Brytyjska pisarka to jedna z najwybitniejszych autorek powieści kryminalnych w dziejach. Filmy na podstawie książek Agathy Christie nie zawsze oddawały w pełni wyjątkowy klimat jej prozy. Jednak są tytuły, w których można poczuć ducha zagadkowych i przemyślanych historii. Przekonaj się, po które ekranizacje powieści Christie warto sięgnąć!

„Morderstwo w Orient Expressie” (1974)

Zdecydowanie jeden z najlepszych filmów na podstawie książek Agathy Christie. Jego reżyserem był Sidney Lumet, twórca takich klasyków jak „Dwunastu gniewnych ludzi” czy „Pieskie popołudnie”. Na ekranie zaś pojawił się prawdziwy zastęp gwiazd z Seanem Connerym, nagrodzoną Oscarem Ingrid Bergman oraz Albertem Finneyem w roli detektywa Herculesa Poirot.

Mężczyzna jedzie tytułowym pociągiem ze Stambułu do Calais. Nieoczekiwanie ginie jeden z pasażerów, amerykański bogacz. Poirot zaczyna poszukiwania mordercy wśród innych uczestników podróży. Jednak jest to zadanie trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Suspens, znakomity klimat i aktorstwo najwyższej próby.  

„Śmierć na Nilu” (1978)

Ten film na podstawie książki Christie to adaptacja jednej z jej najsłynniejszych powieści. Tym razem w roli Herculesa Poirot wystąpił Peter Ustinov. Partnerują mu m.in. Bette Davis i Mia Farrow, znana z „Dziecka Rosemary”.

Akcja ponownie rozgrywa się w czasie podróży, tym razem na statku płynącym po egipskiej rzece. Młoda amerykańska dziedziczka wielkiej fortuny zostaje zamordowana. Poirot musi znaleźć sprawcę, który wcale się nie zatrzymuje. Niedługo po śmierci dziewczyny zaczynają bowiem ginąć kolejne osoby. Sprawnie zrealizowana adaptacja, wierna oryginałowi. Co ciekawe, w 2022 roku na ekrany kin ma trafić „Śmierć na Nilu” w reżyserii Kennetha Branagh, w której jedną z głównych ról zagra Gal Gadot.

„Zło czai się wszędzie” (1982)

Po raz kolejny w postać Herkulesa kryminału wcielił się Peter Ustinov, a obok niego na ekranie pojawiły się słynne brytyjskie aktorki – Maggie Smith i Diana Rigg. Tym razem nieposkromiony detektyw musi zająć się sprawą oszustwa ubezpieczeniowego, którego dokonał pewien milioner. Oszust chciał ubezpieczyć diament, który okazał się jedynie zwykłym kamieniem. Trop prowadzi go na wyspę, na której spotykają się członkowie elit. Jak nietrudno się domyślić i tym razem dochodzi do morderstwa. Ponownie solidny film na podstawie książki Agathy Christie.

„Randez-vous ze śmiercią” (1988)

Rodzina Boyntonów spędza wakacje na Bliskim Wschodzie. Niespodziewanie umiera macocha, Emily Boynton, rządząca familią i, delikatnie rzecz ujmując, niedarzona przesadną sympatią. Czy była to zwykła śmierć, czy morderstwo? Tę zagadkę oczywiście rozwiąże Poirot, w którego po raz kolejny w karierze wcielił się Ustinov. W obsadzie oprócz niego pojawiły się gwiazdy kina – Piper Laurie, Laren Bacall, a także księżniczka Leia we własnej osobie, czyli Carrie Fisher. Jak zawsze zmyślna intryga i dobre filmowe rzemiosło.

„Dziesięciu murzynków” (1987)

Poirot to najsłynniejszy bohater Christie, ale na nim dorobek pisarki się nie kończy. Dlatego teraz polecamy tytuł bez detektywa. Historia grupy ludzi, którzy z niewiadomego powodu zostają zaproszeni do domu na pewnej wyspie. Jeden po drugim są mordowani. Kto jest zabójcą? Komu można ufać? Kto zginie następny? To pytania, które narastały w głowie czytelnika literackiego pierwowzoru. Pojawiają się i przy filmowych adaptacjach owej prozy. Ten film na podstawie książki Agathy Christie to rosyjska adaptacja chwalona przez widzów za posępny, mroczny klimat.

„Morderstwo w Orient Expressie” (2017)

Kończymy zestawienie adaptacją tej samej książki, którą zaczęliśmy. Wersja w reżyserii Kennetha Branagh z 2017 roku przynosi naturalnie tę samą fabułę. Zobaczysz w niej jednak zastęp współczesnych gwiazd. Do pociągu tym razem wsiedli: Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Daisy Ridley, Willem Dafoe, Judi Dench, Penelope Cruz i inni… W roli Poirot reżyserujący całość Branagh. Mimo że klimat był lepszy w filmie Sidneya Lumeta, tę wersję warto również zobaczyć ze względu na piękne plastyczne zdjęcia i wspaniałe śnieżne pejzaże.

Filmy na podstawie książek Agathy Christie – podsumowanie

To tylko najważniejsze i najbardziej godne polecenia adaptacje prozy pisarki. Fani kryminałów odnajdą i inne, w tym filmy telewizyjne i seriale, jak choćby przygody panny Marple. Jednak to właśnie powyżej opisane produkcje należą do tych, które spotkały się z największym uznaniem widzów i krytyki. Zapewne sama Agatha Christie by im przyklasnęła.

Archiwum: styczeń 2024