłości ojca jego drugą żonę oraz córki. Kobiety muszą odnaleźć swoje miejsce na świecie i zarazem poszukują miłości. Znakomita adaptacja twórczości Austen nagrodzona Oscarem dla najlepszego scenariusza adaptowanego.

„Duma i uprzedzenie” (2005)

Ponownie adaptacja powieści Jane Austen, tym razem z Keirą Knightley i Matthew Macfaydenem w rolach głównych. Tu również widz obserwuje historię matki i jej córek oraz zagrożonego majątku. Tym razem jednak wszystko nie zostało stracone. By uratować byt swój i swoich pociech matka stara się o dobry ożenek dla dziewcząt. Do ich miejscowości przybywa w tym czasie majętny Charles Bingley. Jednak czy to właśnie za niego wyjdzie jedna z panien? Wystylizowana ekranizacja autorstwa Joego Wrighta ciesząca oko dopieszczoną scenografią i kostiumami.

„Pamiętnik” (2004)

Wszystkie filmy na podstawie książek Nicholasa Sparksa to gwarantowane wyciskacze łez. Pamiętnik opowiada historię burzliwego romansu, który z czasem zmienił się w wielką miłość. Główne role, Noah i Allie, zagrali w nim Ryan Gosling i Rachel McAdams. Chora na Alzheimera kobieta wysłuchuje historii tegoż romansu odczytywanej ze starego pamiętnika. Typ kina, które raczej nie oczaruje żadnego mężczyzny, za to jest uwielbiany przez płeć piękną. Film romantyczny, chwilami ocierający się wręcz o ckliwość.

„Love Story” (1970)

Klasyczny melodramat z pamiętnymi kreacjami Ali MacGraw i Ryana O’Neala. Historia romansu Olivera pochodzącego z zamożnej rodziny i Jennifer, pięknej i dobrej, acz niezbyt bogatej córki piekarza. Rodzina Olivera nie akceptuje tego związku, co doprowadza do zerwania przez chłopaka kontaktów z domem. Miłość rozkwita, jednak po czasie zaczynają się nad nią niespodziewanie zbierać czarne chmury…

Wzruszający i ponadczasowy film. Otrzymał siedem nominacji do Oscara, w tym za scenariusz adaptowany dla autora powieściowego oryginału – Ericha Segala.

„Poradnik pozytywnego myślenia” (2012)

Trochę dramat, trochę komedia. Film powstał na podstawie powieści Matthew Quicka. Nie jest to typowy film na podstawie książki romantycznej. Jest tu wiele czarnego humoru, a fabuła koncentruje się wokół poważnych problemów – w tym zdrady i chorób psychicznych.

Główny bohater to Pat (Bradley Cooper), mężczyzna który przeszedł załamanie nerwowe. Teraz stara się zrobić wszystko, by odzyskać swoją żonę. Życie jednak potoczy się zgoła inaczej, gdy spotka uroczą Tiffany (Jennifer Lawrence), która też nie jest wolna od wewnętrznych traum i kłopotów. Oboje przygotowują się do konkursu tanecznego i niespodziewanie rodzi się między nimi bliska relacja. Film chwilami niewolny od trudnych kwestii, ale ostatecznie, jak wskazuje tytuł – pozytywny.

„Angielski pacjent” (1996)

Kolejny film to nagrodzony dziewięcioma Oscarami melodramat na podstawie powieści Michaela Ondaatje. Jest to połączenie opowieści wojennej oraz romansu. W czasie drugiej wojny światowej rozbija się samolot. Jego pilot zostaje uratowany, jednak jest niezwykle poparzony. Mężczyzna otrzymuje opiekę od pewnej pielęgniarki (Juliette Binoche), która zajmuje się nim w małym szpitalu. Wspomina swoje życie z minionych lat, w tym wielką utraconą miłość. Jeden z lepszych filmów w swoim gatunku, epicka opowieść pełna rozmachu i angażująca historia miłosna.

Filmy na podstawie książek romantycznych – podsumowanie

Filmy na podstawie książek romantycznych to opowieści rozgrywające się w różnych okolicznościach i okresach historycznych. Niejednokrotnie to tytuły, które spotkały się zarówno z wielkim uznaniem widzów, jak i krytyków. Masz ochotę na trochę solidnego melodramatu? Teraz już wiesz, co warto obejrzeć.

Archiwum: marzec 2024